Szkocja zaczyna wycinać drzewa, by „ocalić planetę”

Opublikowano: 21.11.2021 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1471

Szkocja zaczęła wycinać komercyjne plantacje świerków, aby przywrócić wysychające torfowiska, na których rosną, i tym samym chronić planetę przed gazami cieplarnianymi. Naukowcy oczekują, że ten środek pomoże zatrzymać w nich węgiel i przywrócić bioróżnorodność.

Jak wykazało skanowanie laserowe, torfowiska w wiosce Banloit zawierają 1,2 miliona ton węgla, co odpowiada około 2% rocznego śladu węglowego Szkocji. Przemysłowe sadzenie świerków na glebach torfowych uszkadzało i osuszało torfowiska, co zwiększało emisję gazów cieplarnianych do tego stopnia, że ​​drzewa nie były w stanie ich wchłonąć.

Wylesianie drzew iglastych będzie częścią programu bagiennego torfowisk w ramach projektu Bunloit Rewilding firmy Rewilding Europe. Zdaniem ekspertów odbudowa torfowisk przyczynia się do ochrony 60 tys. ton węgla na przestrzeni 100 lat. Bagna staną się siedliskiem wielu gatunków flory i fauny, zgodnie z celem zachowania bioróżnorodności w regionie.

Torfowiska są również naturalnymi zbiornikami słodkiej wody i mogą łagodzić skutki powodzi. Wcześniej szefowa brytyjskiej Agencji Ochrony Środowiska Emma Howard Boyd ostrzegła rząd kraju o konieczności przywrócenia terenów podmokłych w celu zmniejszenia ryzyka powodzi w wyniku zmian klimatycznych.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.