Szwecja na czele innowacyjności

Opublikowano: 20.03.2017 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 7

Szwecja po raz kolejny plasuje się na czele rankingów innowacyjności w gospodarce. To właśnie w tym skandynawskim kraju wskaźniki cyfryzacji są najwyższe na świecie, a dodatkowo wartość inwestycji w sektor technologiczno-finansowy również osiągnęła najwyższy poziom na globie.

Państwa nordyckie ogółem w ciągu ostatnich dziesięciu lat przyciągnęły blisko 16 proc. wartości inwestycji venture capital, stąd według raportu Deloitte na ich terytorium znajduje się 24 proc. najszybciej rozwijających się firm w Europie, choć jednocześnie kraje te generują ledwie 2 proc. światowego PKB. W tej części Europy dodatkowo istnieje największa ilość start-upów czyli młodych firm, które są przejmowane kiedy osiągają wartość ponad jednego miliarda dolarów.

W szwedzkiej stolicy znajdują się też największe przedsiębiorstwa produkujące gry komputerowe, ponieważ w Sztokholmie założono firmy Mojang AB i King Digital Entertainment, które generują ogromne zyski dzięki sprzedaży wyżej wspomnianych produktów. Wśród innych technologicznych inicjatyw wartych setki milionów dolarów należy wymienić SoundCloud oferujący streaming usług audio, zastępującą książkę telefoniczną aplikację TrueCaller, operator płatności Trustly, czy też oferujący mobilne finanse dla firm iZettle.

Sukces szwedzkich firm w dużej mierze wynika z faktu, iż jest to relatywnie niewielki kraj, stąd powstające w nim innowacyjne firmy od razu są nastawione na ekspansję poza granice państwa. Ponadto Szwecja może poszczycić się długimi tradycjami w sprawie nauk technicznych, bowiem już w 1827 r. powołano do życia Królewski Instytut Technologiczny, odpowiadających za 30 proc. szwedzkich praw badawczych w sektorze technologii.

W latach 1990. rząd postanowił wspomóc sektor cyfrowej gospodarki, dlatego oferował chociażby ulgi podatkowe dla wszystkich osób decydujących się na zakup komputerów osobistych, a ponadto zdecydowano się na zbudowanie infrastruktury szerokopasmowego Internetu przy użyciu włókien optycznych. Ostatecznie rozwój technologiczny Szwecji został doceniony przez Światowe Forum Ekonomiczne, które okrzyknęło ten kraj najbardziej zdigitalizowaną gospodarką świata.

Globalny Ranking Konkurencyjności Światowego Forum Ekonomicznego plasuje natomiast Szwecję na 6. miejscu, właśnie dzięki jej dynamice innowacji, wysokiemu udziałowy wydatków na badania i rozwój, a także liczbie pracowników zaangażowanych w prace badawcze i rozwojowe.

Na podstawie: ObserwatorFinansowy.pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Hassasin
Użytkownik
Hassasin

Z takim klimatem i zimą trwającą 9 miesięcy ;) to albo pijesz albo coś wymyślasz :p

wert
Użytkownik
wert

A za 20 lat muslimy zrobią reset do szóstego wieku.Tylko wielbłądom będzie trochę zimno…

wloczykij
Użytkownik
wloczykij

Szwecja innowacyjnie przechodzi na islam i lenistwo.