Syryjscy Kurdowie chcą uwolnienia Abdullaha Öcalana

Opublikowano: 16.02.2019 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2

W Kamiszli, ćwierćmilionowym kurdyjskim mieście w północno-wschodniej Syrii, pod szarym niebem, w ciepłych ubraniach, z żółtymi flagami z portretem przywódcy Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) i uniesionym znakiem „v”, tysiące Kurdyjek i Kurdów zebrało się w 20 rocznicę aresztowania Öcalana. Przywódca tureckich Kurdów przebywa na więziennej wyspie Imrali na Morzu Marmara, niedaleko Stambułu.

Syryjscy Kurdowie w Kobane z portretem Ocalana

„Wsadzili go do więzienia niesprawiedliwie, a żaden kraj nie podniósł głosu” – mówiła dziennikarzom 60-letnia manifestantka. „Nikt nie mówi, że nasz naród jest prześladowany i napadany. Nikt nie chciał go uwolnić, byśmy mogli żyć w pokoju, jak wszystkie inne narody świata” – dodała smutno Kurdyjka. Do podobnych manifestacji doszło w innych miejscowościach Rożawy, kurdyjskiej autonomii w Syrii.

Turcy uważają Öcalana za wroga publicznego nr 1 i „terrorystę”, podczas gdy dla znacznej części Kurdów, nie tylko w Turcji, to bohater narodowy godny najwyższego szacunku. Syryjska Rożawa jest ideowo związana z turecką PKK. Öcalan w latach 1990. rządził partią z Damaszku, potem musiał uciekać przed różnymi policjami do Sudanu i w końcu Kenii, gdzie namierzyli go Izraelczycy, wówczas blisko współpracujący z Turcją. Porwano go w Nairobi w lutym 1999 r., dostał karę śmierci zmienioną na dożywocie.

Przed manifestantami wystąpił Szachuz Hassan, współprzewodniczący PYD – kurdyjskiej Partii Unii Demokratycznej, rządzącego w Rożawie ugrupowania bliskiego PKK: „Ta manifestacja przypomina, że nasz przywódca ma idee humanistyczne i że wszyscy go popieramy!”. Turcja widzi w Rożawie zagrożenie, zaczątek państwa kurdyjskiego, które mogłoby zmienić mapę kraju. Grozi kolejną ofensywą na syryjskich Kurdów, zdradzonych przez amerykańskiego sojusznika.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o