Szwedzi uzyskali ununpentium

Opublikowano: 29.08.2013 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 510

Naukowcy ze szwedzkiego Uniwersytetu w Lund przedstawili dowód na istnienie nowego pierwiastka. Ununpentium, którego liczba atomowa wynosi 115, został po raz pierwszy uzyskany przed laty przez Rosjan, jednak nie byli oni w stanie dostarczyć wystarczających dowodów na jego istnienie. Udało się to dopiero Szwedom. “To był bardzo udany eksperyment. Jedno z najważniejszych badań na tym polu w ciągu ostatnich lat” – mówi profesor Dirk Rudolph.

Nowy pierwiastek uzyskano bombardując jonami wapnia cienką warstwę ameryku. Uczonym udało się zmierzyć właściwości fotonów powiązanych z rozpadem alfa pierwiastka. Energia fotonów zgadzała się z teoretycznymi przewidywaniami, co pozwoliło uzyskać dowód na pojawienie się Ununpentium.

Odkrycie jest obecnie weryfikowane przez międzynarodowe organizacje chemików i fizyków.

Szwedzcy naukowcy są zatem kolejnymi, którym udało się odnaleźć superciężki pierwiastek. Przed rokiem informowaliśmy o uzyskaniu przez Japończyków 113. elementu tablicy Mendelejewa. Szukanie takich pierwiastków jest bardzo trudne, gdyż nie występują one na Ziemii i trzeba je tworzyć w akceleratorach cząstek i reaktorach atomowych.

Od kiedy w 1940 roku uzyskano pierwsze superciężkie pierwiastki w wyścigu brały udział Stany Zjednoczone, Rosja oraz Niemcy. Amerykanie otrzymali pierwiastki od 93 do 103, Niemcy od 107 do 112, a pierwiastki 104-106 oraz 114 i 116 to wspólnie dzieło Rosjan i Amerykanów.

Gdy odkrycie Szwedów zostanie oficjalnie uznane, będą mogli oni nadać oficjalną nazwę swojemu pierwiastkowi.

Ununpentium to nazwa tymczasowa, ale już dobrze zadomowiona w kulturze. Wielokrotnie pojawia się ona w grze Call of Duty, o ununpentium jest mowa z Tomb Raiderze 3, a miłośnicy UFO twierdzą, że pierwiastek ten jest używany przez Obcych w generatorach fal grawitacyjnych.

Autor: Mariusz Błoński

Źródło: Lunds Universitet


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Murphy 29.08.2013 15:45

    Skoro nie ma naturalnie takich pierwiastków na Ziemi to może są ku temu dobre powody, by ich tu nie było?

  2. mgmg 29.08.2013 18:08

    Zerowej? To po co wogóle przeprowadzać eksperymenty naukowe? Lepiej jakby zrobili nową serię łapat do ziemi to by nie było, że zerowej przydatności. Każdy kopacz rowów by się cieszył.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.