Szukają sposobu na ochronę Ziemi przed asteroidami

Zastanawiamy się nad zanieczyszczeniem środowiska, chorobami, lecz rzadko myślimy o pozaziemskich zagrożeniach, takich jak asteroidy. W 1908 roku asteroida eksplodowała nad puszczą tunguską, doszczętnie niszcząc ponad 2 tys. kilometrów kwadratowych terenu. Astrofizyk Królewskiego Uniwersytetu w Belfaście Alan Fitzsimmons stwierdził, że kolejna taka kolizja jest tylko kwestią czasu.

Fitzsimmons dodał: „Astronomowie odkrywają bliskie nam asteroidy każdego dnia, lecz większość z nich jest nieszkodliwa. Jednak jest nadal możliwe, że katastrofa Tunguska się powtórzy, lecz tym razem może mieć miejsce nad dużym miastem. Posiadamy coraz lepszą technologię do wykrywania asteroid, ale nadal nie wiemy jak je zwalczać.”

W ostatnim czasie naukowcy odkryli ponad 1800 obiektów, które mogły być potencjalnym zagrożeniem. Jednak jest to tylko część o której wiemy i może czekać na nas więcej zagrożeń, na które musimy być przygotowani. Alan Fitzsimmons jest zaangażowany w finansowany przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych projekt NEOshield-2, który ma za zadanie znaleźć sposób na ochronę Ziemi przed obiektami bliskimi Ziemi (NEO od ang. Near-Earth objects). Są to planetoidy, komety i meteroidy, których orbity przechodzą w bliskiej odległości od orbity naszej planety.

Przedsięwzięcie to wystartowało 1 marca 2015 roku i jest kontynuacją projektu NEOshield-1. Inicjatywa ta posiada dwie zasadnicze części. Pierwsza z nich skupia się na rozwoju technologii, która może pomóc w śledzeniu, kontrolowaniu, czy rozbijaniu asteroid. Druga natomiast ma badać charakterystykę obiektów bliskich Ziemi, ich właściwości fizyczne, czy sposoby migracji, co może pomóc w identyfikacji innych obiektów.

Autorstwo: B
Na podstawie: Inhabitat.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl