Referenda w Szwajcarii

Obywatele Szwajcarii na niedzielnym ogólnokrajowym referendum głosowali w sprawie zniesienia powszechnej służby wojskowej. Tego typu kwestia została poddana pod głosowanie nie po raz pierwszy.

Zwolennicy zachowania powszechnej służby wojskowej uważają, że wszyscy młodzi ludzie powinni służyć w wojsku, ponieważ jest to najlepszy sposób, aby bronić swego kraju. Podstawowy argument przeciwników powszechnej służby wojskowej dotyczy wysokich kosztów utrzymania armii.

Stowarzyszenie „Grupa opowiadająca się za Szwajcarią bez armii” zaproponowała, aby służba wojskowa była odbywana na zasadach dobrowolności lub wprowadzona została zawodowa armia twierdząc, że powszechna służba wojskowa jest przeżytkiem w Europie. Ponadto, zdaniem członków organizacji, dla pokojowo nastawionego kraju o populacji 7,7 miliona osób utrzymanie 150 000 armii jest zbyt kosztowne.

Mieszkańcy Szwajcarii opowiedzieli się przeciwko zniesieniu powszechnej służby wojskowej. Inicjatywę pacyfistycznej organizacji odrzuciło około 73% społeczeństwa.

Kanton Ticino jako pierwszy w Szwajcarii zabronił zakrywania twarzy w miejscach publicznych „z powodu płci”. Są to wstępne wyniki referendum. W pierwszej kolejności dotyczy to parandży. Według doniesień lokalnych mediów, 52% obywateli kantonu poparło inicjatywę, zgodnie z którą „nikt nie może ukrywać swojej twarzy na ulicy lub w publicznych parkach” oraz „nikt nie może być zmuszany do zasłaniania swoje twarzy z powodu swojej płci”. Teraz zmiany wprowadzone do konstytucji kantonu powinny zostać zatwierdzone przez Zgromadzenie Federalne (parlament) w Bernie.

Źródło: Głos Rosji
Kompilacja 3 wiadomości na potrzeby „Wolnych Mediów”