Szwajcaria i złoto – symbioza wpisana w kulturę

Opublikowano: 12.07.2019 | Kategorie: Gospodarka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 193

Ile złota posiadają Szwajcarzy? Całkiem sporo i nie chodzi tu bynajmniej o rezerwy rządowe. Co się tyczy tych, rezerwy te wynoszą 1040 ton. Daje to w tej chwili ok. 3,9 uncji na osobę. Sporo.

POPULARNOŚĆ ZŁOTA W SZWAJCARII

Złoto jest niemalże wpisane w szwajcarską kulturę. Mówić tu można tak o kontrowersyjnych hipotezach, według których skarb templariuszy (pionierów transferów pieniężnych na odległość notabene) został ukryty w Szwajcarii, jak i bardziej związanych z polityką tego kraju. Na politykę tą składa się znacząca kultura i etyka sektora bankowego, mnogość najbardziej profesjonalnych skarbców oraz obrót złotem, które przez wiele lat jeszcze po zamknięciu złotego okna stanowiło wsparcie szwajcarskiej waluty.

Szwajcarscy inwestorzy nie postrzegają jednak złota jedynie w kategoriach monetarnych. Jak się okazuje, inwestowanie w złoto jest w tej chwili równie popularne co lokowanie swoich środków w nieruchomościach. Dowiodło tego badanie przeprowadzone w kwietniu 2019 r. Badanie przeprowadził Instytut Zarządzania Handlem (Institute of Retail Management) przy Uniwersytecie St. Gallen -HSG przy współudziale dystrybutora metali szlachetnych Philoro Schweiz AG. Z badania wynika wyraźnie, że ponad połowa uczestników (53%) deklarowała, że ich ulubioną formą inwestowania są nieruchomości, podczas gdy złoto znalazło się na drugim miejscu, z niewiele niższym wynikiem (48%).

POSTRZEGANIE ZŁOTA PRZEZ SZWAJCARÓW

Helweci nie tylko inwestują w złoto, ale generalnie mają jasny pogląd na złoto. Ponad 60% z nich postrzega złoto jako dobrą inwestycję. Blisko 20% Szwajcarów planuje nabyć złoto w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Oznacza to, populacja takich klientów może być wyrażona liczbą 7-cyfrową. Nie dziwi też, że wraz ze wzrostem zarobków rosną możliwości inwestycyjne. To co jest uderzające, to fakt mówiący o tym, ilu Szwajcarów posiada złoto. To ponad 26% z populacji liczącej sobie ogólnie ponad 8,5 miliona obywateli! W naszym kraju równie wiele osób posiada co najwyżej… nisko oprocentowane lokaty bankowe.

KTO W SZWAJCARII SPRZEDAJE ZŁOTO?

Banki. Komercyjne. Z przeprowadzonego badania wynika, że prawie 62% Szwajcarów preferuje nabywanie złota właśnie w głównych bankach kraju. Nie dziwi zatem, że niektóre banki zamawiają sztabki złota w mennicach zajmujących się ich biciem. Na przykład bank Credit Suisse zleca wykonanie sztabek w Valcambi.

Z pozostałej części 20% badanych wskazało na preferencję do nabywania kruszcu u profesjonalnych dystrybutorów.

SPRZEDAŻ ZŁOTA W POLSCE

W odróżnieniu od Szwajcarii, polskie banki praktycznie nie sprzedają złota. Są wyjątki, lecz nie jest to sprzedaż sensu stricte. Dziać się tak może z dwóch co najmniej powodów.

Po pierwsze obrót złotem jest niskomarżowy i generalnie wyprowadza kapitał z sektora bankowego, na którym dominują produkty, których kupno zwiększa płynność i depozyty bankowe. To z kolei jest dla banków korzystne, ponieważ umożliwia generowanie profitów z działalności kredytowej, która to jest dość dochodowa.

Po drugie, złoto wśród Polaków nie jest popularne. Przyczyny tego można zapewne upatrywać w okresie PRLu, w czasie istnienia którego zostało ono zdemonizowane, a jego posiadanie zakazane. Jednocześnie sprawiło to, że obywatele zapomnieli o złocie.

Autorstwo: Łukasz Chojnacki
Zdjęcie: hpgruesen (CC0)
Źródło: ProKapitalizm.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Hassasin
Użytkownik
Hassasin

Helweci to potomkowie Sasanidów, Czarnogłowych. Mają inny kształt czaszek niż otaczjąca ich sąsiednia populacja.