Szturm na komendę policji po śmierci 19-latka

Opublikowano: 17.03.2015 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 718

Chłopak zmarł podczas interwencji policji. Udusił się, próbując połknąć zawiniątko z 1 gramem marihuany. Za posiadanie substancji groziło mu nawet do 3 lat więzienia.

Klikaset osób protestowało wczoraj pod siedzibą policji w podwarszawskim Legionowie. Jak twierdzą świadkowie, demonstracja początkowo przebiegała spokojnie – zebrani domagali się zawieszenia w obowiązkach funkcjonariuszy, którzy ich zdaniem mogli przyczynić się do śmierci chłopaka. Jednak pokojowy w zamiarze protest zamienił się w regularne zamieszki – komisariat został obrzucony kamieniami, doszło do starć pomiędzy protestującymi a policją. W efekcie 6 policjantów zostało rannych, a 8 osób trafiło do aresztu.

Tydzień temu 19-latek uciekał przed policjantami, następnie próbował połknąć foliową torebkę, w której znajdował się 1 gram niedozwolonej w Polsce substancji. Świadkowie zdarzenia twierdzą, że policjanci chcieli za wszelką cenę wyciągnąć torebkę z marihuaną z gardła zatrzymanego i że mogli przy tym uszkodzić krtań. Zdaniem policji, doszło po prostu do nieszczęśliwego wypadku. Chłopak zmarł w karetce, wezwanej przez policjantów. Ze wstępnych ustaleń wynika, że przyczyną zgonu była niewydolność oddechowa. Prokuratura ma ustalić, czy funkcjonariusze przekroczyli swoje uprawnienia. Na razie nic na to nie wskazuje, odmówiono więc zawieszenia policjantów w obowiązkach służbowych, co wywołało oburzenie wśród rodziny i przyjaciół tragicznie zmarłego nastolatka.

Młody mężczyzna próbował połknąć saszetkę z obawy przed prawnymi konsekwencjami jej posiadania. Według polskiego prawa mogłyby mu za to grozić nawet 3 lata więzienia. Liczba osób, zatrzymywanych za posiadanie (nie sprzedaż) narkotyków stale rośnie – w 2001 roku było to 1412 osób, w 2006 – 13 280, a w 2012 r. – aż 13 595.

– To prawdopodobnie nieszczęśliwy wypadek, współczuję zarówno ofierze, jego rodzinie, jak i interweniującym policjantom – mówi o tragedii nastolatka z Legionowa prof. Monika Płatek, karnistka. – Winne są zmiany w prawie, wprowadzone w 2000 roku, czyli penalizacja posiadania każdej, najmniejszej nawet ilości narkotyków. Jak widać na przykładzie tej tragedii, późniejsze zmiany, czyli umożliwienie prokuraturze odstąpienia od wszczynania postępowania w sytuacji posiadania niewielkiej ilości narkotyku, niczego nie zmieniły. W tej chwili prezydent otrzymał do podpisu nowelizację kodeksu karnego, po której możliwe będzie praktycznie bezterminowe uwięzienie osób uzależnionych czy używających narkotyków, zmuszanie do terapii, która oznacza niejednokrotnie przyjmowanie substancji wielokrotnie bardziej szkodliwych dla organizmu niż np. marihuana. Nie wywiązanie się z obowiazku tzw. terapii uważane będzie za kolejne przestępstwo – ostrzega Płatek. Zdaniem ekspertki, przepisy dotyczące narkopolityki w Polsce nie służą bezpieczeństwu czy zdrowiu obywateli, a jedynie zwiększeniu możliwości kontroli i represji ze strony państwa.

Autorstwo: JS
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. MakSym 17.03.2015 11:24

  Opis tego śmiecia, który doprowadził do śmierci chłopaka:

  “Zwyrodnialcem prześladującym młodzież w Legionowie i klęczącym na krtani umierającego Rafała jest Piotr Suplicki były strażnik miejski z Legionowa przeniesiony do Policji jakiś czas temu.
  Wcześniej był karany za brutalne działania wobec kontrolowanej młodzieży, w tym karany sądownie.
  W Policji miał doskonałe wyniki i został wcielony do wydziału kryminalnego.
  Suplicki ma 35 lat.”

  Tutaj jest próbka działalności tego czegoś, bo na miano człowieka nie zasługuje:

  https://www.youtube.com/watch?v=JpRSj4yOHv0

  W ogóle ostatnio odnoszę wrażenie, że milicjanci w Polsce czuja się mocno bezkarni w swoich działaniach, co zresztą jest sankcjonowane (bez)prawnie.

  Bez tępienia zachowań takich śmieci jak na np. Suplicki będzie coraz gorzej.

 2. norbo 17.03.2015 14:00

  “(…) nowelizację kodeksu karnego, po której możliwe będzie praktycznie bezterminowe uwięzienie osób uzależnionych czy używających narkotyków (…)” – to kolejna “sztuczka prawna”, po tzw. “ustawie o bestiach” umożliwiająca bezterminowe przetrzymywanie obywateli.

 3. razowy40i4 17.03.2015 16:57

  psom ( oprócz tych przyjeb… byłych ministrantów ) wcale się nie chce trzepać dzieciaków na mieście ale jak mają do wyboru tropić cwanego dilera albo wytrząsnąć smykowi z gaci połówkę żeby podnieść statystyki wybór dla ”zuchów ” jest prosty …
  to i to PRZESTĘPSTWO narkotykowe …
  od kiedy jazda rowerem pod wpływem zmieniła się z przestępstwa na wykroczenie milicja nawet na mnie nie patrzy wcześniej często miałem kontrole pomimo pełnego oświetlenia rowerowych ciuchów i ogólnie sportowego wyglądu …

  ”(…) późniejsze zmiany, czyli umożliwienie prokuraturze odstąpienia od wszczynania postępowania w sytuacji posiadania niewielkiej ilości narkotyku, niczego nie zmieniły. ”

  ależ owszem zmieniły – uratowały dupsko bogatym gnojką przed zachlapaniem papierów …
  po pierwsze prokurator może a nie musi …
  po drugie cóż to oznacza ”niewielka ilość ” ?
  ta niewielka ilość może zupełnie różnie ważyć dla syna lekarza a syna ślusarza …
  znam historie gdzie psiarnia kręciła dzieciakom aferę za dosłownie śladowe ilości …

 4. hashi 17.03.2015 18:58

  Szkoda chłopaka który umiera za tak bzdurne prawo, za takie ilości preparatu mniej szkodliwego niż tytoń 3 lata.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.