Szykuje się nowe święto państwowo-religijne?

Opublikowano: 02.04.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 625

Posłowie chcą dodatkowego dnia wolnego. Miałby to być 14 kwietnia i nosić nazwę Święta Chrztu Polski.

W ubiegłym roku do kancelarii Andrzeja Dudy wpłynęło 227 jednobrzmiących petycji o ustanowienie dnia 14 kwietnia świętem narodowym – na pamiątkę Chrztu Polski. „Spontaniczne” wnioski zaczynały się słowami „Mieszko, książę Polski, został ochrzczony – głoszą średniowieczne kroniki pod rokiem 966. To przełomowa i znamienna data dla historii naszego kraju. Powyższy akt stał się początkiem chrystianizacji naszego państwa i włączył je do europejskiej rodziny narodów. Tej daty nie możemy zapomnieć!”

Kończyły zaś tak: „Panie prezydencie, w trakcie składania ślubowania wypowiedział pan znamienne słowa o rzetelnym i sumiennym wykonywaniem obowiązków wobec Narodu. Za pięknymi słowami niechaj pójdą czyny i zgodnie z wolą tegoż Narodu świętujmy wspólnie 14 kwietnia każdego roku jako Narodowe Święto Chrztu Polski. Czyniąc to, zasłuży się Pan szczególnie naszej Ojczyźnie i Historii”. Prezydent Duda nie skorzystał z szansy zainicjowania ustawą nowego święta. Od czego jednak są posłowie?

Do Kancelarii Sejmu wpłynął właśnie projekt ustawy o ustanowieniu święta państwowego o nazwie „Święto Chrztu Polski”. Oczywiście czerwona kartka miałaby pojawić się w kalendarzu 14 kwietnia.

Wniosek złożyło szerokie spektrum polityczne, od posłów PiS przez Kukiz’15 po Nowoczesną. Niestety na widniejącej na stronach Sejmu liście poparcia dla ustawy brak podpisów. Twarzą projektu jest poseł niezależny Jan Klawiter, należący do Prawicy Rzeczpospolitej.

Dlatego nie powinno dziwić uzasadnienie projektu. „W dobie kruszenia podstaw, na których zbudowany jest nasz byt narodowy i państwowy, w dobie niepewności i obawy o naszą przyszłość, o jutro naszych dzieci, powinniśmy pamiętać o rocznicy Chrztu Polski” – piszą wnioskodawcy.

Jest też chęć upamiętnienia czegoś, czego nie są pewni nawet historycy. A ci kłócą się zawzięcie nawet o miejsce gdzie Mieszko przyjął chrzest, bo tego faktu nie potwierdzają żadne współczesne źródła pisane, nie da się także określić jednoznacznie dziennej daty tego wydarzenia. Ale posłowie wnioskodawcy wiedzą lepiej, dlatego święto ma być właśnie tego jednego dnia „w celu upamiętnienia chrztu Polski dokonanego 14 kwietnia 966r., zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, cywilizacyjną wagę tego wydarzenia, kluczowe znaczenie dla rozwoju naszej Ojczyzny, a jednocześnie znikomą obecność tego historycznego faktu w społecznej świadomości”. Sama ustawa składa się z 4 artykułów.

Według posłów 14 kwietnia należy popaść w „narodową refleksję nad dziedzictwem naszych ojców, nad odpowiedzialnością wszelkich władz państwowych, wszystkich obywateli i każdego z osobna, za naszą Ojczyznę, za jej przyszłość i pomyślność. Święto to powinno służyć inspiracji do podejmowania działań na rzecz dobra wspólnego”. Tak brzmi art. 3 projektu ustawy. Zaś artykuł następny mówi wprost, do czego taka refleksja prowadzi. Czyli do niczego, bo „wykonanie ustawy nie pociąga skutków prawnych”.

Autorstwo: TJ
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

  1. MichalR 02.04.2017 10:24

    Chyba wolałbym, zeby ustawowo co miesiac jeden piatek byl dniem wolnym od pract, niz zebysmy mieli takie swieta jak: trzech kroja, 1 maja, poniedzialek wielkanocny, czy 2 dzien swiat bozego narodzenia i matki boskiej zielnej

  2. arthur 02.04.2017 10:48

    Jak otwierałem gazetę, albo telewizor, to co chwilę popadałem w “refleksję nad dziedzictwem naszych ojców, nad odpowiedzialnością wszelkich władz państwowych” itd. Więc przestałem otwierać.

  3. janpol 02.04.2017 10:57

    E tam… Jak już reformować to do końca 😉

    Podzielmy rok na 13 miesięcy liczące 28 dni (13 miesiąc to mógłby być np. Adar lub Wedar) a Nowy Rok przesuńmy na równonoc jesienną i będzie trwał 1-2 dni i zadęcie w rogi by oznaczało początek nowego roku.

    PS Powyższe to taki żarcik (m.in. z niektórych tutejszych dyskutantów “reformatorów” tego czego nie należy reformować 🙂 bo dobrze działa) i nie mam zamiaru wywoływać bzdurnych dyskusji i nie będę odpowiadał na zaczepki.

  4. Fenix 02.04.2017 11:51

    @arthur prawda, te stare otwierane czas zamknąć , dla naszego dobra i pozytywnych zmian ! 🙂

  5. MichalR 03.04.2017 00:47

    @janpol Nie odpowiesz na zaczepki, ale Cię zaczępię. Zrobiło mi się głupio po Twoim komentarzu, mimo że stwierdziłem wcześniej jedynie co byłoby dla mnie lepsze.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.