Szwajcaria i złoto – symbioza wpisana w kulturę

Opublikowano: 12.07.2019 | Kategorie: Gospodarka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 9

Ile złota posiadają Szwajcarzy? Całkiem sporo i nie chodzi tu bynajmniej o rezerwy rządowe. Co się tyczy tych, rezerwy te wynoszą 1040 ton. Daje to w tej chwili ok. 3,9 uncji na osobę. Sporo.

POPULARNOŚĆ ZŁOTA W SZWAJCARII

Złoto jest niemalże wpisane w szwajcarską kulturę. Mówić tu można tak o kontrowersyjnych hipotezach, według których skarb templariuszy (pionierów transferów pieniężnych na odległość notabene) został ukryty w Szwajcarii, jak i bardziej związanych z polityką tego kraju. Na politykę tą składa się znacząca kultura i etyka sektora bankowego, mnogość najbardziej profesjonalnych skarbców oraz obrót złotem, które przez wiele lat jeszcze po zamknięciu złotego okna stanowiło wsparcie szwajcarskiej waluty.

Szwajcarscy inwestorzy nie postrzegają jednak złota jedynie w kategoriach monetarnych. Jak się okazuje, inwestowanie w złoto jest w tej chwili równie popularne co lokowanie swoich środków w nieruchomościach. Dowiodło tego badanie przeprowadzone w kwietniu 2019 r. Badanie przeprowadził Instytut Zarządzania Handlem (Institute of Retail Management) przy Uniwersytecie St. Gallen -HSG przy współudziale dystrybutora metali szlachetnych Philoro Schweiz AG. Z badania wynika wyraźnie, że ponad połowa uczestników (53%) deklarowała, że ich ulubioną formą inwestowania są nieruchomości, podczas gdy złoto znalazło się na drugim miejscu, z niewiele niższym wynikiem (48%).

POSTRZEGANIE ZŁOTA PRZEZ SZWAJCARÓW

Helweci nie tylko inwestują w złoto, ale generalnie mają jasny pogląd na złoto. Ponad 60% z nich postrzega złoto jako dobrą inwestycję. Blisko 20% Szwajcarów planuje nabyć złoto w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Oznacza to, populacja takich klientów może być wyrażona liczbą 7-cyfrową. Nie dziwi też, że wraz ze wzrostem zarobków rosną możliwości inwestycyjne. To co jest uderzające, to fakt mówiący o tym, ilu Szwajcarów posiada złoto. To ponad 26% z populacji liczącej sobie ogólnie ponad 8,5 miliona obywateli! W naszym kraju równie wiele osób posiada co najwyżej… nisko oprocentowane lokaty bankowe.

KTO W SZWAJCARII SPRZEDAJE ZŁOTO?

Banki. Komercyjne. Z przeprowadzonego badania wynika, że prawie 62% Szwajcarów preferuje nabywanie złota właśnie w głównych bankach kraju. Nie dziwi zatem, że niektóre banki zamawiają sztabki złota w mennicach zajmujących się ich biciem. Na przykład bank Credit Suisse zleca wykonanie sztabek w Valcambi.

Z pozostałej części 20% badanych wskazało na preferencję do nabywania kruszcu u profesjonalnych dystrybutorów.

SPRZEDAŻ ZŁOTA W POLSCE

W odróżnieniu od Szwajcarii, polskie banki praktycznie nie sprzedają złota. Są wyjątki, lecz nie jest to sprzedaż sensu stricte. Dziać się tak może z dwóch co najmniej powodów.

Po pierwsze obrót złotem jest niskomarżowy i generalnie wyprowadza kapitał z sektora bankowego, na którym dominują produkty, których kupno zwiększa płynność i depozyty bankowe. To z kolei jest dla banków korzystne, ponieważ umożliwia generowanie profitów z działalności kredytowej, która to jest dość dochodowa.

Po drugie, złoto wśród Polaków nie jest popularne. Przyczyny tego można zapewne upatrywać w okresie PRLu, w czasie istnienia którego zostało ono zdemonizowane, a jego posiadanie zakazane. Jednocześnie sprawiło to, że obywatele zapomnieli o złocie.

Autorstwo: Łukasz Chojnacki
Zdjęcie: hpgruesen (CC0)
Źródło: ProKapitalizm.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Hassasin
Użytkownik
Hassasin

Helweci to potomkowie Sasanidów, Czarnogłowych. Mają inny kształt czaszek niż otaczjąca ich sąsiednia populacja.