Szkocja wprowadza cenę minimalną na… alkohol

Opublikowano: 16.11.2017 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 639

Szkocja będzie pierwszym krajem na świecie, który będzie walczył z problemem alkoholizmu wprowadzając minimalną cenę na alkohol. Jest to wynik przegranej apelacji, jaką złożyło w sądzie najwyższym Scotch Whisky Association.

Szkoccy producenci alkoholu zaskarżyli plan wprowadzenia minimalnej ceny 50 pensów na jedną jednostkę alkoholu twierdząc, że jest to “dysproporcja w stosunku do prawa europejskiego”.

Jednak siedmiu sędziów Sądu Najwyższego jednomyślnie poparła pomysł rządu szkockiego wskazując, że plan ten już 5 lat temu miał być wprowadzony, ale został zarzucony przez działania lobby alkoholowego i dopiero teraz ostatecznie zakończyły się wszelkie prawne batalie na ten temat.

Politycy rządzący w Szkocji obiecali szybkie wprowadzenie nowego prawa w życie i twierdzą, że może to nastąpić już na początku przyszłego roku. Propozycja szkockiego rządu została wsparta przez lekarzy. Zakłada ona, że butelka spirytusu będzie kosztowała minimum 14 funtów, butelka wina 4,69, a czteropak lagera 7,50.

Intencją rządowego pomysłu jest uderzenie w problem alkoholizmu poprzez zwiększenie ceny mocnych alkoholi, które teraz często są sprzedawane po niskich cenach. Nie chodzi oto, żeby uderzyć w typowe szkockie puby. Oznacza to tyle, że butelka dwulitrowego cydru będzie kosztowała nie 3,99, a 7,50 funtów.

Sąd najwyższy zdecydował, że ustawa z 2012 roku jest zgodna z prawem Unii Europejskiej. Zadowolenia z tego orzeczenia nie kryła szkocka minister zdrowia, Shona Robison, która w oświadczeniu napisała, że parlament wkrótce rozpocznie pracę nad kolejnymi krokami w tej sprawie.

“To jest historyczne i mające daleki skutek orzeczenie. Jest punkt zwrotny, ponieważ naszą ambicją jest walka z problemem alkoholowym, jaki ma Szkocja. Fakt, że Sąd Najwyższy orzekł w tej sprawie jednogłośnie, wskazuje, że postępujemy w tym momencie prawidłowo” – powiedziała Shona Robison.

Karen Betts, która jest szefową Scotch Whisky Association powiedziała, że akceptuje plany rządu, ale dodała też, że zarówno szkocki jak i brytyjski parlament powinny wesprzeć szkockich producentów, którzy sprzeciwiają się w tworzeniu barier handlowych w wyniku czego szkoccy producenci są dyskryminowani. “Jest to ważne, żeby zatrudnienie i poziom inwestycji w przemyśle alkoholowym w Szkocji nie były zagrożone” – powiedziała Karen Betts.

Walka szkockich gorzelników z rządem trwała od 2012 roku, kiedy politycy przedstawili swój pomysł. Teraz producenci szkoccy chcą “dobrowolnie współpracować z rządem, w celu promowania odpowiedzialnego picia alkoholu”.

Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. gajowy 16.11.2017 12:28

    Ludzie zawsze korzystali z używek. Problem w tym by nie stymulować popytu tych najbardziej szkodliwych kosztem mniej szkodliwych.
    Dobrym rozwiązaniem byłoby zniechęcanie do alkoholu przy jednoczesnej legalizacji marihuany, nieprzetworzonych liści koki i tym podobnych. Ale niestety póki co – w tym systemie którym żyjemy – tzw. walka z narkotykami/uzależnieniami jest podporządkowana walce z substancjami, które zagrażają interesom lobby farmaceutycznego. To znaczy mogą zastąpić drogie i bardzo szkodliwe leki.

  2. Jedr02 16.11.2017 14:26

    Wysokie ceny alkoholu kończą się tym że alkoholicy wydają wszystkie pieniądze na alkohol i nie mają już pieniędzy dla rodziny czy odpowiednie utrzymanie samego siebie. No i rosnące koszty nałogu mogą doprowadzić do tego że ktoś podejmie nielegalne działania by zdobyć pieniądze.
    Krótko mówiąc: wysokie koszty narkotyku zwiększają koszty społeczne nałogu.

  3. lboo 16.11.2017 16:12

    @Jedr02: To dajmy wszystkim alkoholikom alkohol za darmo. Wtedy oni i ich rodziny będą żyć w szczęściu i dobrobycie 😉

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.