Syn Kadafiego będzie sądzony w Libii

Opublikowano: 24.11.2011 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 251

Narodowa Rada Libii rozpoczęła rozmowy z Międzynarodowym Trybunałem Karnym na temat procesu sądowego byłych decydentów Libii, oskarżonych o popełnienie zbrodni wojennych. MTK, który wysunął oskarżenia już w czerwcu zgadza się na przeprowadzenie rozprawy w Libii.

Prokurator generalny Międzynarodowego Trybunału Karnego przyjechał do Trypolisu na rozmowy o planach związanych z procesem syna Muammara Kadafiegi i byłego libijskiego szefa wywiadu.

W oświadczeniu wydanym we wtorek, Luis Moreno Ocampo powiedział, że obaj, Saif al-Islam Kadafi i Abdullah al-Senussi, muszą stawić czoła sprawiedliwości.

Mężczyźni, byli oskarżeni przez MTK o dopuszczenie się zbrodni wojennych podczas tłumienia rewolucji na początku tego roku. Zostali aresztowani w południowej Libii.

Ocampo powiedział: “Saif został schwytany. Jesteśmy tu, aby zapewnić współpracę. W maju, wydaliśmy nakaz aresztowania, ponieważ Libijczycy nie mogli sami zadbać o sprawiedliwość. Teraz, jeśli Libijczycy są w stanie zagwarantować dla siebie sprawiedliwość, możemy im pomóc. Tak wygląda system. Międzynarodowy Trybunał Karny działa, gdy system krajowy nie może działać.”

“Libijczycy zdecydowali się na przeprowadzenie sprawy i dlatego jesteśmy tutaj, aby dowiedzieć się i zrozumieć, co robią i aby współpracować.”

Saif al-Islam, uważany za spadkobiercę Kadafiego, został schwytany w sobotę przez bojowników z Zintan, miasta na zachodzie kraju, gdzie znajduje się obecnie w niewoli. Senussi, został schwytany dzień później w miejscowości Sabha.

Libijskie władze mówią, że chcą aby obaj mężczyźni byli sądzeni przed sądem krajowym. Abdurrahim El-Keib, tymczasowy premier Libii, zapewnił, że Saif Al-Islam może liczyć na sprawiedliwy proces.

Organizacje praw człowieka wzywają, aby pojmani zostali przekazani MTK, który wysunął oskarżenia już w czerwcu.

Moreno Ocampo podkreślił, że “nawet jeśli Libijczycy chcą sądzić mężczyzn w kraju, muszą współpracować ze stałym międzynarodowym trybunałem ds. zbrodni wojennych”.

“Libia na mocy uchwały Rady Bezpieczeństwa jest zobowiązana do współpracy sądowej. Proces jednak może odbyć się w Libii, o ile orzeczenie Tymczasowej Rady Narodowej Libii przekona sędziów w Hadze, że libijski system prawny jest już w pełni funkcjonalny.”

“Będę na bieżąco zbierał informacje i propozycje dotyczące kształtu procesu Saifa al-Islam i Abdullaha Sanussiego” – mówi Ocado. “Ich zatrzymanie jest kluczowym krokiem w postawieniu przed sądem osób najbardziej odpowiedzialnych za zbrodnie popełnione w Libii.”

Ostatecznie prokurator generalny MTK zgodziła się aby Libijczycy przeprowadzili rozprawę sądową w Libii, będą jednak musieli dopuścić sędziów międzynarodowych do sprawy.

Co to oznacza dla oskarżonych? Surowszy wyrok – z dużym prawdopodobieństwem kara śmierci.

Źródło: Bliski Wschód
Nadesłano do “Wolnych Mediów”

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o