Referenda w Szwajcarii

Opublikowano: 23.09.2013 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 530

Obywatele Szwajcarii na niedzielnym ogólnokrajowym referendum głosowali w sprawie zniesienia powszechnej służby wojskowej. Tego typu kwestia została poddana pod głosowanie nie po raz pierwszy.

Zwolennicy zachowania powszechnej służby wojskowej uważają, że wszyscy młodzi ludzie powinni służyć w wojsku, ponieważ jest to najlepszy sposób, aby bronić swego kraju. Podstawowy argument przeciwników powszechnej służby wojskowej dotyczy wysokich kosztów utrzymania armii.

Stowarzyszenie „Grupa opowiadająca się za Szwajcarią bez armii” zaproponowała, aby służba wojskowa była odbywana na zasadach dobrowolności lub wprowadzona została zawodowa armia twierdząc, że powszechna służba wojskowa jest przeżytkiem w Europie. Ponadto, zdaniem członków organizacji, dla pokojowo nastawionego kraju o populacji 7,7 miliona osób utrzymanie 150 000 armii jest zbyt kosztowne.

Mieszkańcy Szwajcarii opowiedzieli się przeciwko zniesieniu powszechnej służby wojskowej. Inicjatywę pacyfistycznej organizacji odrzuciło około 73% społeczeństwa.

Kanton Ticino jako pierwszy w Szwajcarii zabronił zakrywania twarzy w miejscach publicznych „z powodu płci”. Są to wstępne wyniki referendum. W pierwszej kolejności dotyczy to parandży. Według doniesień lokalnych mediów, 52% obywateli kantonu poparło inicjatywę, zgodnie z którą „nikt nie może ukrywać swojej twarzy na ulicy lub w publicznych parkach” oraz „nikt nie może być zmuszany do zasłaniania swoje twarzy z powodu swojej płci”. Teraz zmiany wprowadzone do konstytucji kantonu powinny zostać zatwierdzone przez Zgromadzenie Federalne (parlament) w Bernie.

Źródło: Głos Rosji
Kompilacja 3 wiadomości na potrzeby “Wolnych Mediów”


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.