Sztuczna inteligencja jak z “Raportu mniejszości”

Opublikowano: 30.11.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2737

“Raport mniejszości”, to film na bazie opowiadania Phillipa K. Dicka. Przedstawia się tam świat, w którym specjalna sztuczna inteligencja przewiduje gdzie i kiedy dojdzie do przestępstwa, a potem funkcjonariusze przed jego popełnieniem zatrzymywali przyszłego przestępcę. To co wydawało się tylko wytworem fantazji staje się właśnie faktem.

Brytyjska policja postanowiła uruchomić projekt, którego celem jest stworzenie sztucznej inteligencji, która będzie miała za zadanie predykcję na podstawie danych zgromadzonych w rządowych bazach danych. System ten nazywa się NDAS – National Data Analytics Solution.

NDAS opiera swoje działanie na informacjach dostępnych w lokalnych i krajowych bazach danych policji. Poinformowano, że NDAS zebrał już ponad terabajt danych z wielu systemów, w tym dane na temat wykroczeń i przestępstw popełnionych w ostatnich latach przez 5 milionów ludzi.

W sumie system ma obecnie 1400 charakterystyk, które mogą pomóc zidentyfikować tych, którzy mogą potencjalnie planować kolejne przestępstwo. Specjalny algorytm odgaduje skłonność do gwałtownych zachowań i przeprowadza “ocenę ryzyka”, co mogło wskazywać na to, że w najbliższej przyszłości dany delikwent może próbować znowu uczynić cos niezgodnego z prawem.

Brytyjska policja zastrzega, że nie ma w tej chwili mowy o tym, aby kogokolwiek aresztować przed popełnieniem przestępstwa, jak to było we wspomnianym filmie Raport mniejszości. Policjanci przekonują, że z systemu ze sztuczną inteligencją korzystają tylko wtedy, gdy potrzebują konsultacji przy rozpatrywaniu możliwości rozwoju wypadków.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. mariusz 30.11.2018 15:02

    W Polsce takie działania są od wielu lat na podstawie Ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego.

    Art. 23. 1. Osoba chora psychicznie może być przyjęta do szpitala psychiatrycznego bez zgody wymaganej w art. 22 tylko wtedy, gdy jej dotychczasowe zachowanie wskazuje na to, że z powodu tej choroby zagraża bezpośrednio własnemu życiu albo życiu lub zdrowiu innych osób.

    Czyli ocenia się prawdopodobieństwo popełnienia w przyszłości przestępstwa, a nie jest to kara za dotychczasowe podejrzenie o przestępstwo. Jeden lekarz podejmuje tą decyzję.

    Znam kilka przypadków osadzenia w więzieniu szpitalnym na podstawie pomówienia o dokonanym czynie które nawet trudno określić jako przestępstwo, na przykład chłopak został pomówiony o to że trącił sąsiada w ramię bez żadnych szkód dla sąsiada i za to został osadzony w więzieniu szpitalnym na miesiąc. Zgodnie z decyzją trybunału konstytucyjnego osadzenie przymusowe w szpitalu więziennym równa się pozbawieniu wolności. Najczęściej decyzję o zastosowaniu przepisu stosuje się do osób które maja kartotekę u psychiatry, nawet jeśli biorą tylko leki na sen. Konstytucja która równo traktuje obywateli nie ma znaczenia.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.