Szef MSZ wyjaśnia, czy Polexit jest możliwy

Opublikowano: 24.11.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 845

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau powiedział w rozmowie z Polskim Radiem 24, że Polexit to „absolutny absurd”, a reakcja opozycji na możliwość polskiego weta ws. budżetu UE jest „miejscami nawet histeryczna”.

W rozmowie z Polskim Radiem 24 minister spraw zagranicznych mówił o polskim sprzeciwie wobec unijnego mechanizmu budżetowego, zakładającego powiązanie przyznawania funduszy z praworządnością, oraz o reakcji opozycji na możliwość polskiego weta w tej sprawie. Część opozycji uważa, że zgłoszenie przez Polskę weta w sprawie mechanizmu budżetowego oznaczałoby pierwszy krok do wyjścia Polski z Unii Europejskiej.

„Polexit jest absolutnym absurdem, nigdy żadne polityczne ugrupowanie liczące się na polskiej scenie nie formułowało takiego postulatu, a obóz Zjednoczonej Prawicy byłby ostatnim, który by w tych kategoriach próbował myśleć albo prowadzić dyskurs” – powiedział Zbigniew Rau. W ocenie szefa MSZ reakcja opozycji na możliwość polskiego weta jest „emocjonalną, a miejscami nawet histeryczna”.

Zbigniew Rau porównał instytucję weta do hamulca bezpieczeństwa w wagonie kolejowym, którego się używa, gdy istnieje „realne zagrożenie podstawowych interesów kogoś z pasażerów, bądź podróżujących jako całości”. „Wtedy jest rzeczą naturalną, że istnieje możliwość sięgnięcia po taki hamulec bezpieczeństwa. I tak jest w tym przypadku, jeśli chodzi o dobro wspólne UE, to mechanizm warunkowości dotyczący praworządności stanowi oczywiste, ewidentne próby obejścia prawa unijnego pierwotnego, a więc traktatów o UE” – ocenił Zbigniew Rau.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 1,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
marioelche
Użytkownik
marioelche

Ależ ciekawych czasów dożyłem! Minister w polskim rządzie mówi , że niepodległość to absolutny absurd.

robi1906
Użytkownik

Od tysiąca lat (prawie bez wyjątku) nie było polskiego rządu.