Szampony i pasty do zębów niszczą hormony u dojrzewających dzieci

Opublikowano: 17.04.2019 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 408

Nowe badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim w Ber­keley ujawniło, że wiele konwencjonal­nych szamponów, mydeł i past do zębów jest nafaszerowanych po brzegi związka­mi chemicznymi zakłócającymi układ endokrynologiczny (endocrine disrupting chemical; w skrócie EDC), które niszczą hormony u rozwijających się dzieci.

Według badania młode dziewczy­ny dojrzewają płciowo znacznie wcze­śniej niż normalnie w wyniku kontaktu z EDC. Z kolei chłopcy doświadczają spadku poziomu testosteronu z powodu stosowania tych skażonych produktów.

Magazyn “Human Reproduction” opubli­kował artykuł będący kompilacją danych zebranych w ramach projektu Centre for the Health Assessment of Mothers and Children of Salinas (CHAMACOS), w któ­rym obserwowano 338 dzieci od fazy pre­natalnej do wieku młodzieńczego w celu zbadania wpływu różnych czynników środowiskowych na ich rozwój.

Udało im się ustalić, że w ciągu ostat­nich 20 lat średni wiek, w którym dzieci stają się w pełni dojrzałe płciowo, stop­niowo się obniżał. Głównym winowajcą są środki do pielęgnacji osobistej zawie­rające chemikalia, o których wiadomo, że zaburzają prawidłową ekspresję hor­monów.

Dziewczyny dojrzewają płciowo prze­ciętnie w wieku 11 lat, ale kontakt z EDC zawartymi w środkach do pielęgnacji osobistej obniża ten próg do około ośmiu lat, a nawet poniżej. Naukowcy opisują to negatywne zjawisko jako „przedwcze­sne” dojrzewanie, które zaburza relacje społeczne i zwiększa prawdopodobień­stwo wykazywania przez młode dziew­czyny ryzykownych zachowań.

Wśród EDC będących przyczyną tego stanu rzeczy są ftalany, parabeny i fenole, trzy grupy związków che­micznych występujących powszechnie w środkach do pielęgnacji osobistej, które są znane z tego, że naśladują hor­mony w ludzkim ciele. Gdy wciera się kosmetyki w skórę lub stosuje doustnie, chemikalia te przedostają się do orga­nizmu, w rezultacie czego dorastająca młodzież obu płci dojrzewa za szybko. To samo badanie wykazało też, że EDC mogą niszczyć hormony dzieci znajdują­cych się w łonie matki.

Autorstwo: Ethan Huff
Tłumaczenie: Nexus
Zdjęcie: StockSnap (CC0)
Źródło oryginalne: Naturalnews.com
Źródło: Wolna-Polska.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. BrutulloF1 18.04.2019 06:07

    Na szczęście liczba wpadek wśród nastolatek i tak maleje bo młodzież woli telefon niż płaczące dziecko. Inicjacja seksualna też się opóźnia.

  2. Dawid 18.04.2019 10:51

    @BrutulloF1
    W sumie ciekawy problem poruszyłeś. Już teraz model rodziny to 2 + 1, max to 2 + 2 a cud to 2 + 3 i rzeczywiście oni wychowani na tych telefonach to w ogóle nie będą chcieli mieć dzieci. Ciekawe jak to będzie wyglądać tak za 10 lat. W sumie chyba naprawdę będzie tak, że urodzeniami będzie się musiało zająć państwo i stworzyć jakieś inkubatory czy coś na miarę 2100 roku.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.