Szef rządowej agencji ostrzega przed nadchodzącym kryzysem

Opublikowano: 24.05.2022 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1266

Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski ostrzega przed nadchodzącym „prawdziwym kryzysem”, związanym głównie z ograniczonym dostępem do surowców energetycznych. Wskazuje jednocześnie na „gigantyczny problem” w postaci cały czas rosnącej inflacji i drożyźnie w sklepach.

Kuczmierowski w rozmowie z Interią mówi między innymi o zgromadzonych zapasach ropy naftowej i gazu ziemnego. W chwili obecnej jego agencja ma więc posiadać rezerwy gazu starczające na 30 dni, a także paliw płynnych na 90 dni. W przypadku ropy zapasy mają się jednak sukcesywnie zmniejszać. Poza tym trwają prace nad nowym systemem rezerw obowiązkowych.

Jednocześnie szef RARS przyznaje, że w przyszłości mogą wystąpić poważne sytuacje kryzysowe. Jest to spowodowane nie tylko wydarzeniami na Ukrainie, ale także „transformacją energetyczną”. Dodatkowo zapotrzebowanie na surowce energetyczne rośnie, zaś ich dostępność cały czas maleje. Tym samym według Kuczmierowskiego powinniśmy się dopiero szykować na prawdziwy kryzys.

Sytuacja międzynarodowa ma również wpływać na inflację i drożyznę. Zdaniem szefa rządowej instytucji, problematyczne są zwłaszcza zwiększające się koszty transportu, w tym również same koszty pracy. Między innymi z powodu wysokich oczekiwań płacowych, sama RARS nie jest w stanie obsadzić wszystkich swoich stanowisk.

Agencja obecnie uczestniczy też w akcji pomocowej dla Ukrainy. Kuczmierowski twierdzi, że do tej pory wsparcie ze strony jego instytucji wyniosło równowartość 450 mln zł. RARS najczęściej bierze udział w wysyłaniu pociągów z żywnością oraz paliwem.

Na podstawie: Interia.pl
Źródło: Autonom.pl

10

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. pikpok 24.05.2022 17:43

    A te pokłady węgla(zgazowanie) i koksu to dla kogo, bo miedź juź znalazła właściciela.https://www.obserwatorfinansowy.pl/bez-kategorii/rotator/wegiel-wciaz-czarnym-zlotem/
    No chyba że mamy nowe technologie które czekają na lepsze czasy (NWO;)

  2. emigrant001 25.05.2022 06:50

    koszt utrzymania Ukraińców jest gigantyczny. Jeśli utrzyma się trend 500+ 12000 i 40zł za dzień to całość wyniesie około 60 mld zł/rok. Koszty energii to przy tych sumach drobiazg

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.