Syria domaga się sankcji wobec Izraela

Opublikowano: 09.12.2014 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 510

Izraelskie władze zawsze odrzucały wszelkie oskarżenia, według których kraj miałby jakikolwiek związek z sytuacją w Syrii bądź wspierał czy dozbrajał tzw. syryjską opozycję w walce z Baszarem al-Assadem. Raporty ONZ wskazują jednak, że Izraelskie Siły Obronne (IDF) wielokrotnie nawiązywały kontakt z rebeliantami na granicy izraelsko-syryjskiej.

Mowa jest między innymi o przyjmowaniu osób rannych z Syrii. Izrael utrzymuje, że IDF jest zaangażowane w pomoc humanitarną i ratuje życie Syryjczykom, “bez względu na ich tożsamość”. Minister Zdrowia twierdzi, że ranni, wśród których znajdują się również bojownicy z organizacji Wolna Armia Syrii, są poddawani leczeniu w kilku szpitalach, położonych na terenie Izraela.

Na Wzgórzach Golan znajdują się tzw. Siły Rozdzielająco-Obserwacyjne ONZ. Jak wynika z raportów tejże organizacji, strefa buforowa była wielokrotnie przekraczana przez uzbrojonych członków syryjskiej opozycji, którzy przenosili osoby ranne na drugą stronę, do Izraela. Oczywiście nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby chodziło o same leczenie. Raporty ONZ wskazują również, że żołnierze IDF wręczali syryjskim rebeliantom skrzynie o niezidentyfikowanej zawartości. Izrael nigdy nie przyznawał się, że dozbraja którąś ze stron, jednak w przeszłości, syryjska armia nieraz zdołała przejąć amunicję bojowników, na których widniały hebrajskie napisy.

Syria domaga się od ONZ wprowadzenia sankcji wobec Izraela po atakach na dzielnice Damaszku – czytamy w listach MSZ republiki do sekretarza generalnego ONZ i przewodniczącego Rady Bezpieczeństwa. „Izrael popełnił potworne przestępstwo przeciwko suwerenności Syrii” – podkreślono w oświadczeniu syryjskiego MSZ. Syria potępiła naloty Izraela, podkreślając, że działania strony izraelskiej nie powstrzymają syryjskiej armii w jej wojnie przeciwko terroryzmowi. Siły Powietrzne Izraela 7 grudnia w niedzielę zaatakowały lotnisko i przedmieścia Damaszku, których celem był między innymi magazyn z amunicją. Według wstępnych danych, ofiar nie ma.

Moskwa jest zaniepokojona informacją o nalotach Sił Powietrznych Izraela na cele w Syrii. Jak oznajmił rzecznik MSZ Rosji Aleksander Łukaszewicz, użycie siły w stosunkach międzypaństwowych jest niedopuszczalne i zasługuje na potępienie. Wezwał on również do niedopuszczenia do dalszej destabilizacji i bez tego napiętej sytuacji w Syrii i bliskowschodnim regionie.

Specjalny wysłannik sekretarza generalnego ONZ ds. Syrii, Staffan de Mistura, spotkał się z przedstawicielami syryjskich ugrupowań opozycyjnych w Turcji w celu omówienia idei stworzenia „zamrożonych” stref konfliktu w mieście Aleppo – poinformowała przedstawicielka specjalnego wysłannika, Juliette Touma. Nie poinformowała ona o szczegółach rozmów. „Plan jest jeszcze omawiany i nie wiemy, jakie będą granice („zamrożonej” strefy konfliktu)” – zaznaczyła.

Światowi przywódcy wciąż lekceważą odpowiedzialność za zapewnienie ochrony uchodźcom z Syrii, pokazuje opublikowany briefing Amnesty International. Z najnowszych danych, które analizuje dokument “Left Out in the Cold: Syrian refugees abandoned by the international community” (“Pozostawieni na zimnie: syryjscy uchodźcy opuszczeni przez społeczność międzynarodową”) wynika, że jedynie 1,7% osób, które na przestrzeni ostatnich trzech lat opuściły swoje domy z powodu konfliktu, otrzymało bezpieczne schronienie.

Wśród państw, które nie zaoferowały żadnego miejsca w ramach programu dobrowolnych przesiedleń są bogate kraje Zatoki Perskiej, Rosja, Chiny, a także państwa Unii Europejskiej, w tym Polska. Jedynym państwem w Europie, który się pozytywnie wyróżnia, są Niemcy. Inne, takie jak USA, Wielka Brytania czy Kuwejt, przekazały znaczące wsparcie finansowe dla działania ONZ w regionie, jednak wobec tak znaczącej liczby uchodźców bez dobrowolnych przesiedleń z państw graniczących z Syrią kryzys będzie trwał.

“UNHCR wezwał państwa świata do przyjęcia 380 tysięcy najbardziej potrzebujących wsparcia uchodźców do końca 2016 roku. Do tej pory tylko niewielki odsetek z tej liczby znalazł schronienie poza krajami regionu” – zaważa Draginja Nadaždin, Dyrektorka Amnesty International Polska. Przynajmniej 95% uchodźców syryjskich mieszka w tym momencie w pięciu państwach regionu: Turcji, Libanie, Jordanii, Egipcie i Iraku. W Libanie uchodźcy doprowadzili do wzrostu populacji tego kraju o 26%. Przebywa tam dokładnie 685 razy więcej uchodźców z Syrii niż zdecydowała się przyjąć cała UE. Tylko podczas jednego tygodnia września, w czasie oblężenia Kobane, w Turcji znalazło się 150 tysięcy nowych uchodźców z Syrii – to tyle, ile UE przyjęła od początku konfliktu. “Widzieliśmy stosunkowo duże zainteresowanie krajów arabskich i UE operacją USA przeciwko Państwu Islamskiemu. Dużo mniejszą uwagę przykłada się do potrzeb setek tysięcy osób, które uciekły z Syrii i Iraku. Mimo obietnic pomocy niewiele zostało de facto zrobione” – powiedziała Draginja Nadaždin. “Przyszedł czas na odważne kroki. Tylko wspólny podział odpowiedzialności może zatrzymać tragedię, które ma miejsce w Syrii, Iraku i państwach ościennych.”

Z Syrii od rozpoczęcia konfliktu uciekło ok. 4 mln ludzi. Prawie 6,5 mln jest wewnętrznie przesiedlonych. Szacunkowo 190 tysięcy osób zginęło, a 10,5 mln potrzebuje pomocy humanitarnej na terenie Syrii.

Autorstwo: John Moll (1-3), red. GR (4-6), red. AI (7-10)
Źródła: Zmiany na Ziemi, Głos Rosji, Amnesty International
Kompilacja 5 wiadomości na potrzeby “Wolnych Mediów”


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.