Szwecja wycofuje oskarżenia przeciw Assange’owi

Opublikowano: 20.11.2019 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2522

Pierwszy raz Szwedzi odstąpili od pisania aktu oskarżenia dwa lata temu, tym razem decyzja jest ostateczna.

Założyciel „WikiLeaks”, australijski dziennikarz Julian Assange, w 2010 r. został podejrzany o coś, co media nazwały potem gwałtem. Był to rok ujawnienia przez „WikiLeaks” zbrodni amerykańskich w Iraku i Afganistanie. Po kilku latach okazało się, że szwedzka prokurator Marianne Ny była pracownicą CIA, a cała sprawa, która złamała życie dziennikarza, została wyssana z palca.

Eva-Marie Persson, zastępczyni szefa szwedzkiej prokuratory, wyjaśniła dziennikarzom w Sztokholmie, że nie znaleziono żadnych dowodów, które pozwoliłyby sądzić Assange’a. „Wyczerpaliśmy wszystkie możliwości śledcze” – uznała i obwieściła zamknięcie sprawy. Wieloletnie ściganie dziennikarza było oparte na świadectwie kobiety, która oskarżyła go o zdjęcie prezerwatywy w czasie stosunku, a potem zniknęła. Za Assangem posyłano międzynarodowe listy gończe, co zmusiło go do szukania azylu w ambasadzie ekwadorskiej w Londynie. Obawiał się, że rząd szwedzki chce go po prostu dostarczyć Amerykanom.

Od kwietnia tego roku Julian Assange jest więziony w Anglii w oczekiwaniu na decyzję o ekstradycji do Stanów Zjednoczonych, które pragną go zamknąć na 175 lat lub zabić za publikacje, na które się odważył.

Rozprawa ekstradycyjna odbędzie się w lutym. Sprawozdawca ONZ ds. tortur Nils Melzer alarmuje, że już w brytyjskim więzieniu specjalnym (oddział psychiatryczny) „jego życie jest w niebezpieczeństwie”. Na początku listopada ojciec dziennikarza John Shipton mówił, że jego syn może „umrzeć w więzieniu”. Wcześniej, 21 października Assange został owieziony na proces, którego jakby nie bardzo rozumiał – wyrażał się marnie i źle wyglądał.

Ojciec Assange’a mówił na konferencji prasowej w Genewie, że dziewięć lat ścigania bardzo postarzyło jego syna, a pobyt w angielskim więzieniu szczególnie źle na niego wpływa. Wyraził oburzenie, że dziennikarz może być ścigany za ujawnienie zbrodni: „We wszystkich krajach, jakie znam, niezgłoszenie przestępstwa jest przestępstwem. Jak ktoś może być więziony za ujawnienie zbrodni? To obsceniczne”.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.