Szwedzkie „nie” dla palenia „Koranu ”

Opublikowano: 14.02.2023 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 2272

Po spaleniu „Koranu” pod ambasadą turecką w Sztokholmie gwałtownie wzrosło zagrożenie ze strony ekstremistów muzułmańskich, sięgających po przemoc – takie są ustalenia szwedzkich służb. Kolejna podobna akcja została zablokowana. W tle kwestie członkostwa Szwecji w NATO.

„Ostatnie wydarzenia związane z groźbami wymierzonymi w Szwecję i szwedzkie interesy są poważne i wpływają na bezpieczeństwo Szwecji” – poinformowała służba bezpieczeństwa SAPO w oficjalnym oświadczeniu. Oznacza to, że „Szwecja znajduje się w większym niż wcześniej obszarze zainteresowania brutalnych islamskich ekstremistów na całym świecie”.

Szwecja i Finlandia złożyły w zeszłym roku wniosek o członkostwo w NATO po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Proces ten został wstrzymany przez Turcję, która twierdzi, że dwa kraje nordyckie, przede wszystkim Szwecja, nie robią wystarczająco dużo, aby walczyć z terroryzmem. Spalenie „Koranu” przez prawicowego polityka przed ambasadą Turcji w zeszłym miesiącu zaostrzyło napięcia. Tysiące Afgańczyków wyszło na ulice, by zaprotestować przeciwko działaniom Rasmusa Palundana, które wywołały gniew także w innych częściach świata muzułmańskiego.

Policja w Sztokholmie poinformowała, że odrzuciła wniosek o kolejną demonstrację przed ambasadą Turcji, podczas której miał zostać spalony egzemplarz „Koranu”. „Ostatnie wydarzenia sprawiły, że nie można zagwarantować bezpieczeństwa publicznego”, powiedział rzecznik policji Ola Osterling.

„Możemy również powiedzieć, że spalenie »Koranu« ma szerokie reperkusje dla szwedzkiego społeczeństwa; za granicą, w Szwecji i dla Szwedów za granicą” – dodał. Szwedzkie służby podkreślają, że decyzja o niedopuszczeniu do protestu była związana z obecnymi okolicznościami i nie jest ogólnym zakazem.

Turcja zdecydowanie potępiła protest skierowany bezpośrednio przeciwko prezydentowi Erdoganowi. Szwecja ostrzegła swoich obywateli w Turcji, aby unikali tłumów i demonstracji.

SAPO poinformowało, że nie podniosło formalnej oceny poziomu zagrożenia kraju, który wynosi 3 w skali do 5, co jest równoznaczne z zagrożeniem „podwyższonym”. „Poziom zagrożenia terrorystycznego opiera się na długoterminowej ocenie, co oznacza, że ​​jeśli rozwój wydarzeń będzie trwał przez jakiś czas, poziom zagrożenia może wzrosnąć” – oznajmiło SAPO.

Szwedzka policja poinformowała, że protest nie został zwołany przez tego samego prawicowego polityka, ale przez mało znane stowarzyszenie i miał na celu sprzeciw przeciwko staraniom kraju o członkostwo w NATO.

Na podstawie: Reuters.com, DW.com
Źródło: Euroislam.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.