Sygnały zauważone – 05.07.2025

Przegląd bieżących wiadomości z kraju i ze świata.

Polska. Przed ambasadą Niemiec w Warszawie, odbył się protest „przeciwko celowemu podrzucaniu nielegalnych imigrantów do Polski przez stronę niemiecką”. Hasłem przewodnim protestu były słowa: „Stop inwazji imigrantów z Niemiec”. Organizatorzy czyli Konfederacja Korony Polskiej apelowali o natychmiastowe zatrzymanie nielegalnego przerzutu imigrantów. W proteście brał udział europoseł Grzegorz Braun.

Polska. W Zielonej Górze odbył się protest przeciwko nielegalnej imigracji i polityce migracyjnej Niemiec. W manifestacji brał udział wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak. Krystian Kamiński z Konfederacji stwierdził: „Chcemy pokazać nasz sprzeciw, sprzeciw zielonogórzan, mieszkańców zachodniej Polski wobec masowej, niekontrolowanej migracji. Widzimy, co dzieje się na naszej zachodniej granicy. Widzimy te filmiki, gdzie Niemcy nam codziennie przerzucają imigrantów, a państwo polskie nie odpowiada na to, nie ma recepty. I my pokazujemy, że ta recepta musi się znaleźć. Bo nie pozwalamy na to, by było jak na zachodzie Europy”. W demonstracji udział brali między innymi działacze Konfederacji, Młodzieży Wszechpolskiej i Ruchu Narodowego.

Polska. Dwie Ukrainki przekraczające granicę w Korczowej i Medyce miały ze sobą niezgłoszone środki pieniężne. Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z podkarpackiej KAS w aucie jednej z kobiet ujawnili ponad 299 000 dolarów, 7500 euro, 6000 hrywień. Z kolei druga kobieta podróżująca busem wiozła ze sobą gotówkę o równowartości 184 000 złotych.

Polska. Odbyło się spotkanie Donalda Tuska z koalicjantami. Udział w spotkaniu brali Władysław Kosiniak-Kamysz, Szymon Hołownia i Włodzimierz Czarzasty. Według „Do Rzeczy” szef Polski 2050 Szymon Hołownia ma sprawiać „wrażenie, że niespecjalnie jest zainteresowany rekonstrukcją” i „mnoży wątpliwości”. Wcześniej Hołownia stwierdził: „Mam gorący apel. Niech Donald Tusk położy cokolwiek, żebyśmy wreszcie zobaczyli jakiś plan, pomysł, jakąś wizję, bo mówimy o tej rekonstrukcji od bardzo dawna i ona staje się takim golemem z dawnych czeskich opowieści. Potworem, którego nikt nie widział”.

Polska. Górnicy „Sierpnia ’80” pojechali do Warszawy, aby obwiesić transparentami ogrodzenie siedziby Greenpeace i wyrazić swój sprzeciw wobec działań organizacji. W przeszłości aktywiści wspinali się na szyb kopalni „Bielszowice” oraz blokowali wylot wód z „Halemby”. Górnicy wywiesili transparenty „Stop ekoterrorystom”, „Nie sabotujcie Polski za ruskie ruble” i „Greenpeace is destroying Poland”.

Polska. Sprawcą ataku na „białoruskiego opozycjonistę” Pawła Łatuszkę był inny „białoruski opozycjonista” Yauhen K. Z ustaleń stołecznej policji wynika, że mężczyzna rzucił w kierunku Łatuszki kosz ze śmieciami i uderzył go w stopy. Wykrzykiwał ponadto w stronę pokrzywdzonego „zdrajca, hańba, i on chciał spalić całą opozycję”. Białorusin dobrowolnie poddał się karze grzywny wynoszącej sześć tysięcy złotych oraz zobowiązano go do zapłacenia kosztów postępowania. Straż Graniczna zdecyduje czy zostanie on deportowany na Białoruś.

Polska. W wieku 97 lat zmarła aktorka teatralna i filmowa Danuta Zaborowska-Aleksandrowicz. Zagrała między innymi w „Czterdziestolatku”, „Drodze” i „Daleko od szosy”. Aktorka przebywała od lat w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie.

Unia Europejska/Chiny. Szef MSZ Chin Wang Yi podczas spotkania z szefową dyplomacji Unii Europejskiej, Kają Kallas, wyraził prywatnie stanowisko w sprawie wojny na Ukrainie. Minister Wang Yi podkreślił, że Chiny nie dopuszczą do porażki Rosji w wojnie z Ukrainą, ponieważ umożliwiłoby to Stanom Zjednoczonym „pełne skupienie się” na rywalizacji z Chinami. O sprawie w Polsce napisała „Rzeczpospolita”. Rzeczniczka chińskiego MSZ Mao Ning potwierdziła oficjalne stanowisko Chin mówiące, że „Pekin nie jest stroną konfliktu i opowiada się za negocjacjami, zawieszeniem broni oraz pokojem”. Jednocześnie nikt z strony chińskiej nie odciął się od słów szefa MSZ-tu.

Stany Zjednoczone/Ukraina. Prezydent USA Donald Trump rozmawiał telefonicznie z przywódcą Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Była to ich pierwsza rozmowa od czasu, gdy administracja USA zdecydowała o wstrzymaniu części dostaw broni dla Ukrainy, w tym kluczowych pocisków do systemów Patriot. Rozmowa trwała około 40 minut i koncentrowała się niemal wyłącznie na potrzebach Ukrainy w zakresie obrony powietrznej. Zełenski nazwał rozmowę „bardzo ważną i bardzo owocną”, Biały Dom nie skomentował oficjalnie przebiegu rozmowy.

Stany Zjednoczone. Prezydent USA Donald Trump, podpisał w amerykański Dzień Niepodległości, ustawę budżetową ze swoimi obietnicami wyborczymi. „Jedna wielka piękna ustawa” łączy cięcia podatków z cięciami wydatków socjalnych i zwiększeniem wydatków na deportacje migrantów. Przeciwnicy nazywają ją „wielką ustawą deportacyjną”.

Stany Zjednoczone. „Dalsze wsparcie Ukrainy nie zagroziłoby bezpieczeństwu USA” – wynika z raportu przygotowanego przez Pentagon, który ujawniła stacja NBC News. Prezydent USA Donald Trump sugerował wcześniej, że amerykańskie zapasy broni są ryzykownie uszczuplone. Ekspert d/s wojskowości John Fisch stwierdził: „Trump nie chce znacząco wspierać Ukrainy. Dawkuje pomoc, tak by Ukraina przetrwała, ale nie mogła zadawać radykalnych ciosów”.

Rosja. Nie żyje prezes rosyjskiego Transnieftu Andriej Badałow. 62-latek został znaleziony martwy pod oknem jednego z moskiewskich budynków, gdzie znajdowało się jego mieszkanie.

Ukraina. Wicepremier i minister ds. narodowej jedności Ukrainy Ołeksij Czernyszow z zarzutami o korupcję. Straty wyliczono na 1 000 000 000 hrywien (miliard). Prokuratura zarzuca mu nielegalne działania przy sprzedaży i wycenie działki pod osiedle mieszkaniowe pod Kijowem. Wysoki Sąd Antykorupcyjny zdecydował o zastosowaniu wobec Czernyszowa zabezpieczenia majątkowego w wysokości 120 000 000 hrywien, które już zostały wpłacone. Pomimo powagi zarzutów, WSA odmówił jednak jego odsunięcia od pełnionej funkcji.

Ukraina. „Ukraińska Prawda”, pisze, że służby przeszukały dom byłego wicepremiera Ukrainy Ołeksija Reznikowa. Śledczy mieli skonfiskować telefon oraz „szereg ważnych dokumentów”. Źródła „Ukraińskiej Prawdy” łączą przeszukanie ze sprawą korupcyjną w armii i dochodzeniem dotyczącym nieprawidłowości przy zakupach dla wojska.

Ukraina. Kolejny skandal korupcyjny w ukraińskiej armii. Pięciu ukraińskich żołnierzy, w tym były dowódca batalionu z regionu Odessy, zostali zatrzymani. Są podejrzani o defraudację prawie 100 000 000 hrywien (ok. 8,6 mln zł). Mieli sprzedawać fałszywe świadectwa żołnierzy, które chętnie kupowały osoby chcące uniknąć powołania. Według ukraińskich służb „Koszt takich usług w celu uniknięcia poboru wynosił nawet 5 000 dolarów”.

Ukraina. Portal „Interia” przypomniał w tekście „Wraca afera korupcyjna w ukraińskiej armii?”, że według ukraińskiego Narodowego Biura Antykorupcyjnego skala nieprawidłowości tylko w ws. prowiantu sięga kwoty około 17 500 000 dolarów.

Ukraina. W nocy z czwartku na piątek Rosja przeprowadziła największy od początku wojny atak lotniczy na Ukrainę. Według Sił Zbrojnych Ukrainy rosyjskie wojska zaatakowały Ukrainę 550 dronami i rakietami. „MSZ przekazało ambasadzie Rosji notę, w której stanowczo zaprotestowało przeciwko atakom lotniczym na ludność Ukrainy. W ich wyniku uszkodzeniu uległ budynek polskiej ambasady w Kijowie” – czytamy na stronach polskiego MSZ.

Niemcy. Niemieckie i holenderskie służby wywiadowcze oskarżają Federację Rosyjską o systematyczne łamanie zakazu używania broni chemicznej. Rosja stanowczo zaprzecza tym informacjom.

Holandia. Ukraińcy przebywający i pracujący w Holandii będą musieli płacić więcej za korzystanie z państwowych schronisk. Obecnie Ukraińcy korzystający z ochrony czasowej w Holandii i posiadający pracę muszą płacić 105 euro miesięcznie za zakwaterowanie w schroniskach dla uchodźców. Kwota ta wzrośnie do 244,22 euro. Dodatkowo dorośli obywatele Ukrainy przebywający w tymczasowym miejscu zakwaterowania, w którym przygotowywane jest dla nich jedzenie, będą musieli płacić składkę żywnościową w wysokości 252,18 euro miesięcznie.

Austria. Grupa inspektorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, która przebywała w Iranie również w czerwcu podczas agresji Izraela, opuściła kraj i jest już najprawdopodobniej w Wiedniu. Decyzja o wycofaniu inspektorów została podjęta przez MAEA ze względów bezpieczeństwa.

Czechy. W części prawobrzeżnej Pragi zabrakło prądu. Stanęły tramwaje, metro i trolejbusy. Nie działały bankomaty. Premier Czech Petr Fiala, powiedział dziennikarzom po posiedzeniu Centralnego Sztabu Kryzysowego, że przyczyną awarii prądu w piątek była usterka techniczna. Wykluczył cyberatak jako powód. Według Fiali awaria objęła 500 000 odbiorców prądu.

Włochy. W Rzymie doszło do wybuchu w punkcie dystrybucji benzyny i gazu płynnego. Jak podała agencja ANSA, rannych zostało 21 osób, w tym jeden strażak. Burmistrz Rzymu Roberto Gualtieri, który przybył na miejsce zdarzenia, powiedział dziennikarzom, że według wstępnych ustaleń do incydentu doszło podczas napełniania zbiorników paliwa.

Serbia. Po całym kraju rozlewają się „studenckie” manifestacje, blokady ulic w miastach i dróg między nimi. Protestujący domagają się przedterminowych wyborów i zmiany kursu politycznego na bardzie euroatlantycki. Prezydent Serbii Aleksander Vučic nie ma zamiaru podawać sie do dymisji. Szef MSZ Węgier Péter Szijjártó radził Serbom, by sprawdzili, które media „służą interesom ich zagranicznych inwestorów”.

Izrael. W izraelskich nalotach na Strefę Gazy zginęło w piątek 15 osób, a 20 kolejnych straciło życie w strzelaninach przy punktach wydawania pomocy – poinformowała agencja AP, powołując się na źródła medyczne. Wśród zabitych jest dziecko.

Chiny. Nowa supernowoczesna broń Chińczyków. Chińska telewizja CCTV ujawniła nowy rodzaj bomby grafitowej, która według doniesień może wyłączyć elektrownie i całkowicie odciąć dopływ energii elektrycznej na danym obszarze. Telewizja udostępniła również krótką animację. Widać na niej wystrzeloną rakietę, która przed uderzeniem w cel rozrzuca 90 niewielkich cylindrycznych pocisków. Następnie pociski odbijają się od powierzchni i wybuchają, wyrzucając drobne włókna węglowe, które wywołują zwarcia w infrastrukturze energetycznej. Celem tej bomby jest wywołanie blackoutu, stąd nazwa: „bomba blackoutowa”.

Chiny. Od dzisiaj wchodzą w życie nowe chińskie cła na brandy importowaną z Unii Europejskiej. W ostatniej chwili jednak rząd w Pekinie postanowił zwolnić z nich największych francuskich producentów koniaku. Chiny wywołały popłoch w europejskiej branży alkoholowej, gdy zapowiedziały nałożenie ceł wynoszących od 27,7 do 34,9% na brandy sprowadzaną z UE.

Nigeria. W Malam Fatori bandyci z Islamskiej Prowincji Afryki Zachodniej (ISWAP) zaatakowali obóz dla przesiedleńców wewnętrznych, w którym zastrzelili 11 osób, a kolejnych 12 ciężko ranili. Podpalili również szpitale i budynki rządowe. Bojówkarze Lakurawa (związani z tzw. Państwem Islamskim Prowincji Sahel), napadli na wioskę Kwalajiya w północno-zachodnim stanie Sokoto w Nigerii, gdzie w okrutny zabili ponad 20 osób.

Źródło: MyslPolska.info