Polska miała rację?!

Opublikowano: 21.03.2022 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1816

Polska miała rację ostrzegając kraje Europy przed Rosją, przyznaje dziennikarz „The Times” Matthew Syed w relacji z Przemyśla. W swoim reportażu z samego serca uchodźczego kryzysu na granicy polsko-ukraińskiej zwraca uwagę na skalę problemu oraz rolę naszego kraju w obliczu wojny na Ukrainie.

„Jestem tutaj, aby zobaczyć dynamikę tego kryzysu uchodźczego, ale także rolę Polski” – pisze Syed w swoim tekście opublikowanym na łamach „The Sunday Times” w minioną sobotę, 19 marca 2022 roku. Brytyjski żurnalista zwraca uwagę, że Polacy w szeroko pojętych krajach zachodnich byli postrzegani, jako naród odstępujący od zachodnich wartości, jako “naród który brzydzi się imigrantami” oraz “kraj, który symbolizuje kryzys liberalizmu”. “Im dłużej tu jednak przebywam, tym bardziej dostrzegam krótkowzroczność tej narracji” – pisze prosto z Przemyśla reporter do swoich brytyjskich czytelników.

„Z tego miejsca myśl, że Polska jest narodem nieprzyjaznym, wydaje się więcej niż pewnym zgrzytem. To prawda, że w 2015 r. sprzeciwiła się unijnemu programowi relokacji Syryjczyków uciekających przed konfliktem, co wskazuje na podejrzliwość wobec wielokulturowości i – jak mówi mi wielu młodszych Polaków – utrzymującą się nietolerancję wobec nie-białych. Jednak ramiona wyciągnięte do dwóch milionów ukraińskich uchodźców są mimo wszystko wzruszające, zwłaszcza biorąc pod uwagę rosnące obciążenie dla służb publicznych, szczególnie w okolicach Warszawy” – pisze w swoim tekście Syad, cytowany przez Polską Agencję Prasową.

Jego zdaniem narracja, którą utrzymywały Berlin i Paryż dotycząca podejścia Polski zarówno do emigracji, jak i do wartości będących fundamentami Europy nie do końca jest prawdziwa. Nasz kraj w obliczu prawdopodobnie największego kryzysu humanitarnego po II wojnie światowej stanął na wysokości zadania. Co więcej, Matthew Syed przyznaje, że Polacy ostrzegając resztę Europy przed Rosją i prezydentem Putinem mieli po prostu rację.

„Bo czyż Polska nie miała racji, wzywając do zaostrzenia sankcji wobec Rosji po aneksji Krymu? Czy nie była mądra, protestując przeciwko uzależnieniu się Niemiec od rosyjskiego gazu? Czy nie było uzasadnione wzdryganie się, gdy mocarstwa UE nadal wysyłały broń do człowieka, który zrównał z ziemią Grozny i Aleppo, nawet po wprowadzeniu embarga na broń w 2014 r.?” – pyta retorycznie cytowany przez PAP Matthew Syed.

Brytyjski dziennikarz w relacji z Przemyśla przyznaje, że nasz kraj miał rację ostrzegając Europę przed Rosją

Co więcej, brytyjski reporter zwraca uwagę na geograficzny oraz historyczny kontekst takiej, a nie innej postawy Polski. „Kiedy jeżdżę po wschodniej flance tego wielkiego kraju, to pytanie wciąż mnie dręczy. Polska nie ma naturalnej obrony (Karpaty leżą na południu), więc jej 700-milowa wschodnia granica jest beznadziejnie odsłonięta” -pisze, opisując położenie naszego kraju.

„Jest to naród, który został podzielony przez Habsburgów, Prusy i imperium rosyjskie, wymazany z mapy na 123 lata, a następnie uciskany przez bolszewików. Jak w tym kontekście Zachód mógł zignorować wołanie o pomoc tej początkującej demokracji? Jak mogliśmy nie zrozumieć jego obaw, że członkostwo w NATO może okazać się bezwartościowe w przypadku rosyjskiej inwazji? To naród, który już wcześniej został zdradzony. Czy to nie wstyd, że dopiero teraz wielkie mocarstwa zachodnie zaczynają działać zgodnie z zaleceniami Polski?” – podsumowuje na łamach „The Sunday Times”.

Autorstwo: Remigiusz Wiśniewski
Źródło: PolishExpress.co.uk

21

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. andi170 21.03.2022 20:09

  Jedna jaskółka wiosny nie czyni, jeden dziennikarz nie zmieni zdania przegniłej ,upadłej bez wartości zachodniej Europy Niemcami na czele.

 2. Baltazar Bombka 21.03.2022 20:17

  Teraz to juz po ptokach…

 3. Dandi1981 22.03.2022 09:46

  Poczatkujaca demokracja z politykami na uslugach innych panstw, my mielismy 1 konstytucje w europie , wladze na terenie 3x wiekszym niz dzisiejsza Polska.
  A ze jest po ptokach to nie do konca bo swiat bedzie izolowal Rosje ta bedzie musiala gospodarczo wpasc w rece chin , te dostana rykoszetem za pomoc gospodarcza Rosji sakcjami. W ten sposob 2 gospodarka swiata oraz 2 potega militarna zostana odciete od reszty swiata . Co bedzie super dla tego nr 1 w 1 i drugim.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.