Sztuczne płuca zamieniają wodę w paliwo wodorowe

Opublikowano: 25.12.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1603

Na Uniwersytecie Stanforda skonstruowano specyficzne urządzenie, które zamienia wodę w paliwo wodorowe. Wynalazek opracowano na wzór ludzkich płuc i okazało się, że był to klucz dla zwiększenia efektywności elektrokatalizy.

Gdy powietrze dostaje się do ludzkich płuc, przechodzi przez cienką membranę, która pobiera tlen i dostarcza go do krwioobiegu. Unikalna struktura tego organu sprawia, że wymiana gazowa jest bardzo wydajna. Naukowcy postanowili więc stworzyć sztuczne płuca do przemiany wody w paliwo wodorowe.

Urządzenie to przypomina saszetkę, którą wykonano z folii z tworzywa sztucznego o grubości 12 nanometrów. Jej zewnętrzna strona zawiera malutkie otwory odpychające wodę, natomiast wewnętrzna strona została pokryta nanocząsteczkami złota i platyny, które biorą udział w reakcjach chemicznych.

Urządzenie zostało umieszczone w wodzie, którą poddano działaniu prądu elektrycznego. Wtedy cząsteczki wodoru i tlenu weszły do jego wnętrza, wytwarzając energię podczas przechodzenia przez wewnętrzną stronę. Specyficzny kształt, przypominający ludzkie płuca, pozwolił zwiększyć wydajność konwersji energii o 32%, w porównaniu do tej samej membrany w płaskiej konfiguracji.

Naukowcy skupiają się teraz na powiększeniu swojego wynalazku i dostosowaniu go do pracy w wysokich temperaturach, aby można było go wykorzystać do celów komercyjnych.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: NewScientist.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Murphy
Użytkownik
Murphy

Naukowcy kombinują by kasę z grantów dostać a Stan Mayer już dawno wydajnie wodór z wody tanim kosztem produkował wykorzystując efekt rezonansu.