Szczyt Unii Europejskiej

Opublikowano: 26.03.2011 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 638

UNIA EUROPEJSKA. 25 marca w Brukseli trwał drugi dzień szczytu, poświęcony kryzysowi w Portugalii, która po Grecji i Irlandii może stać się kolejnym krajem strefy euro potrzebującym pomocy. Przywódcy będą też rozmawiać o Japonii i wzmocnieniu bezpieczeństwa jądrowego w UE.

24 marca przywódcy UE przyjęli pakiet środków gospodarczych, który ma wzmacniać wspólną walutę euro i jej stabilność. Wśród przyjętych środków jest formalna decyzja o zmianie Traktatu z Lizbony w celu powołania stałego, antykryzysowego mechanizmu ratowania w potrzebie krajów strefy euro oraz pakt na rzecz zwiększenia konkurencyjności euro otwarty także dla krajów spoza eurolandu, zwany “Paktem Euro Plus”.

Przywódcy potwierdzili, że pula środków na ratowanie krajów strefy euro dostępna w obecnym, tymczasowym funduszu wzrośnie do 440 mld euro – z obecnych 250 mld. Zwiększenie środków funduszu ma na celu uspokojenie rynków finansowych, by wiadomo było, że w razie potrzeby partnerzy są w stanie pomóc kolejnym krajom potrzebującym wsparcia. Chodzi o Portugalię, która pogrążyła się w kryzysie politycznym po odrzuceniu przez parlament w Lizbonie radykalnego, antykryzysowego planu, który miał doprowadzić do redukcji deficytu budżetowego do 3 proc. PKB w 2012 r. Po przegranym głosowaniu 23 marca premier José Sócrates podał się do dymisji. Portugalia znalazła się pod presją rynków: w czwartek agencja ratingowa Fitch obniżyła jej ocenę kredytową o dwa stopnie: do A-, nie wykluczając jej dalszego obniżenia. Rentowność 10-letnich obligacji portugalskich wzrosła do 7,9 proc. rocznie. “Europejczycy nie pozostawią Portugalii samej sobie” – zapowiedział na zakończenie pierwszego dnia szczytu szef grupy euro, premier Luksemburga Jean-Claude Juncker. Oszacował na 75 mld euro możliwą pomoc dla Portugalii, jeśli będzie taka konieczność.

Jeżeli chodzi o Japonię, to wnioski końcowe ze szczytu mówią, że “Unia Europejska udzieli wsparcia Japonii borykającej się z wyzwaniami stojącymi przed nią w wyniku trzęsienia ziemi i tsunami, które uderzyły w ten kraj, przynosząc tak tragiczne skutki”. Ponadto przywódcy wyrażą gotowość dostarczenia dalszej pomocy, gdy Japonia się o nią zwróci.

24 marca przywódcy przyjęli też deklarację o Libii, w której ocenili, że działania międzynarodowej koalicji, zgodnie z mandatem RB ONZ, “znacząco przyczyniły się do ochrony ludności cywilnej zagrożonej atakami i pomogły chronić życie”. Podkreślili gotowość do podjęcia operacji humanitarnej w Libii z wykorzystaniem zasobów wojskowych w celu ewakuacji uchodźców do krajów ich pochodzenia, a także by promować dialog z libijskimi siłami opozycji, w tym tymczasową Radą Narodową w Bengazi. Zapowiedzieli też, że UE jest gotowa wdrożyć dalsze sankcje wobec przywódcy libijskiego reżimu, w tym środki, które zapewnią, że dochody z gazu i ropy nie trafią do (Muammara) Kaddafiego. Apelowała o to przed szczytem kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Opracowanie: Jarosław Klebaniuk
Źródło: Lewica


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. cergov 26.03.2011 16:55

    Jedna z myśli jaki się nasuwają,choć tematów przy okazji szczytu UE jest wiele,jest taka,że gdyby nie zabawy z atomem problemy Japonii byłyby nieporównywalnie mniejsze. Może jakąś lekcję wyciągnie z tego też Europa i Polska- choć to raczej wątpliwe biorąc,pod uwagę logikę lobbingu i brak logiki kapitalizmu.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.