Syria odnawia swoje relacje z Hamasem

Opublikowano: 30.10.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 806

Hamas po wybuchu wojny domowej w Syryjskiej Republice Arabskiej opowiedział się po stronie tamtejszych rebeliantów. Blisko dekadę później delegacja palestyńskiego ruchu oporu udała się jednak do Damaszku, aby odbyć rozmowy z syryjskim prezydentem Baszarem al-Assadem. Wznowienie relacji Syrii z Hamasem zostało skrytykowane przez Stany Zjednoczone.

Przez lata Hamas należał do najbliższych sojuszników Syrii, dlatego przez lata w Damaszku swoją siedzibę miało biuro polityczne palestyńskiego ruchu oporu. W 2012 roku zostało ono jednak zlikwidowane, bo ugrupowanie skrytykowało syryjskie władze za tłumienie protestów odbywających się w ramach „Arabskiej Wiosny”.

Zmieniająca się sytuacja międzynarodowa, w tym przede wszystkim normalizacja relacji z Izraelem przez kolejne państwa arabskie, spowodowała jednak podjęcie mediacji Hamasu z Syrią za pośrednictwem Iranu oraz libańskiego Hezbollahu. Rozmowy zakończyły się powodzeniem, bo liderzy Hamasu złożyli dwudniową wizytę w Damaszku i planują ponownie otworzyć w nim swoje biuro.

Odpowiedzialny za relacje Hamasu z państwami arabskimi Chalif Al-Kaljja określił wizytę w syryjskiej stolicy mianem „historycznej”. Dodał, że jego ugrupowanie postanowiło wraz z al-Assadem „odejść od przeszłości i spojrzeć w przyszłość”.

Głos w sprawie ponownego nawiązania stosunków Syrii z Hamasem zabrały Stany Zjednoczone. Departament Stanu USA podkreślił, że w ten sposób „organizacja terrorystyczna” wzmacnia w ten sposób swoją izolację, a samo pojednanie „szkodzi interesom narodu palestyńskiego i podkopuje międzynarodowe wysiłki na rzecz zwalczania terroryzmu”.

Na podstawie: MiddleEastEye.net, MiddleEastMonitor.com, Al-Monitor.com
Źródło: Autonom.pl

11

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.