Symbol SS to nie rasizm

Opublikowano: 25.01.2016 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 887

Handel odzieżą z rasistowską i neonazistowską symboliką nie jest łamaniem prawa – uznał Sąd Okręgowy w Częstochowie. Oskarżony Piotr K. sprzedawał bluzy i koszulki opatrzone m.in. symbolami SS i napisem „Biała Duma”

Piotr K. handlował swoimi produktami na “Allegro”. Wśród oferowanego asortymentu były m.in. koszulki z hasłem „Jestem dumny z tego, ze jestem biały”, bluzy z zakazanymi w wielu krajach (m.in. w Niemczech) krzyżami celtyckimi, a także ornamentyką wykorzystywaną przez ruchu nacjonalistyczne, neonazistowskie i walczące o tzw. „supremacje białej rasy”. . Na tekstyliach były wydrukowane również takie hasła jak: „White Supremacy”, „White Pride” czy „White Power”. K. w opisach swoich towarów posługiwał się również logotypem neonazistowskiej organizacji „Blood and Honour” oraz symbolem trupiej główki (tzw. „totenkopf”), używanej przez władze III Rzeszy.

Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez częstochowskiego przedsiębiorcę złożyła Fundacja „Klamra”, znana z prowadzenia kampanii „Nazizmu Nigdy Więcej Na Allegro”. W toku postępowania śledczy ustalili, że Piotr K. handlował odzieżą na Allegro od stycznia do października 2014 roku. Prokuratura wnioskowała o 10 miesięcy więzienia. – Powołany w śledztwie biegły ds. językoznawstwa uznał, że znaczenie znajdujących się na koszulkach „Biała Duma” i „White Patriots” zwrotów językowych oraz znaków i symboli nieliterowych, można potraktować jako propagowanie ustroju totalitarnego, którego elementem jest rasizm – mówił na początku stycznia br. Tomasz Ozimek, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

20 stycznia zapadł wyrok w tej sprawie. Piotr K. został uniewinniony. “Sąd nie dopatrzył się złamania prawa” – powiedział „Dziennikowi Zachodniemu” sędzia Bogusław Zając, rzecznik Sądu Okręgowego w Częstochowie. Zaciekawienie może budzić uzasadnienie wyroku. Według sędzi Marleny Kluk przedsiębiorca nie dopuścił się przestępstwa polegającego na propagowaniu nazistowskiego totalitaryzmu, a jego działalność była motywowana emocjami patriotycznymi. Piotr K. jest ponoć fascynatem organizacji patriotycznych z czasów II Rzeczypospolitej oraz formacji zbrojnych takich jak Narodowe Siły Zbrojne i Żołnierze Wyklęci. Sędzia przytoczyła też opinię biegłego językoznawcy, który dopatrzył się kontrowersji jedynie w trzech z 52 zbadanych produktów, które Piotr K. reklamował na swoich aukcjach. Sędzia Kluk zauważyła również, że wśród dzisiejszej młodzieży oraz pokolenia 30-latków treści skrajnie prawicowe nie budzą skojarzeń z totalitaryzmami, a poglądy K. można uznać za „radykalnie patriotyczne”.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.