Szczepienia a publikacje Ministerstwa Zdrowia

Opublikowano: 15.12.2017 | Kategorie: Publicystyka, Publikacje WM, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 15

Mam poważne wątpliwości czy pracownicy Ministerstwa Zdrowia mają kontakt ze światem medycznym inny niż z przedstawicielami firm farmaceutycznych. Dlaczego?

Nie tak dawno pojawiło się w prasie takie oto oświadczenie Ministerstwa Zdrowia: „Najskuteczniejszą i najbezpieczniejszą ochroną przed chorobami zakaźnymi i ich powikłaniami są szczepienia, a szczepionki to jedne z najściślej kontrolowanych produktów leczniczych – przypomina Ministerstwo Zdrowia i apeluje, by decyzje dot. szczepień podejmować na podstawie danych naukowych.”[1]

W odpowiedzi na apel sięgam po dane naukowe.

W sierpniu 2014 r. Amerykańska Akademia Pediatryczna (American Academy of Pediatrics, AAP), stowarzyszenie pediatrów silnie promujące szczepienia w USA, opublikowała raport pt. „Safety of Vaccines Used for Routine Immunization of US Children: A Systematic Review”.[2] Raport jest analizą 20 478 publikacji naukowych na temat szczepień. Ten oficjalny raport proszczepiennej organizacji bazujący na oficjalnej nauce zawiera w podsumowaniu takie stwierdzenia jak “Ograniczenia badania obejmuje fakt że większość badań nie sprawdziła lub nie zidentyfikowała czynników ryzyka dla NOP; stopień zaawansowania NOP był niekonsekwentnie zgłaszany”[3] czy “wnioski: znaleźliśmy dowód że niektóre szczepionki są powiązane z poważnymi NOP”.[4]

Powyższa analiza 20 478 publikacji naukowych na temat szczepień nie przekonuje mnie do hipotezy, że szczepienia są najbezpieczniejszą ochroną przed chorobami zakaźnymi.

To może chociaż szczepienia przeciwko grypie?

Na dedykowanej stronie swojego portalu Ministerstwa Zdrowia zapewnia że „Liczne badania wykazują, że skuteczność szczepionek przeciwko grypie wynosi: od 70% do 90% – w przypadku ludzi zdrowych poniżej 65 roku życia, od 50% do 70% – w grupach podwyższonego ryzyka.”[5]

Może nie dysponuję licznymi badaniami, ale potrafię wskazać jedno, ale za to wiarygodne, które stoi w jawnej sprzeczności do powyższego. W czerwcu 2013 r. globalna organizacja medyczna Cochrane uznawana za jedną z bardziej wiarygodnych opublikowała wynik analizy zasadności szczepień zdrowej populacji przeciwko grypie, czyli popularnych również dziś sezonowych szczepień przeciw grypie. Tytuł publikacji: „Vaccines for preventing the common cold in healthy people”.[6] Wnioski: “Brak przekonujących dowodów, które wspierałyby użycie szczepień do uchronienia zdrowych ludzi przed grypą”.[7]

Czy w odniesieniu do powyższych skromnych przykładów dziwi jeszcze kogoś spadek wiary w publikacje Ministerstwa Zdrowia na temat szczepień mierzony w powiększającej się liczbie rodziców nie szczepiących swoich dzieci?

Autorstwo: Grzegorz
Źródło: WolneMedia.net

PRZYPISY

[1] http://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/1090443,mz-przed-chorobami-zakaznymi-najskuteczniej-i-najbezpieczniej-chronia-szczepienia.html

[2] http://pediatrics.aappublications.org/content/134/2/325

[3] W oryginale: “Limitations of the study include that the majority of studies did not investigate or identify risk factors for AEs; and the severity of AEs was inconsistently reported.”

[4] W oryginale: “CONCLUSIONS: We found evidence that some vaccines are associated with serious AEs;”

[5] http://www.mz.gov.pl/zdrowie-i-profilaktyka/grypa/szczepienia/

[6] http://www.cochrane.org/CD002190/ARI_vaccines-for-preventing-the-common-cold-in-healthy-people

[7] W oryginale: “There are no conclusive data to support the use of vaccines for preventing the common cold in healthy people.”

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
gajowy
Użytkownik
gajowy

Firmy Farmaceutyczne mają taką pewność co do swoich metod jakby same osobiście zaprojektowały ludzki organizm. Tymczasem człowiek wogóle nie został zaprojektowany tak by łatwo można było w nim w sposób wyizolowany coś tam ciągle naprawiać lub poprawiać. To go zasadniczo różni od maszyn. Nazywa się to fachowo – homeostaza. Z zasady unika się manipulowania homeostazą koncentrując się na poprawie ogólnej wydolności systemu/organizmu. Dedykowane Ingerencje mogą mieć jedynie niszowe zastosowanie (choć doskonale nadają się do pokazania w TV). Niestety chwiwość niektórym przesłania proste prawdy.