Szwajcaria przeciw bezkarności miliardera okradającego Afrykę

Opublikowano: 14.08.2019 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 571

Szwajcarski prokurator Claudio Mascotto oskarżył wczoraj oficjalnie szwajcarsko-francusko-izraelskiego miliardera Beny’ego Steinmetza o korupcję zagranicznych funkcjonariuszy państwowych i liczne fałszerstwa w związku z głośną w Afryce aferą w Gwinei, gdzie Steinmetz dzięki łapówkom uzyskał licencję na wydobycie nadzwyczajnie taniej rudy żelaza. Bezkarność zapewnił mu Nicolas Sarkozy, były francuski prezydent.

Steinmetz (po prawej) z b. premierem Izraela Ehudem Barakiem (wplątanym ostatnio w aferę pedofilską Epsteina)

Beny Steinmetz specjalizuje się w handlu afrykańskimi diamentami, lecz interesował się też innymi surowcami. Stoi na czele znanego w Afryce koncernu Beny Steinmetz Group Resources (BSGR) zarejestrowanego w raju podatkowym – Lichtensteinie. Jest synem polskiego emigranta, który zbudował rodzinną fortunę dzięki diamentom. Został miliarderem od urodzenia.

W 2008 r., dzięki wielkim łapówkom zakupił prawa do wydobycia rudy żelaza w największym na świecie złożu tego minerału Simandou, w Gwinei. Trzy lata temu został wątpliwym bohaterem ujawnionej przez media afery Panama Papers i potem skandalu Paradise Papers, co pozwoliło zrozumieć historię gwinejskiego przekupstwa. Steinmetz nie opłacał bezpośrednio ówczesnego prezydenta Gwinei Lansany Conté, lecz jego czwartą żonę Mamadie Touré, w wysokości co najmniej 10 milionów dolarów, za pośrednictwem łańcucha lipnych firm.

W 2010 r. w Gwinei nastał nowy prezydent – Alpha Condé, który odebrał Steinmetzowi licencję i nakazał jego ściganie. Mamadie Touré była już poza zasięgiem – uciekła z pieniędzmi do Miami w Stanach Zjednoczonych, gdzie żyje do dzisiaj. Po latach, Gwinea niespodziewanie zaprzestała w tym roku ścigać Steinmetza, który i tak mieszkał spokojnie w Genewie, która jest siedzibą jego koncernu. Jak ujawnił Bloomberg, nastąpiła „umowa za porozumieniem stron”, w której pośredniczył były francuski prezydent Nicolas Sarkozy, oskarżony we Francji o przyjęcie 50 milionów dolarów łapówki od przywódcy Libii pułkownika Kaddafiego, którego polecił zabić w 2011 r. To dzięki tym pieniądzom w 2007 r. Sarkozy wygrał wybory prezydenckie.

Ściganie Steinmetza przejął w tej sytuacji kanton Genewy, lecz nieco się spóźnił, gdyż właściciel BSGR uciekł z rodziną do Izraela, co jednak zapewni mu bezkarność. Szwajcarski proces, przewidziany na przyszły rok, będzie zaoczny, symboliczny, jednak może skomplikować życie miliarderowi, jeśli chodzi o jego podróże. Steinmetza ściga też Rumunia, gdzie miał dokonać znacznych przekrętów w handlu ziemią. Sam Steinmetz broni się twierdząc, że był w swym koncernie jedynie „doradcą niewykonawczym” i nie ma nic wspólnego z łapówkami i okradaniem Gwinei, czy innych państw.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.