Szpital obroniony przed prywatyzacją
Regionalny Szpital Specjalistyczny „Latawiec” w Świdnicy (woj. dolnośląskie) nie będzie przekształcany w spółkę prawa handlowego – takie stanowisko wyraził specjalny Zespół do spraw przekształcenia miejscowego szpitala. Przewodnicząca zespołu – wicestarosta Alicja Synowska przychyliła się do głosów członków zespołu (pracowników szpitala i radnych) mówiących, że prywatyzacja bądź komercjalizacja jest zagrożeniem dla pacjentów i uznała pracę tego ciała za ukończoną.
Przeciwko zmianom własnościowym od samego początku był zakładowy Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych. Wsparcia udzieliły również Wolny Związek Zawodowy „Sierpień 80” i Polska Partia Pracy – „Sierpień 80”. Wspólnie utworzono komitet mający na celu utrzymanie dotychczasowej struktury prawnej szpitala i organizowano konferencje i spotkania z mieszkańcami. W Świdnicy zbierano także podpisy pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum lokalnego w temacie planowanych zmian.
„To, że zmian nie będzie, to niewątpliwa zasługa strony społecznej, która wsparta głosem mieszkańców obroniła placówkę, mającą za zadanie ratować zdrowie i życie ludzkie, a nie stać się firmą i nastawić się wyłącznie na zyski” – stwierdziła szefowa świdnickich struktur OZZPiP, Elżbieta Pieprz. Wtórował jej przewodniczący PPP – „Sierpień 80”, Bogusław Ziętek, który powiedział: „To wielki sukces! Prowadzona przez nas w całej Polsce kampania pod tytułem „Bronimy publicznej służby zdrowia” przynosi spodziewane efekty.” Doktor Zbigniew Zdónek z WZZ „Sierpień 80” podkreślił natomiast, że udało się przebić układ nastawiony na polityczny kapitalizm.
Opracowanie: Patryk Kosela
Źródło: Lewica