Szok w Niemczech – emerytura od 75 roku życia?

Opublikowano: 22.10.2019 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 454

Niemiecki bank centralny ogłosił właśnie swój październikowy raport, w którym zaleca przechodzenie na emeryturę najwcześniej w wieku 69 lat i czterech miesięcy, a najlepiej jeszcze później, nawet w wieku 75 lat, by zachować dotychczasowy poziom emerytur. Neoliberalna tendencja powiązania przechodzenia na emeryturę ze średnią długości życia zaczyna wywoływać rosnące niezadowolenie.

https://www.youtube.com/watch?v=xhEtcIiK8e8

Siedem lat temu Niemcy przeżyli pierwszy szok, gdy rząd Angeli Merkel przeforsował reformę podnoszącą wiek emerytalny z 65 do 67 lat. Tak się stało, choć nigdy w historii Niemcy nie były tak bogate jak teraz. Zalecenie Bundesbanku nie oznacza jeszcze zmiany przepisów, ale dla wielu emerytów (i nie tylko) nowa, ewentualna nowa reforma odbiera sens pracy i bogacenia się.

Bardzo wpływowy politycznie Bundesbank podaje trzy powody swej propozycji. Po pierwsze, od lat 20. bieżącego wieku na emeryturę zacznie przechodzić pokolenie „baby-boomersów”; po drugie, wzrasta średnia długość życia, po trzecie, od lat rodzi się coraz mniej Niemców, którzy mieliby finansować emerytury, a imigracja nie wystarczająco temu przeciwdziała. Podobne argumenty podają inne ideologiczne ośrodki światowego neoliberalizmu, jak Komisja Europejska, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju skupiająca 36 najbogatszych państw świata).

Tak się składa, że w łonie rządzącej koalicji trwa właśnie konflikt na temat Grundrente (emerytury bazowej). W przyszłym miesiącu ma zostać opublikowany „bilans połowy kadencji”, co w razie braku porozumienia da SPD okazję do przewidywanego już wcześniej wycofania się z prawicowej koalicji. Po propozycjach Bundesbanku upadek rządu Angeli Merkel stał się dużo bardziej prawdopodobny.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 6, średnia ocena: 2,83 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
emigrant001
Użytkownik
emigrant001

Chyba tylko w Polsce nie ma problemu z emeryturami, bo kto bogatemu zabroni? np obniżyć wiek emerytalny dla kobiet do 60 lat.

SZS
Użytkownik
SZS

“Podobne argumenty podają inne ideologiczne ośrodki światowego neoliberalizmu, jak Komisja Europejska, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju skupiająca 36 najbogatszych państw świata).”
Jednym słowem, właściciele niewolników.
No cóż…. Pracuj, i umieraj.

emigrant001
Użytkownik
emigrant001

Z emeryturami problem jest taki, że pracujący “zbierają” na “swoim” wirtualnym koncie pieniądze, które mają zapewnić im bezpieczną starość. Tyle, że to wirtualne konto jest cały czas opróżniane na emerytury bieżące i nic na nim nie ma. Po wielu latach “zbierania” nie mają pewności ile z tych “uzbieranych” pieniędzy dostaną, bo o tym decyduje “rząd”. Wniosek ; ich pieniądze przestają być ich własnością w momencie pobierania “składki”. Piramida finansowa hipokryzji ma się dobrze do momentu kiedy jest skąd brać pieniądze, czyli od podatników.

nazizm to ideologia lewicowa
Użytkownik
nazizm to ideologia lewicowa

wir schaffen das!!!

MvS
Użytkownik
MvS

@ nazizm to ideologia lewicowa
Ubertreibung ! Bundeskanzlerin Merkel wird es alleine schaffen. ;-)

franek
Użytkownik
franek

“a imigracja nie wystarczająco temu przeciwdziała”

Szaleju się autor najadł. Czytałem niedawno o jakimś murzynie recydywiście który dostał nadzór prywatnej firmy ochroniarskiej. Koszt tego nadzoru to kilkanaście tysięcy euro miesięcznie. Zamiast chwasta odesłać do Afryki albo inaczej zutylizować, oni w niego ładują taaaaakie pieniądze. Przecież na tego gościa musi się kilkunastu Niemców składać.
Większość tych migrantów to są ludzie z dwucyforwym IQ, półanalfabeci, o zapędach kryminalnych. Ich wartość dla społeczeństwa jest ujemna. “ubogacone” Niemcy mają gorzej niż Japonia. Japonia ma co prawda deficyt demograficzny, ale nie ściągnęła wątpliwej jakości materiału ludzkiego który jest nieproduktywny, ale który trzeba karmić, leczyć, dać dach nad głową, pilnować, naprawiać po nim szkody….Na to idzie olbrzymia kasa, dlatego ż***** okupujące Niemców zaczyna Niemcom obcinać emerytury. Można było ściągać Wietnamczyków albo ludzi z Europy Wschodniej — wtedy wzrosłaby produktywność, ale to by nie było zgodne z ż****ą wizją Europy jako krainy zamieszkanej przez opalonych i ociężałych umysłowo na tle których rasistowski ż*** będzie błyszczeć jako biała bwana. Niemcy są traktowani jako bydło hodowlane.

PS. wczoraj widziałem jak w Holandii arab grożąc pistoletem kazał się rozebrać Holendrowi do rosołu i błagać o życie.