Szybkie testy antygenowe w Polsce

Opublikowano: 02.11.2020 | Kategorie: Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2465

„Z powodu COVID-19 zmarło 7 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 85 osób” – poinformował resort zdrowia na „Twitterze” (przypomnijmy, że w Polsce żyje ok. 38 000 000 osób – przypis). Łącznie w Polsce potwierdzono 395 480 przypadki zakażenia koronawirusem, w tym 5 875 osób, które zmarły (niedawno zwrócono uwagę, że rząd ogłasza większą liczbę zakażeń niż wykonuje się testów, co oznacza, że może dane podawane przez rząd są zawyżone w celach propagandowych – przypis WM).

Minister zdrowia Adam Niedzielski wydał w niedzielę polecenie prezesowi Narodowego Funduszu Zdrowia, aby każda osoba z personelu medycznego walcząca z COVID-19, wraz z ratownikami medycznymi oraz diagnostami laboratoriów szpitalnych otrzymała o 100 proc. większe wynagrodzenie w formie świadczenia dodatkowego. „Od dziś nie ma żadnych niejasności. Po wydaniu przeze mnie polecenia prezesowi NFZ, każda osoba z personelu medycznego walcząca z COVID-19 wraz z ratownikami medycznymi oraz diagnostami laboratoriów szpitalnych otrzyma o 100 proc. większe wynagrodzenie w formie świadczenia dodatkowego. Gwarantując dwukrotny wzrost pensji również ratownikom i diagnostom obejmujemy tym samym tą regulacją wszystkich, którzy na pierwszej linii walczą z COVID-19” – powiedział Niedzielski. Jak zaznaczył minister zdrowia, „polecenie jest docenieniem wagi personelu medycznego mierzącego się z zakażeniami koronawirusa” (podwyżka na pewno zmotywuje personel medyczny do jak najdłuższego wydłużania pandemii, bo kto chciałby stracić połowę pensji? – przypis WM).

Szybkie testy antygenowe będą wykorzystywane do stwierdzania zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 obok testów PCR. Mają one pomóc m.in. w szybszej diagnostyce pacjentów na SOR-ach. W sobotę 28 października Komisja Europejska przedstawiła rekomendację w sprawie europejskiej strategii szczepień przeciwko koronawirusowi, której elementem ma być m.in. wykorzystanie szybkich testów antygenowych.

Wcześniej minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiadał, że szybkie testy antygenowe będą taką samą podstawą do stwierdzenia zakażenia SARS-CoV-2 jak testy PCR. „Przyjmujemy, że testy antygenowe, które są wykonywane dla pacjenta objawowego, są taką samą podstawą stwierdzenia koronawirusa jak testy PCR-owe” – powiedział. „Chcemy na większą skalę wprowadzić testowanie testami antygenowymi. Zastanawiamy się nad wprowadzeniem tego na SOR-y i izby przyjęć (…). Chcemy również wykorzystać to w nocnej pomocy lekarskiej. To jest bardzo ważna zmiana, która umożliwi szybkie testowanie bez konieczności potwierdzania testem PCR-owym” – tłumaczył Niedzielski. „Nowa definicja przypadku COVID-19 na potrzeby nadzoru epidemiologicznego traktuje już test antygenowy jako wystarczające potwierdzenie zachorowania” – oświadczył w niedzielę minister zdrowia na „Twitterze”.

Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin powiedział dzisiaj, że jest kategorycznie przeciwny gospodarczemu lockdownowi. Jego zdaniem w efekcie całkowitego zamknięcia gospodarki rozpadłby się system ochrony zdrowia z braku pieniędzy. „Musimy bez przerwy szukać optymalnego balansu między walką z rozprzestrzenianiem się wirusa a troską o dalsze funkcjonowanie gospodarki, rynku pracy i niezbędnego minimum życia społecznego” – powiedział PAP. Dodał, że liczy na szybkie decyzje rządu i zakomunikowanie ich społeczeństwu. W jego ocenie uspokoiłoby to przedsiębiorców, ale i także pracowników, którzy obawiają się zwolnień.

Wicepremier nie wykluczył również dodatkowych restrykcji dla obywateli. „Osobna sprawa to, czy nie zbliża się pora, by ograniczyć pozazawodową aktywność Polaków. Mamy już na przykład przepisy dla młodzieży do 16. roku życia” – powiedział. „Skoro w coraz liczniejszych krajach Europy obowiązują surowe zasady, że z domu można wychodzić tylko do pracy, na zakupy, krótki spacer rekreacyjny czy w innych niezbędnych życiowo celach, to i u nas trzeba się liczyć z takimi regulacjami” – dodał.

Źródło: pl.SputnikNews.com [1] [2] [3]
Kompilacja 3 wiadomości: WolneMedia.net

Uzupełnienie „Wolnych Mediów”

Testy antygenowe nie wykrywają materiału genetycznego wirusa, ale jego białko. Testy wykonuje się na podstawie wymazu z ust lub nosa. Według informacji Oko.press Polska 10 kwietnia 2020 r. zakupiła masowo milion testów koreańskie o czułości od 10 do 20% (mogły kosztować od 120 do 400 zł), choć istnieją testy antygenowe o czułości 95% (kosztujące od 35 do 50 zł). Dla porównania testy RT-PCR w 14 na 15 pozytywnych wskazań zakażeń są błędne. Najprawdopodobniej rząd chce zużytkować zakupione drogie testy koreańskie kiepskiej jakości.


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Jack Ravenno 02.11.2020 14:01

    PCR to nie test tylko narzędzie biologii molekularnej a badania antygenów to śmieszna sprawa – te to już w ogóle nie udowadniają niczego poza tym, że organizm coś zauważył. Z naciskiem na COŚ! Szaleńcy, pomyleńcy, bandyci i łajdacy.

  2. Aida 02.11.2020 19:12

    Co jest łatwo dostępne a skuteczne przy covid19???

  3. polantek 02.11.2020 23:24

    Kluczową sprawą jest diagnostyka i ta powinna była opierać się , jak zwykle przede wszystkim na rozpoznaniu symptomów choroby.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.