Sztuczna inteligencja dorównała już 4-latkom

Opublikowano: 15.11.2015 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 528

Naukowcy i futuryści od dawna ostrzegają, że ludzkości mogą kiedyś zagrozić maszyny. I wygląda na to, że zaczyna się to ziszczać. Teraz jeszcze sytuacja nie wygląda groźnie i trudno zaakceptować to ryzyko, ale za jakiś czas wszystko może się zmienić.

Zespół węgierskich specjalistów od sztucznej inteligencji, oraz badaczy z University of Illinois w Chicago przetestował niedawno system AI o nazwie ConceptNet i przeszedł on pomyślnie przez test na inteligencję uzyskując w nim wynik porównywalny z tym jaki uzyskują 4-letnie dzieci.

ConceptNet jest systemem typu open source, tworzonym przez wielu naukowców. Jego zdolności przetestowano za pomocą tak zwanego testu Wechslera, który określa skalę inteligencji dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Za jego pomocą można określić mocne i słabe strony ich myślenia poznawczego.

Sztuczna inteligencja z ConceptNet miała jednak pewne problemy w zakresie poziomu zrozumienia języka mówionego i głównie z tego powodu wyniki nie były tak optymistyczne, jak oczekiwali naukowcy. Badanie wykazało, że poziom reprezentujący ta sztuczna inteligencja jest podobny do tego jaki prezentuje przeciętny czterolatek, a oczekiwano inteligencji dziecka w wieku przynajmniej 5-7 lat.

Jeśli obecne postępy w zakresie autonomicznych myślących maszyn wydają się nam pieśnią przyszłości warto zastanowić się nad tym jakie przełomy technologiczne nastąpiły w ciągu ostatniej dekady. Obecnie wystarczy krótki czas aby podwoić zdolności dostępnych dla nas maszyn obliczeniowych. Szybki rozwój technologii informatycznych powoduje, że można go porównać do czegoś w rodzaju odpowiednika biologicznej ewolucji.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.