Syria dołącza do chińskiej inicjatywy Pasa i Szlaku

Opublikowano: 17.01.2022 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1002

Syria stała się kolejnym krajem, który przyłączył się do chińskiej inicjatywy Pasa i Szlaku. W tym tygodniu oba kraje podpisały w Damaszku porozumienie w tej sprawie.

Chińska inicjatywa Pasa i Szlaku, zwana też Nowym Jedwabnym Szlakiem, to projekt zakładający szeroką współpracę gospodarczą i inwestycyjną w celu rozbudowy lądowych i morskich korytarzy transportowych łączących Chiny, Azję Centralną, Bliski Wschód i Europę. Rozwój infrastruktury ma w założeniu umożliwić zintensyfikowanie wymiany handlowej, gospodarczej i kulturalnej między zaangażowanymi krajami. Dotychczas do ogłoszonej przez ChRL w 2013 roku inicjatywy dołączyło prawie 150 krajów i 32 międzynarodowe organizacje.

Teraz akces do tego grona zgłosiła również Syria. Porozumienie w tej sprawie podpisali Fadi al-Khalil, przewodniczący syryjskiej Komisji Planowania i Współpracy Międzynarodowej oraz Feng Biao, ambasador Chin w Syrii. „Współpraca między oboma narodami będzie obejmować wymianę towarów, technologii i kapitału, a także aktywizację przepływu ludzi i wymiany kulturalnej” – powiedział al-Khalil. Dołączenie przez Syrię do inicjatywy Pasa i Szlaku „odzwierciedla starożytną i długą historię przyjaźni oraz współpracy” z Chinami, mówił al-Khalil, podkreślając, że Syria znajdowała się na trasie antycznego Jedwabnego Szlaku.

Ambasador Feng Biao powiedział, że Chiny zamierzają zaangażować się w odbudowę Syrii i wesprzeć ją w dziele podnoszenia się ze zniszczeń 11 lat wojny domowej. Pomoc ma obejmować m. in.: znaczne inwestycje w infrastrukturę, szczególnie w zakresie energii elektrycznej i energetyki alternatywnej. Chiński dyplomata podkreślił, iż ma nadzieję, że współpraca obu krajów wniesie „wielki wkład w odbudowę gospodarczą i rozwój społeczny Syrii”.

Autorstwo: Dominik Pieniądz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.