Sytuacja w Fukushimie

Opublikowano: 24.04.2011 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 600

Japońskie Ministerstwo Gospodarki, Handlu i przemysłu (METI) w dniu 17 kwietna ogłosiło, że firma TEPCO przygotowała harmonogram prac naprawczych po awarii w EJ Fukushima Dai-ichi. Obejmuje on 63 czynności, które realizowane będą w dwóch etapach w okresie od 6 do 9 miesięcy.

SYTUACJA W FUKUSHIMIE

Systematycznie prowadzone są prace nad zwiększeniem niezawodności zasilania elektrycznego bloków nr 1, 2 i 3. Do zbiorników ciśnieniowych reaktorów w tych blokach stale pompowana jest woda techniczna, a nad nimi unosi się biały dym (przypuszczalnie para wodna). Do każdego z bloków wprowadzono roboty do pomiaru temperatury i poziomu promieniowania.

Blok nr 1 – Temperatura w zbiorniku ciśnieniowym stale się obniża, do wewnętrznej obudowy bezpieczeństwa doprowadzany jest azot (by zapobiec gromadzeniu się wybuchowej mieszaniny wodoru i tlenu, gdyby ten pierwszy powstał).

Blok nr 2 – W bloku nr 2 również stwierdzono obniżanie się temperatury w zbiorniku reaktora. Podejmowane są próby wstrzymania wycieku wody poprzez zalewanie tuneli kablowych szkłem wodnym. Innym działaniem dla obniżenia poziomu promieniowania jest wypompowywanie wody z hali turbin do zakładu przetwarzania odpadów promieniotwórczych.

Blok nr 3 – W bloku nr 3 sytuacja jest najkorzystniejsza, ciśnienie w zbiorniku reaktora i obudowie bezpieczeństwa utrzymuje się na poziomie ciśnienia atmosferycznego. Kontynuowane jest dostarczanie wody do zbiornika wypalonego paliwa za pomocą pompy z wysięgnikiem.

Blok nr 4 – Całość paliwa z bloku nr 4 znajduje się w basenie przechowawczym, do którego dostarczana jest, w miarę potrzeby, woda techniczna za pomocą pompy z wysięgnikiem.

Bloki nr 5 i 6 pozostają w stanie zimnego wyłączenie i nie wymagają specjalnej obsługi.

Odchodząc od zwyczaju opierania się na informacjach z MAEA, przytaczamy dane pomiarowe wykonane przed wyżej wzmiankowane zdalnie sterowane roboty i ogłoszone przez WNN.

Blok nr123
Moc dawki promieniowania (w milisiwertach na godzinę)10 – 494,128 – 57
Temperatura (w °C)28 – 2934 – 4119 – 22
Wilgotność względna (w procentach)49 – 5694 – 9932 – 35

Duża wilgotność w bloku nr 2 wynika przypuszczalnie z przedostawania się wody z wewnętrznej osłony reaktora do hali turbin.

SYTUACJA RADIACYJNA W JAPONII

Poziom promieniowania gamma w strefie 20-30 km od elektrowni Fukushima wynosi od ok. 0,3 do ok. 47 mikrosiwertów na godzinę, a w strefie 30-60 km od elektrowni: od ok. 0,2 do ok. 22 mikrosiwertów na godzinę. Wyniki te wskazują na blisko dwukrotny spadek poziomu promieniowania na tych obszarach w porównaniu do danych z końca marca (patrz komunikat nr 15 z dn. 30.03.2011).

Z powodu skażenia promieniotwórczego żywności i wody pitnej zakaz dystrybucji żywności obejmuje nadal prefekturę Fukushima oraz 4 prefektury najbliżej miejsca awarii i dotyczy wyłącznie warzyw (głównie liściastych). Ponadto, w prefekturach Fukushima i baraki utrzymano zakaz dystrybucji świeżego mleka. Zakaz spożycia dotyczy także niektórych rodzajów warzyw i obowiązuje tylko na obszarze prefektury Fukushima. Od 1 kwietnia zachowano restrykcje tylko w jednej miejscowości prefektury Fukushima i dotyczą one dzieci w wieku do 7 lat.

Władze Japonii ogłosiły obszar w promieniu 20 kilometrów wokół uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima strefą zamkniętą (szczegółowe informacje na stronie internetowej Premiera Japonii). Oznacza to, że nikomu nie wolno wejść do tej strefy bez specjalnego, wydanego przez władze zezwolenia. Wcześniej, tzn. od uszkodzenia elektrowni przez trzęsienie ziemi i tsunami, obszar ten był tzw. strefą ewakuacji.

Władze w Tokio podjęły decyzję o ustanowieniu strefy zakazanej wokół elektrowni, gdyż wielu mieszkańców, nie zważając na ryzyko napromieniowania, wracało do ruin swych domów, by zabrać z nich resztki dobytku. Zgodnie z nowymi rozporządzeniami, takie wejście będzie możliwe tylko dla jednego członka rodziny za zgodą władz, i jedynie na dwie godziny, w specjalnym kombinezonie wyposażonym w dozymetr. Mieszkańcy domów znajdujących się na obszarze w promieniu 3 km od elektrowni, w ogóle nie będą mieli prawa wejścia do tej strefy.

Komunikat nr 23 z 22.04.2011 z godz. 11.00
Na podstawie: IAEA – Incident and Emergency Centre (21 IV 2011, godz. 04:00), WNN – Word Nuclear News, Dust control steps up at Fukushima (20 IV 2011)
Opracowanie i źródło: Państwowa Agencja Atomistyki


TAGI: , , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. falcon_millenium 25.04.2011 00:13

    rosjanie jak i polacy… to potencjał..

  2. Dobrodziej 26.04.2011 14:43

    Wg profesora, który w czasie Czarnobyla doradzał rządowi, atom jest bezpieczny, a cała katastrofa z Czarnobyla to raczej nieuzasadniona panika. Poczytajcie by poznać argumenty innych 🙂 polecam http://zdrowie.onet.pl/profilaktyka/czarnobyl-nie-zniszczyl-cial-lecz-glowy,1,4246365,artykul.html

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.