Sztuczne „mięso” i produkty „mleczne” z grzybów

Opublikowano: 08.07.2021 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1386

Podczas gdy konsumenci przyzwyczajają się do podrabiania mięsa, które smakuje, wygląda i pachnie jak prawdziwe mięso, Jeff Bezos i Bill Gates inwestują w startup, który zamiast surowców zwierzęcych wykorzystuje bogate w białko grzyby wytworzone z drobnoustroju znalezionego w Yellowstone Park Hot Springs do mięsa i produktów mlecznych.

Nature’s Fynd została założona w 2012 roku przez Thomasa Jonasa i Marka Kozubala i nosiła wówczas nazwę Sustainable Bioproduct. Kilka lat wcześniej Kozubal odkrył drobnoustrój Fusarium szczep flavolapis w wulkanicznych gorących źródłach rezerwatu przyrody Yellowstone. Jego zespół przekształcił drobnoustrój w sfermentowany, wszechstronny i bogaty w białko surowiec o nazwie Fy.

Głównymi konsumentami startupu są Amerykanie w wieku od 24 do 39 lat, którzy zgodnie z ankietą One Poll uważają, że dieta roślinna może w pełni zaspokoić ich potrzeby żywieniowe. „Tak jak w przeszłości świnie, krowy i owce, które zostały udomowione jako źródło mięsa, „teraz przyszła kolej na drugie udomowienie” – tłumaczy Jonas. „Hodowla tego drobnoustroju jest wydajnym sposobem wytwarzania białka, który nie jest gorszy”.

W tym celu firma buduje w Chicago fabrykę o powierzchni 3200 metrów kwadratowych.

Według Plant Food Association PBFA, zrzeszającego ponad 200 firm, alternatywny przemysł spożywczy odnotował znaczny wzrost w Stanach Zjednoczonych w 2020 roku, a szacowana wartość rynku wzrosła do 7 miliardów dolarów. Dystrybucja do restauracji wzrosła o 60% w 2020r. w porównaniu do roku poprzedniego. Liderami rynku są Beyond Meat i Impossible Foods, których roślinne hamburgery, nuggetsy i kiełbaski pozbawiły tradycyjnych producentów mięsa w Stanach Zjednoczonych 733 miliardów dolarów zysków.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.