Syria i Iran zawarły porozumienie wojskowe

Opublikowano: 10.07.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 420

W Damaszku podpisano wczoraj kompleksowe porozumienie wojskowe pomiędzy Syryjską Republiką Arabską i Islamską Republiką Iranu. Przewiduje ono przede wszystkim dalszą koordynację działań w zakresie zagrożeń regionalnych oraz przeciwdziałania terroryzmowi. Dodatkowo Irańczycy zamierzają dozbroić Syrię w zakresie obrony przeciwlotniczej, w związku z izraelskimi atakami na syryjskie instalacje wojskowe.

Już przedwczoraj do syryjskiej stolicy przybyła irańska delegacja na czele z gen. Mohammadem Bagherim, dowódcą Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej i szefem sztabu generalnego Sił Zbrojnych Islamskiej Republiki Iranu. Wcześniej ramy nowego porozumienia o syryjsko-irańskiej współpracy militarnej miały stworzyć specjalnie do tego celu powołane grupy robocze, a w spotkaniach uczestniczył także syryjski minister obrony narodowej, gen. Ali Abd Allah Ajjub.

We wspólnym oświadczeniu obie strony podkreśliły, że kompleksowa umowa o zacieśnieniu współpracy wojskowej i bezpieczeństwa powinna umocnić dalszą koordynację pomiędzy nimi. Ma ona być potrzebna w kontekście licznych i coraz to nowszych zagrożeń. Głównym celem Syryjczyków i Irańczyków ma być oczywiście dalsza walka z ugrupowaniami terrorystycznymi, wspieranymi przez regionalne oraz światowe mocarstwa.

Podpisana umowa ma pozwolić między innymi na wzmocnienie obrony przeciwlotniczej Syryjskiej Armii Arabskiej, bo izraelskie lotnictwo regularnie przeprowadza ataki na syryjskie oraz irańskie instalacje wojskowe. Ajjub i Bagheri odnieśli się też do tureckiej obecności wojskowej w Syrii. Zdaniem irańskiego dowódcy Turcja stara się realizować postanowienia pokojowe z Astany, ale musi zrozumieć konieczność podjęcia rozmów z syryjskim rządem.

Na podstawie: Tishreen.news.sy, Presstv.com
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o