System oczyszczania oceanu z plastiku nie dał rady

Opublikowano: 20.12.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2614

Opracowany przez holenderską organizację Ocean Cleanup System 001 mający na celu oczyszczanie Oceanu Spokojnego z plastiku nie zatrzymuje śmieci – czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie organizacji.

System 001 na Oceanie Spokojnym został uruchomiony na początku września. Przedstawia on sobą obszary ograniczone pływającymi barierami o długości około 600 metrów w kształcie litery U i sięgające głębokości 2,7 metrów. System jest wyposażony w lampy elektryczne zasilane na baterie słoneczne, system ostrzegania przed zderzeniami, kamery i czujniki.

W zamyśle twórców system ma zbierać plastikowe śmieci pływające po powierzchni oceanu przy pomocy prądów i fal. Plastik zgromadzony wewnątrz barier ma być odtransportowywany specjalnymi statkami na ląd w celu jego dalszej utylizacji.

„Niedawno przekazaliśmy, że System 001 przyciąga i ściąga do siebie plastik, ale go nie zatrzymuje. To problem, którego nie przewidziały ani nasze makiety, ani prototypy. Koniec końców, jedynym prawdziwym sposobem na to, żeby zobaczyć, jak będzie działać system, jest rozmieszczenie go w środowisku, dla którego został opracowany” — głosi komunikat.

“Żeby całkowicie dowieść skuteczności naszej technologii musimy rozwiązać ten problem, określając przyczynę i znajdując rozwiązanie… Jedną z możliwych przyczyn, jak nam się wydaje, może być to, że system porusza się zbyt wolno, żeby zatrzymywać plastik. Najprawdopodobniej system porusza się czasem wolniej niż plastik, co pozwala mu na ponowne wydostanie się z ram systemu” — zauważa holenderska organizacja.

Na miejsce, w którym mieści się System 001, zostali skierowani specjaliści, którzy przeprowadzą szereg testów w celu ustalenia problemu. Będziemy kontynuować testy i monitoring systemu do czasu, aż nie uzyskamy pewności co do konieczności wdrożenia jakichś zmian, jeśli będzie to konieczne” — poinformowała spółka i wyraziła nadzieję na to, że testy pomogą lepiej zbadać system i pozwolą „w szybkim czasie nadać systemowi pełną sprawność”.

Z wcześniejszych doniesień wynika, że autorem projektu i założycielem organizacji jest 23-letni Holender Boyan Slat, który zdołał zebrać miliony dolarów dzięki wsparciu holenderskiego rządu, darowiznom i pomocy innych technologicznych spółek. Organizacja planuje utworzyć i uruchomić ponad 60 tego typu pływających barier do oczyszczania oceanu.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. mr_craftsman 20.12.2018 17:57

    “zdołał zebrać miliony dolarów dzięki wsparciu holenderskiego rządu, darowiznom i pomocy innych technologicznych spółek”

    no gratuluję.
    widać można dziś sprzedać wszystko, wystarczy dopisać “eko”

    Chłopak żył sobie dostatnio, robiąc tak zaawansowane badania, że nie przewidział najprostszej rzeczy – którą można zasymulować komputerowo.

    Kolejny eko-oszust, kolejna eko-ściema, jak masa projektów na portalach fundatorskich.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.