Szkolny strajk w zawodówce

Opublikowano: 03.09.2015 | Kategorie: Edukacja, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 738

400 uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Człuchowie przemaszerowało przez miasto, sprzeciwiając się narastającej dyskryminacji ich szkoły. Grupa 13 osób okupuje salę lekcyjną. Mają dość bycia uczniami drugiej kategorii.

Sprzeciw budzi przede wszystkim podział zespołu – zasadnicza szkoła zawodowa ma zostać przeniesiona do wynajmowanych sal pod innym adresem, zaś technika (technikum mechaniczne, organizacji usług gastronomicznych, hotelarskie, obsługi ruchu turystycznego i budowlane) mają się zmieścić na najwyższym piętrze budynku, którego reszta ma zostać oddana Zespołowi Szkół Sportowych. ZSS to kompleks szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum ogólnokształcącego. Uczniowie ZST twierdzą, że teraz czują się w swojej szkole jak osoby drugiej kategorii. Czarę goryczy przelał fakt, że oddane ZSS sale zostały w wakacje wyremontowane, w przeciwieństwie do najwyższej kondygnacji, w której uczyć się mają przyszli budowlańcy czy mechanicy. Dodatkowo uczniowie ZST nie mają dostępu do nowej sali gimnastycznej i sprzętu sportowego.

Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele – którzy w pełni popierają protest młodzieży – próbowali dochodzić swoich racji w urzędzie powiatowym, nie zostali jednak wysłuchani. Dlatego 1 września zorganizowali marsz, na którym pojawili się prawie wszyscy z 470 wychowanków ZST, zakończony wręczeniem staroście Aleksandrowi Gappie stosownego pisma. Gappa pełni swoją funkcję nieprzerwanie od 17 lat. Potem niewielka grupa uczniów zdecydowała się na protest okupacyjny. Po marszu zamknęli się w jednej z sal lekcyjnych i twierdzą, że nie opuszczą jej, dopóki nie zostaną spełnione ich postulaty.

Uczniowie żądają „godnych warunków do nauki i pracy”, przeciwstawiają się rozdzielaniu społeczności uczniowskiej, faworyzowania przez starostwo ZSS i dyskryminacji swojej szkoły, przywrócenia należnego miejsca szkolnictwu zawodowemu w powiecie człuchowskim oraz dialogu i konsultacji społecznych. Na demonstracji skandowali hasło „ZST nie da się”.

Autorstwo: JS
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.