Szwecja deportowała Kurda do Turcji

Opublikowano: 05.12.2022 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1665

Finlandia i Szwecja chcą dołączyć do NATO, Turcja spowalnia cały proces i oskarża te kraje o ukrywanie „terrorystów”. Szwecja zgodziła się na ekstradycję Kurda oskarżanego przez Turcję o współpracę z PKK. Najpewniej odesłany mężczyzna trafił do aresztu.

Szwecja odesłała do Turcji mężczyznę, który w 2015 roku został skazany przez turecki sąd na karę więzienia za związki ze zdelegalizowaną Partią Pracujących Kurdystanu (PKK). Deportowano go w piątek 2 grudnia. Minister ds. migracji Maria Malmer Stenegard potwierdziła ten fakt dziennikarzom ze stacji SVT.

Jednocześnie rząd podkreśla, że w sprawie deportacji „nie odegrał żadnej roli”. „Chodzi o sprawę deportacji, w której odrzucono wniosek azylowy danej osoby” – powiedziała Stenegard, zapewniając, że była to autonomiczna decyzja urzędników odpowiedzialnych za sprawy imigracyjne.

Oficjalna turecka agencja informacyjna Anadolu podała, że mężczyzna przybył do Stambułu w piątek wieczorem i wkrótce potem został zatrzymany przez policję. W sobotę stanął przed sądem, który nakazał jego zatrzymanie.

Mężczyzna już w październiku 2015 roku złożył wniosek o azyl w Szwecji, który został odrzucony w marcu 2020 roku. Po złożeniu odwołania, w lutym 2021 roku wniosek został ostatecznie odrzucony i od tamtego czasu Kurd przebywał w Szwecji nielegalnie. Został odnaleziony podczas kontroli drogowej i przekazany władzom imigracyjnym. Razem z nim deportowano ze Szwecji jeszcze jedną osobę.

Deportacja następuje w szczególnych okolicznościach politycznych: Szwecja chce dołączyć do NATO w związku z rosyjskim atakiem na Ukrainę. Warunkiem akcesji nowych państw jest uzyskanie zgody wszystkich pozostałych członków NATO. Turcja, lawirując między Sojuszem a Rosją, blokuje ambicje Szwecji i Finlandii.

Turcja oskarża zwłaszcza Szwecję o udzielanie ochrony „terrorystom” i zażądała ekstradycji kilku członków PKK. Z kolei rządy w Sztokholmie i Helsinkach zaprzeczają, że ukrywają na swoim terytorium kurdyjskich bojowników i jednocześnie deklarują współpracę z Ankarą na tym polu.

Minister spraw zagranicznych Turcji Mevlüt Çavuşoğlu rozmawiał ostatnio ze swoimi odpowiednikami ze Szwecji i Finlandii w czasie posiedzenia roboczego przedstawicieli państw NATO. „Oświadczenia są dobre, determinacja jest dobra, ale musimy zobaczyć konkretne kroki” – powiedział Çavuşoğlu. Pochwalił nowy szwedzki rząd jako „bardziej zdeterminowany niż poprzedni” w realizacji porozumienia z Ankarą.

Adwokat deportowanego mężczyzny skrytykował ekstradycję swojego klienta. „To jest straszne. Nie chodzi tylko o niego, chodzi przede wszystkim o szwedzką demokrację i prawa człowieka” – powiedział Abdullah Deveci.

PKK od połowy lat 1980. walczy o większe prawa dla Kurdów w Turcji. W przeszłości była wielokrotnie obwiniana o krwawe zamachy w Turcji i jest uznana za organizację terrorystyczną przez rząd w Ankarze, a także przez większość państw zachodnich, w tym USA i UE.

Autorstwo: Piotr S. Ślusarczyk
Na podstawie: Spiegel.de
Źródło: Euroislam.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.