Szef Frontexu rezygnuje przez „nielegalne zawracanie imigrantów”

Opublikowano: 01.05.2022 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 821

Dotychczasowy szef Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej, Fabrice Leggeri, postanowił zrezygnować ze stanowiska z powodu medialnych oskarżeń. Zarzucano mu bowiem, że Frontex ukrywał „nielegalne zawracanie łodzi z imigrantami” przez greckie służby, walczące w ten sposób z masowym napływem obcokrajowców.

Od pewnego czasu toczyło się śledztwo Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF). Urzędnicy instytucji w jego trakcie wykryli, że niektórzy przedstawiciele Frontexu celowo ukrywali niektóre wydarzenia mające miejsce na Morzu Śródziemnym.

Ostatecznie OLAF dokonało między innymi przeszukania biura Leggeriego oraz przesłuchała blisko 20 świadków. Właśnie z tego powodu szef Frontexu zdecydował się na ustąpienie ze stanowiska. Tymczasowo instytucją pokieruje więc Aija Kalnaja, wcześniej między innymi wiceszefowa łotewskiej policji.

Leggeriemu i jego współpracownikom zarzuca się celowe zatajanie informacji o działaniach greckiej straży granicznej. Zawracała ona bowiem łodzie z imigrantami chcącymi dostać się do Unii Europejskiej, zmuszając ich w ten sposób do powrotu do Turcji. W świetle prawa międzynarodowego tzw. „pushbacki” mają być tymczasem nielegalne.

Podczas urzędowania dotychczasowego szefa, o Frontexie stało się bardzo głośno, co ma oczywiście związek z kryzysem migracyjnym z 2015 roku. Wzmocnić tę instytucję postanowiła sama UE, która chce, aby do 2027 roku posiadała ona blisko 10 tys. funkcjonariuszy straży granicznej i przybrzeżnej.

Na podstawie: Forsa.pl, Keeptalkinggreece.com
Źródło: Autonom.pl

1

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.