Sztuczne płuca zamieniają wodę w paliwo wodorowe

Opublikowano: 25.12.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1972

Na Uniwersytecie Stanforda skonstruowano specyficzne urządzenie, które zamienia wodę w paliwo wodorowe. Wynalazek opracowano na wzór ludzkich płuc i okazało się, że był to klucz dla zwiększenia efektywności elektrokatalizy.

Gdy powietrze dostaje się do ludzkich płuc, przechodzi przez cienką membranę, która pobiera tlen i dostarcza go do krwioobiegu. Unikalna struktura tego organu sprawia, że wymiana gazowa jest bardzo wydajna. Naukowcy postanowili więc stworzyć sztuczne płuca do przemiany wody w paliwo wodorowe.

Urządzenie to przypomina saszetkę, którą wykonano z folii z tworzywa sztucznego o grubości 12 nanometrów. Jej zewnętrzna strona zawiera malutkie otwory odpychające wodę, natomiast wewnętrzna strona została pokryta nanocząsteczkami złota i platyny, które biorą udział w reakcjach chemicznych.

Urządzenie zostało umieszczone w wodzie, którą poddano działaniu prądu elektrycznego. Wtedy cząsteczki wodoru i tlenu weszły do jego wnętrza, wytwarzając energię podczas przechodzenia przez wewnętrzną stronę. Specyficzny kształt, przypominający ludzkie płuca, pozwolił zwiększyć wydajność konwersji energii o 32%, w porównaniu do tej samej membrany w płaskiej konfiguracji.

Naukowcy skupiają się teraz na powiększeniu swojego wynalazku i dostosowaniu go do pracy w wysokich temperaturach, aby można było go wykorzystać do celów komercyjnych.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: NewScientist.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Murphy 25.12.2018 21:44

    Naukowcy kombinują by kasę z grantów dostać a Stan Mayer już dawno wydajnie wodór z wody tanim kosztem produkował wykorzystując efekt rezonansu.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.