Syryjski parlament uznał ludobójstwo Ormian

Opublikowano: 15.02.2020 | Kategorie: Historia, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 809

Zgromadzenie Ludowe Syryjskiej Republiki Arabskiej przyjęło uchwałę uznającą zbrodnie w Imperium Osmańskim za tureckie ludobójstwo Ormian. Specjalna rezolucja nie tylko potępia mordy z początków XX wieku, ale krytykuje wszelkie próby relatywizowania i zakłamywania tych wydarzeń. Przedstawiciele ormiańskich organizacji podkreślili z kolei, że to naród syryjski przyjmował do siebie Ormian uciekających przed tureckimi zbrodniami.

W swojej uchwale syryjski parlament oficjalnie uznał rzeź Ormian pod koniec istnienia Imperium Osmańskiego za ludobójstwo dokonane przez Turków. Jednocześnie potępił on wszelkie próby negowania tej zbrodni i wypaczenia prawdy historycznej przez którąkolwiek z zainteresowanych stron. Dodatkowo ludobójstwo Ormian uznano za jedną z najbardziej okrutnych masakr w całej historii ludzkości.

Zgromadzenie Ludowe wyraziło także pełne współczucie dla przyjaznego narodu ormiańskiego, uznając, że był on wraz z Syryjczykami, Asyryjczykami i innymi grupami ofiarą systematycznych czystek etnicznych. Wezwało ono również parlamenty całego świata i całą społeczność międzynarodową do uznania ludobójstwa Ormian, a przede wszystkim do jego potępienia.

Hammuda Sabbagh, przewodniczący Zgromadzenia Ludowego, nawiązał w swoim przemówieniu do teraźniejszości. Jego zdaniem obecna turecka agresja wobec Syrii jest oparta na nienawistnej ideologii osmańskiej. Podkreślił on również, że Syryjczycy zawsze byli najlepiej poinformowanym narodem w kontekście czystek etnicznych, dokonywanych przez przodków tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana. Obecna walka syryjskiego wojska z Turkami ma więc zapobiec „pojawieniu się nowego osmańskiego potwora”.

Głos w dyskusji zabrała także Nora Ariesjan, parlamentarzystka i szefowa Stowarzyszenia Przyjaźni Ormiańsko-Syryjskiej. Według niej przyjęcie tej uchwały może zapobiec powtórzeniu się wydarzeń z początków XX wieku. Uznanie działań Turków za ludobójstwo ma być ponadto ważnym krokiem w celu promowania wartości, prawa i bezpieczeństwa, a także przywrócenia historycznej sprawiedliwości. Arisejan zauważyła, że jest to ważne zwłaszcza dla syryjskich Ormian, od dziesięcioleci będących częścią narodu syryjskiego.

Obecna liczba Ormian mieszkających w Syryjskiej Republice Arabskiej nie jest znana – przed wybuchem wojny ich populację szacowano na około 70-100 tysięcy osób, zamieszkujących przede wszystkim Aleppo i jego okolice. Wielu z nich uciekło jednak przed syryjskimi „rebeliantami”. Sama obecność Ormian w Syrii związana jest z pomocą, jaką Arabowie chętnie udzielali Ormianom prześladowanym w ramach wspomnianego ludobójstwa.

Na podstawie: Tishreen.news.sy, Al-Binaa.com
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 5, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ