Kolejny skandal w elektrowni jądrowej w Czarnobylu

Opublikowano: 03.07.2016 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 734

Elektrownia jądrowa w Czarnobylu po raz kolejny jest w centrum skandalu. Jej kierownictwo jest podejrzane o oszustwa związane z radioaktywnym złomem.

Według śledczych konstrukcje na terytorium elektrowni demontowano i sprzedawano po zaniżonych cenach. Wiele firm przy tym otrzymało fundusze państwowe na demontaż elektrowni atomowej, ale w rzeczywistości nie wykonywały żadnych prac. W ten sposób przez dwa lata skradziono 17,87 miliona hrywien. Pieniądze były wyprowadzane na konta fikcyjnych firm zagranicznych, w szczególności do Estonii.

W ciągu ostatnich kilku lat na likwidację skutków katastrofy w Czarnobylu zagraniczni sponsorzy przeznaczyli znaczne środki finansowe. Tylko Stany Zjednoczone w tym roku przelały Kijowowi 10 milionów dolarów.

Czarnobylska elektrownia atomowa wielokrotnie znajdowała się w centrum skandalu. Wcześniej media opowiadały o tym, że wokół stacji jest masowo wycinany las na sprzedaż. Tej wiosny pojawiła się informacja, że ukraińskie władze wywiozły ze strefy wykluczenia wokół elektrowni dużą ilość napromieniowanego sprzętu wojskowego i cywilnego, i wysłały go do udziału w tzw. ATO.

Według przewodniczącego Centralnej Rady Ogólnorosyjskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody Konstantyna Cybko kontrola wydarzeń, które mają miejsce w strefie wykluczenia elektrowni atomowej w Czarnobylu, jest niezwykle skomplikowana.

„Nie sądzę, aby eksperci z państw darczyńców byli gotowi tutaj przyjechać i cokolwiek sprawdzać przez długi czas. Dlatego też powstają wszystkie te historie związane z korupcją. Brak kontroli nad wydatkami z funduszy przeznaczonych Ukrainie na budowę sarkofagu ochronnego pozwala jej na przeciąganie budowy. Terminy wprowadzenia drugiego sarkofagu — tzw. „Arki” czy „Schronu 2” — już były dwukrotnie przekładane, a teraz obiekt ten zostanie oddany do użytku, według oczekiwań, w październiku 2017 roku. A miał być już w 2013 roku.”

Odroczenia są niebezpieczną rzeczą, ostrzega ekspert. „Chodzi o to, że okres gwarancyjny pierwszego schronu, który został zbudowany w latach 1986-1987, zakończył się, a on zaczął się walić. Na przykład kilka lat temu spadło 600 metrów kwadratowych paneli sufitowych. Przeciąganie terminów budowy pokazuje, że ma miejsce zaniedbanie bezpieczeństwa i ochrony środowiska i zdrowia ludzi na korzyść pewnych korzyści finansowych” — przypomniał Konstantin Cybko.

Według eksperta w dziedzinie ekologii koszt sarkofagu podwoił się. “Szacowane finansowanie tego obiektu to miliardy dolarów. Gdy przekazywane są takie środki to oczywiście zainteresowane strony rozdzielają te kwoty, jak widzimy, na cele prywatne. Z punktu widzenia wizerunku Ukrainy sytuacja jest niezmiernie nieprzyjemna. Uważam, że międzynarodowe organizacje mogłyby przejąć kontrolę nad budową za zgodą ukraińskiego rządu, ale taka zgoda raczej nie zostanie udzielona” — stwierdził Konstantin Cybko.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.