Szwajcarzy nie chcą dochodu gwarantowanego

Od kilku miesięcy zapowiadano pierwsze na świecie referendum w sprawie wypłacania gwarantowanego dochodu podstawowego dla wszystkich mieszkańców Szwajcarii. Głosowanie odbyło się 5 czerwca i okazało się, że większość ludzi jednak nie poparło tego pomysłu.

Po podliczeniu wszystkich głosów ustalono, że prawie 77% Szwajcarów zagłosowało na „nie”. Dochodu gwarantowanego nie popierały nawet władze tego państwa. Zwolennicy proponowali wypłacanie 2500 franków szwajcarskich (10 tysięcy złotych) na osobę dorosłą oraz 625 franków szwajcarskich na każde dziecko. Uznano jednak że takie rozwiązanie może osłabić państwową gospodarkę.

Oszacowano, że każdego roku na pokrycie podstawowego dochodu gwarantowanego należałoby przeznaczyć ponad 200 miliardów franków szwajcarskich, co mogłoby wręcz zniechęcić wielu pracowników do wykonywania swoich obowiązków. Prawicowa Partia Ludowa ostrzegała również, że wypłacanie co miesiąc gwarantowanej sumy pieniędzy może sprawić iż miliony ludzi zechce zamieszkać w tym kraju.

Szwajcaria jest więc pierwszym państwem w którym doszło do referendum w tej sprawie. Warto jednak dodać, że coraz więcej krajów zaczyna interesować się gwarantowanym dochodem podstawowym – władze Finlandii rozważają wdrożenie pilotażowego projektu, w ramach którego wypłacane będą pieniądze konkretnej grupie ludzi która osiąga najmniejsze przychody. Podobne plany mają władze holenderskiego miasta Utrecht.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: Swissinfo.ch
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl