Sygnały zauważone – 19.04.2025

Przegląd bieżących wiadomości z kraju i ze świata z Serwisu Informacyjnego „Myśli Polskiej”.

Polska. Szef MSZ-tu Radosław Sikorski podczas konferencji East x West Forum we Wrocławiu, zorganizowanej przez Fundację Bridge stwierdził, że „dziś Europa sama nie jest zdolna do odstraszania Władimira Putina”.

Polska. Minister Radosław Sikorski zapytany o współpracę NATO z Ukrainą, stwierdził, że w lutym otwarto w Bydgoszczy Centrum Analiz, Szkolenia i Edukacji NATO-Ukraina (JATEC). Dodał, że „To połączone centrum analizowania tego, co się dzieje w Ukrainie i szkolenia, i tam też będą oczywiście Ukraińcy”.

Polska. Senator Trzeciej Drogi Michał Kamiński powiedział, że „Mój kierowca został poproszony przez urzędników Senatu podległych marszałek Kidawie-Błońskiej o to, żeby na mnie donosić […]. Mój kierowca odmówił donoszenia na mnie, powiedział, że nie będzie informował o moich chorobach, moim życiu rodzinnym, dokąd i kiedy jeżdżę, z kim się spotykam”. Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska (KO) stanowczo zaprzecza temu co powiedział polityk Trzeciej Drogi. Dodaje: „Jestem zbulwersowana. Nie przypuszczałam, że pan Kamiński może tak po prostu nerwowo reagować i oskarżać o coś, co nie miało miejsca”. Politycy Komitetu Obywatelskiego twierdzą, że idzie o zupełnie rutynowe pismo, które brzmi: „Panowie, od dnia dzisiejszego zobowiązuję was do informowania mnie o jakichkolwiek nieobecnościach wicemarszałków. Jeśli wicemarszałek gdzieś leci, jedzie, idzie na urlop, jest chory itp., muszę o tym wiedzieć”. Pod wiadomością jest stopka kierownika Kancelarii Senatu, Biuro Administracyjne, Dział Transportu.

Polska. Bezpartyjni Samorządowy umieścili w mediach społecznościowych komunikat: „Po wielu pytaniach, które do nas trafiły w związku z występem pana Marka Wocha w debacie prezydenckiej oraz w rozmowie z Krzysztofem Stanowskim informujemy, że nie jest on naszym kandydatem na urząd prezydenta RP”. Do tej pory we wszystkich mediach Marek Woch występował jako kandydat Bezpartyjnych Samorządowców.

Polska. Prof. Grzegorz Kołodko udzielił wywiadu „Rzeczpospolitej”, gdzie powiedział: „Jesteśmy na złej ścieżce. Na militaria wydajemy już 4,7% PKB a na badania i rozwój 0,5% […]. Nie widzę znakomitej przyszłości dla gospodarki i społeczeństwa, które przeznacza na wojskowość prawie trzykrotnie więcej niż na konkurencyjność”.

Stany Zjednoczone. Władze USA przedstawiły sojusznikom z NATO propozycje mające na celu umożliwienie zawarcia porozumienia pokojowego między Rosją a Ukrainą – twierdzi Bloomberg. Wśród propozycji jest m.in. zarys warunków zakończenia walk i złagodzenie sankcji na Moskwę. Według źródeł terytoria zajęte obecnie przez Rosję pozostałyby pod kontrolą Moskwy.

Stany Zjednoczone. Jak poinformowała agencja Bloomberg: „Amerykańskie władze są gotowe oficjalnie uznać Krym za rosyjski w ramach szerszej umowy pokojowej pomiędzy Moskwą a Kijowem”. Bloomberg ocenia możliwość takiego ustępstwa jako najnowszy sygnał, że administracji prezydenta USA Donalda Trumpa zależy na osiągnięciu zawieszenia broni.

Stany Zjednoczone. Sekretarz Stanu USA Marco Rubio zasugerował możliwość wycofania się Stanów Zjednoczonych z negocjacji pokojowych, podkreślając, że wojna na Ukrainie nie jest konfliktem Stanów Zjednoczonych.

Stany Zjednoczone. CNN zarzuciła doradcy prezydenta Donalda Trumpa Steve’owi Witkoffowi, że powiela rosyjskie narracje również na spotkaniach za zamkniętymi drzwiami w Białym Domu, co ma „z pewnością wywoływać dyskomfort niektórych w pokoju”. O „powielanie przez Witkoffa prorosyjskich narracji” oskarżał Witkoffa również przywódca Wołodymyr Zełenski.

Rosja/Ukraina. Moskwa i Kijów przeprowadzą kolejną wymianę jeńców wojennych. Pośrednikiem w rozmowach były Zjednoczone Emiraty Arabskie – poinformował w piątek Reuters, powołując się na źródła zaznajomione ze sprawą. Wymiana obejmie po 246 rosyjskich i ukraińskich żołnierzy – podało źródło. Zjednoczone Emiraty Arabskie do tej pory 13 razy pośredniczyły w wymianie jeńców między Ukrainą a Rosją. Dzięki mediacjom ZEA Kijów i Moskwa wymieniły do tej pory 3233 żołnierzy.

Ukraina. Założycielka Centrum Wsparcia Rozpoznania Powietrznego oraz szefowa projektu wzmocnienia technologicznego Sił Bezpieczeństwa i obrony Ukrainy Victory Drones Maria Berlińska powiedziała: „Powiem coś nieprzyjemnego, ale zasadniczo sięgnęliśmy sufitu. Ponieważ low-tech, który aktywnie rozwijaliśmy, który okazał się absolutnie technologicznym cudem w ciągu trzech lat, kiedy prostymi, tanimi technologiami osiągaliśmy niezwykłe rezultaty: zniszczenie sprzętu wroga za miliardy, spalenie rafinerii, lotnisk, hubów logistycznych i tak dalej, wyczerpał się”. Berlińska wskazała, że ukraińska skuteczność spada, ponieważ Rosja prowadzi aktywne prace nad środkami zaradczymi. Jej zdaniem Ukraina pozostaje „w tyle”, jeśli chodzi o wojnę technologiczną z Rosją. Informacje zamieściła Interia.

Ukraina. Przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał w piątek dekret o wejściu w życie decyzji Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) w sprawie sankcji wobec 59 osób fizycznych i 60 podmiotów prawnych, między innymi z Rosji i Chin. Na listę sankcyjną trafiły chińskie firmy z branż wysokich technologii i przemysłu lotniczego: Zhongfu Shenying Carbon Fiber Xining, Rui Jin Machinery oraz Beijing Aviation and Aerospace Xianghui Technology.

Ukraina. Przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że Chiny dostarczają Rosji broń i proch strzelniczy. Zełenski powiedział: „Wreszcie dostaliśmy informację, że Chiny dostarczają Federacji Rosyjskiej broń. Dziś posiadamy ogólne informacje od Służby Bezpieczeństwa (Ukrainy), od wywiadów, mówiącą o prochu, artylerii. Sądzę, że więcej szczegółów przekażemy w przyszłym tygodniu. Uważamy, że przedstawiciele Chin zajmują się produkcją pewnego uzbrojenia na terytorium Rosji”. Rzecznik MSZ-tu Chin Lin Jian stwierdził: „Chiny nigdy nie dostarczyły broni śmiercionośnej żadnej ze stron konfliktu”. Dodał, że stanowisko Chin w sprawie „konfliktu w Ukrainie”, jak władze w Pekinie nazywają pełnowymiarową inwazję Rosji na Ukrainę, jest „konsekwentne i jasne” oraz że Chiny „aktywnie angażują się w dążenie do zawieszenia broni, rozmów pokojowych i mediacji”.

Watykan. W Wielki Piątek w bazylice Świętego Piotra odprawiona została liturgia Męki Pańskiej, której przewodniczył delegat papieża Franciszka. W nabożeństwie brał udział także wiceprezydent USA J.D. Vance. Wieczorem wierni zgromadzili się na Drodze Krzyżowej. Sam Franciszek nie bierze udziału w uroczystościach ze względu na stan zdrowia.

Niemcy. Z okazji przypadającej w maju 2025 roku 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie, Bundestag zdecydował o wykluczeniu przedstawicieli Rosji i Białorusi z głównej uroczystości rocznicowej. Jak poinformowało biuro prasowe niemieckiego parlamentu, decyzja została podjęta w oparciu o ocenę rządu federalnego oraz rekomendację Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Turcja. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan stoi po stronie Palestyny. Recep Tayyip Erdogan stwierdził: „Każda propozycja, która miałaby na celu wysiedlenie Palestyńczyków z ziem, na których mieszkają od tysięcy lat, nie ma według nas żadnej wartości […]. Wbrew oczekiwaniom Stanów Zjednoczonych i Izraela, dotyczącym wysiedlenia Palestyńczyków z Gazy, takie plany nigdy nie zostaną przez nas zatwierdzone”. Dodał również, że: „Jedynym sposobem rozwiązania problemu na Bliskim Wschodzie jest formuła dwóch państw, która przewiduje suwerenne państwo palestyńskie w oparciu o granice z 1967 roku”. Zarzucił Izraelowi próbę rozprzestrzenienia wojny na pobliskie kraje: Syrię i Liban: „To pokazuje, że Izrael nie chce pokoju ani stabilizacji w naszym regionie”. Erdogan skrytykował też kraje muzułmańskie za niepodjęcie skutecznych środków przeciwko Izraelowi: „Mówię to z żalem, ale świat islamu również nie spełnił oczekiwań w sprawie Strefy Gazy”.

Chiny. Szef MSZ-tu Chin Wang Yi, wezwał kraje Globalnego Południa do zacieśnienia współpracy i większego sprzeciwu wobec „jednostronnej hegemonii” w handlu międzynarodowym. Wang Yi napisał, że „Musimy wziąć na siebie odpowiedzialność za strzeżenie pokoju i spokoju, (musimy) wspólnie chronić system międzynarodowy, którego rdzeniem jest Organizacja Narodów Zjednoczonych”.

Chiny. Pekin jest gotowy do rozmów handlowych z USA, ale Chiny administracji Trumpa warunki: 1) Chiny domagają się spójności w polityce USA, szczególnie w kwestiach dotyczących Tajwanu i rozwoju technologicznego, 2) Chiny oczekują wyznaczenia do negocjacji osoby kontaktowej, która będzie miała poparcie prezydenta USA.

Iran. Teheran zwrócił się do Moskwy o pomoc przed kluczowymi rozmowami z USA na temat programu nuklearnego. Negocjacje odbędą się w Rzymie w ten weekend, a ich wynik może mieć znaczący wpływ na przyszłość Teheranu. Szef MSZ-tu Iranu Abbas Aragczi podkreślił rolę Rosji jako mediatora i wyraził nadzieję na jej dalsze wsparcie.

Autorstwo: łj
Ilustracja: WolneMedia.net (CC0)
Źródło: MyslPolska.info