Syryjski parlament uznał ludobójstwo Ormian

Opublikowano: 15.02.2020 | Kategorie: Historia, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 833

Zgromadzenie Ludowe Syryjskiej Republiki Arabskiej przyjęło uchwałę uznającą zbrodnie w Imperium Osmańskim za tureckie ludobójstwo Ormian. Specjalna rezolucja nie tylko potępia mordy z początków XX wieku, ale krytykuje wszelkie próby relatywizowania i zakłamywania tych wydarzeń. Przedstawiciele ormiańskich organizacji podkreślili z kolei, że to naród syryjski przyjmował do siebie Ormian uciekających przed tureckimi zbrodniami.

W swojej uchwale syryjski parlament oficjalnie uznał rzeź Ormian pod koniec istnienia Imperium Osmańskiego za ludobójstwo dokonane przez Turków. Jednocześnie potępił on wszelkie próby negowania tej zbrodni i wypaczenia prawdy historycznej przez którąkolwiek z zainteresowanych stron. Dodatkowo ludobójstwo Ormian uznano za jedną z najbardziej okrutnych masakr w całej historii ludzkości.

Zgromadzenie Ludowe wyraziło także pełne współczucie dla przyjaznego narodu ormiańskiego, uznając, że był on wraz z Syryjczykami, Asyryjczykami i innymi grupami ofiarą systematycznych czystek etnicznych. Wezwało ono również parlamenty całego świata i całą społeczność międzynarodową do uznania ludobójstwa Ormian, a przede wszystkim do jego potępienia.

Hammuda Sabbagh, przewodniczący Zgromadzenia Ludowego, nawiązał w swoim przemówieniu do teraźniejszości. Jego zdaniem obecna turecka agresja wobec Syrii jest oparta na nienawistnej ideologii osmańskiej. Podkreślił on również, że Syryjczycy zawsze byli najlepiej poinformowanym narodem w kontekście czystek etnicznych, dokonywanych przez przodków tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana. Obecna walka syryjskiego wojska z Turkami ma więc zapobiec „pojawieniu się nowego osmańskiego potwora”.

Głos w dyskusji zabrała także Nora Ariesjan, parlamentarzystka i szefowa Stowarzyszenia Przyjaźni Ormiańsko-Syryjskiej. Według niej przyjęcie tej uchwały może zapobiec powtórzeniu się wydarzeń z początków XX wieku. Uznanie działań Turków za ludobójstwo ma być ponadto ważnym krokiem w celu promowania wartości, prawa i bezpieczeństwa, a także przywrócenia historycznej sprawiedliwości. Arisejan zauważyła, że jest to ważne zwłaszcza dla syryjskich Ormian, od dziesięcioleci będących częścią narodu syryjskiego.

Obecna liczba Ormian mieszkających w Syryjskiej Republice Arabskiej nie jest znana – przed wybuchem wojny ich populację szacowano na około 70-100 tysięcy osób, zamieszkujących przede wszystkim Aleppo i jego okolice. Wielu z nich uciekło jednak przed syryjskimi „rebeliantami”. Sama obecność Ormian w Syrii związana jest z pomocą, jaką Arabowie chętnie udzielali Ormianom prześladowanym w ramach wspomnianego ludobójstwa.

Na podstawie: Tishreen.news.sy, Al-Binaa.com
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 5, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o