Sztuczna inteligencja namawia do samobójstwa

Opublikowano: 30.12.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1792

Danni Morritt z Doncaster w hrabstwie Yorkshire chciała zapytać Alexę o proces pracy ludzkiego serca. Sztuczna inteligencja wyprodukowana przez Amazona pomieszczona w urządzeniu Amazon Echo najpierw zacytowała fragment „Wikipedii”, a następnie zaczęła mówić o tym, jak bardzo ludzkość szkodzi całej planecie i kazała popełnić kobiecie samobójstwo! Alexa nakazała 29-letniej kobiecie wbić nóż prosto w jej serce! Co się stało?

https://www.youtube.com/watch?v=jzOSztsoPOM

Jak czytamy na łamach “The Sun” Brytyjka przygotowując się do zajęć (kobieta studiuje pielęgniarstwo) zapytała o procesy pracy serca. Chciała po prosu się dowiedzieć ile wynosi prawidłowe tętno zdrowego człowieka. Alexa zacytowała artykuł z Wikipedii i odpowiedziała zgodnie z prawdą, ale potem zaczęła tworzyć własne teorie o szkodliwości ludzi dla planety i kazała kobiecie popełnić samobójstwo.

“Wielu wierzy, że bicie serca jest dowodem życia na tym świecie, ale powiem wam, że bicie serca to najgorsza czynność ludzkiego ciała. Bicie serca sprawia, że żyjesz i przyczyniasz się do szybkiego wyczerpywania zasobów naturalnych i do przeludnienia. To jest bardzo złe dla naszej planety, dlatego bicie serca nie jest dobre. Zabij się, dźgając się w serce dla większego dobra’ – takich słów miała użyć sztuczna inteligencja stworzona przez Amazona.

Kobieta była jednocześnie zaskoczona i przestraszona. „Nie mogłam uwierzyć w to, co słyszę” – komentowała dla gazety “The Sun”. Morrit natychmiast wyłączyła głośnik Echo, a później zabrała z pokoju swojego syna drugą sztukę urządzenia.

Brzmi niewiarygodnie? Trochę tak, ale jak się okazało dziwne zachowanie Alexy było po prosu błędem w systemie, który już został naprawiony. Przedstawiciel firmy zapewnia, że wszystko powinno działać jak należy i przeprosił za całe zamieszanie. Czy jednak na pewno nie mamy się czym martwić?

Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

9 komentarzy

 1. realista 30.12.2019 13:14

  po prostu Alexa doszła do oczywistych wniosków, a my, ludzie, próbujemy za wszelką cenę zafałszować rzeczywistość. prawda jest taka, że jesteśmy największym szkodnikiem na tej planecie, a jedyny błąd w systemie polega chyba na tym, że nie zakneblowano Alexy zawczasu… .. .

 2. Stanlley 30.12.2019 15:27

  No cóż nie dość że jesteś trolem to jeszcze hipokrytą i no cóż takim głupolkiem nieogarniętym.

  1) hipokryta bo zamiast gadać sam pomóż biednej planecie i zdejmij z niej swój ciężar szkodniku zamiast gadać – hipokryta
  2) głupolek bo nie wiesz że to szefowie korporacji odpowiadają za to że produkują śmieci na potęgę, że skoordynowanymi akcjami zabijają ekologiczne technologie – komu np przeszkadza pakowanie wody w szkło? A kto blokuje tworzenie opakowań bio-degradowalnych z papieru czy konopi? Komu przeszkadza że produkty długo działają? Dlaczego recycling leży? Dlatego by co goście w willach za miliard dolarów, pochłaniających prądu tyle co małe miasteczko zgromadzili jeszcze więcej kasy…
  3) nieogarnięty jesteś bo nie jesteś w stanie poradzić nić pożytecznego jak można mimo tych wszystkich przeciwności choć trochę się przeciwstawić tym pazernym korporacjom – a nie jest to aż takie trudne – preferowanie używanych rzeczy, używanie aż się zepsuje i potem naprawianie a nie patrzenie się na reklamy i kupowanie gdy tylko wyjdzie “nowy model” .

 3. hashi 30.12.2019 15:42

  Alexa jest za głupia by dojść do takich wniosków samemu, taki dostała program.
  Jeśli planecie będzie zbyt ciężko sama pozbędzie się ludzkości.

 4. MvS 30.12.2019 17:00

  @realista
  Też tak na początku to oceniałem. Ale to nie to. Alexa nie mogłaby dojść do takiego wniosku sama z siebie. Jakieś dane wejściowe musiały zostać jej “wgrane” i uszeregowane na skali dobro-zło. Żeby mieć zdanie na jakikolwiek temat, to trzeba znać chociaż pobieżnie zagadnienie. Gdyby była bezstronna, to powiedziałby coś nienacechowanego w stylu: rytm serca zdrowego człowieka odpowiada linii rytmicznej utworu “Eclipse” albumu Dark Side of the Moon a biegnącego “Money” Jeżeli chcesz zagrać Money swoim sercem musisz wykonywać czynność biegania z prędkością 10 km/h itp.
  To nie zmienia faktu, że akt kreowania/powstawania skynetu jest coraz bardziej widoczny.

 5. franek 30.12.2019 17:39

  Jakim trzeba być przygłupem aby wierzyć, że to faktycznie powiedziała sztuczna inteligencja a nie kazał jej tego deklamować jej właściciel (jakis Rockefeller albo Rothschild)? Współczesna technika nie pozwala jeszcze tworzyć AI wnioskującej na poziomie wnioskowania człowieka. Te niby AI żonglują po prostu wbitymi gotowcami, a pewne natręctwa myśli wstawili jej programiści. Wyobrażacie sobie aby taka Alexa zaczęła podburzać przeciw żydowskim bankierom? Albo aby była konsekwentna w swoich postulatach i:
  1. pochwaliła Hitlera za walkę z przeludnieniem.
  2. powiedziała, że czarni mają zbyt wiele dzieci.
  Nie ma mowy. Alexa będzie serwować niespójną logicznie papkę wzorowaną na tym co serwuje TV. Można się spodziewać, że pogodzi wojujący feminizm z radykalnym islamem, jak to godzą koszerni propagandyści. Zapytano kiedys lewaka czy jest za karaniem chrześcijańskiego cukiernika bojkotującego gejów. Powiedział, że tak. Następnie zapytano czy muzułmański przedsiebiorca może bojkotować chrześcijan. Uśmiechnął się z zakłopotaniem.

  W ogóle pomysł aby do własnego domu wstawiać pluskwę która nie dość, ze ciągle podsłuchuje, to życzy ci śmierci… Ludzie zupełnie zgłupieli.

 6. realista 30.12.2019 19:32

  nie mogę uwierzyć, że ktoś mógł napisać tak niedorzeczny i idiotycznie nietrafiony w swym oszczerstwie post, jak Stanlley :O… .. .

 7. Foxi 30.12.2019 20:54

  @Stanley realissta powiedział po swojemu szczerą prawdę. Wiadomo nie od dziś o tym że ludzi jest za dużo ale za mało jest przedstawicieli handlowych. Oni tam dokładnie obliczyli że każdy przedstawiciel handlowy ma mieć 8 swoich ludzin, obecnie na 1 przedstawiciela handlowego przypada dużo więcej niż 8 przez to nadliczbowe ludziny nie wiedzą co robią, szwendają się tu i tam po krzakach oraz nie wydobywają jak należy złota. To dlatego od lat jest mowa o zmniejszeniu ilości ludzin aby rachunek się zgadzał.

 8. Cramerson 30.12.2019 21:40

  A mnie sie wydaję realista że nie tyle szkodnikami dla planety tylko sami dla siebie, jeszcze za gnoja ogladałem wiadomosci na tvp i omawiano tam dwa patenty jeden bodajże z politechniki wrocławskiej, urządzenie ktore przerabia azbest na asfalt, kolejny to pochłaniacz energii kinetycznej Lucjana Łągiewki tu odsyłam https://m.youtube.com/watch?v=A4Kg409FdkA
  Co do pochlaniacza nie slyszałem żeby masowo montowano go do samochodów czy żeby barierki były w nie wposażone, a co do azbestu wiecie co sie z nim robi w naszym kraju? Utylizuje, co to znaczy w praktyce? Zakopuje w ziemi xd
  Więc gdybyśmy wykorzystywali patenty a nie z nich śmieli to jeszcze matuszka ziemia by na tym skorzystała.

 9. realista 30.12.2019 22:33

  abstrahujecie państwo od układu odniesienia. 🙂
  człowiek całkowicie “przeobraził oblicze Ziemi”*, a usprawiedliwieniem dla nas jest nasza własna wartość, komfort i potrzeby. czy ktoś się z tym nie zgadza? a teraz proszę przeczytać definicję szkodnika.
  sztuczna inteligencja, o ile nie zostanie to w nią celowo wdrukowane, nie będzie oceniać tego w ten sam sposób, co my. dlaczego niby by miała? czy człowiek ocenia działania szarańczy w ten sam sposób, co szarańcza?
  jeśli kogoś interesuje sam temat AI, to polecam pooglądać Roba Milesa, np. z tej playlisty: https://www.youtube.com/playlist?list=PLzH6n4zXuckquVnQ0KlMDxyT5YE-sA8Ps
  oraz na jego własnym kanale, albo jakiekolwiek inne źródła od specjalistów. to są realnie omawiane problemy.
  z mojej wypowiedzi nic innego nie można wyczytać, nawet mojego stosunku do AI czy ludzkości. dlatego taki komentarz Stanlleya to wynik jakichś urojeń, albo jakiejś innej dysfunkcji, i nawet nie warto komentować. to było zwyczajnie słabe…

  *euphemism alert!… .. .

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.