Sygnały zauważone – 05.05.2025
Przegląd bieżących wiadomości z kraju i ze świata z Serwisu Informacyjnego „Myśli Polskiej”.
Polska. Kolejni zapraszani politycy i komentatorzy są wypraszani z studia za nieodpowiednie poglądy. Redaktor Magdalena Ogórek wyprosiła ze studia programu „Polska wybiera” na antenie wPolsce24, zaproszonego do udziału w programie działacza związkowego i publicystę Piotra Szumlewicza. Powodem były krytyczne wobec niej wpisy w mediach społecznościowych Piotra Szumlewicza sprzed lat. Prowadzący audycję w TOK FM redaktor Maciej Kluczka wyprosił ze studnia polityka Konfederacji Dobromira Sośnierza. Stało sie to po wymianie zdań z wiceminister Karoliną Zioło-Pużuk w sporze o „współpracę Konfederacji z AfD”. Politycy PO i Polska 2050 krytykują Konfederacje, za współpracę z niemiecką AfD. Czołowa przeciwniczka współpracy z niemieckimi suwerenistami wiceminister Karolina Zioło-Pużuk była współpracowniczką niemieckiej Fundacji im. Friedricha Eberta.
Polska. Byli działacze Stowarzyszenia „Nie dla UE” poinformowali „Myśl Polską” o zamiarze reaktywacji działalności. Stowarzyszenia ma mieć na celu propagowanie idei suwerenności czyli wyjścia Polski z struktur Unii Europejskiej. Zjazd jest planowany w drugiej połowie lipca.
Polska. Ministerstwo klimatu i środowiska tworzy serwis poświęcony walce z dezinformacją klimatyczną – poinformowała minister Paulina Hennig-Kloska. Jest to odpowiedź na powszechne „negacjonizm klimatyczny”.
Polska. Elektrownia Solorza wygasiła już trzy bloki na węgiel. Pozostał już tylko jeden działający blok węglowy. Ostatni blok na węgiel brunatny Elektrowni Pątnów ma zostać wyłączony już za rok – na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2026 roku.
Polska. Były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski ujawnił, że zakłady Ursus zostały zniszczone celowo, aby firmy z Unii Europejskiej mogły łatwiej wejść na rynek w naszym regionie Europy. W rozmowie na antenie Radia Wnet Ardanowski stwierdził, że Ursus był „jedną z najlepszych fabryk traktorów” na kontynencie.
Polska. Kandydat na prezydenta Polski z ramienia Konfederacji Korony Polskiej Grzegorz Braun pojawił się w w Monasterzu, gdzie usunięto tablicę poświęconą UPA. Grzegorz Braun oświadczył: „Jeśli tylko to będzie w mojej mocy – nie dopuszczę do celebrowania banderyzmu tam, gdzie sięga jurysdykcja Rzeczypospolitej Polskiej. W stosunkach dyplomatycznych będę stanowczo upominał się o prawdę historyczną i o ekshumacje ofiar ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej”.
Polska. Maturzyści o godz. 9:00 przystąpią do pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym. Egzamin potrwa 240 minut. Maturę będzie zdawać około 275 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia oraz abiturienci z wcześniejszych roczników.
Polska. W wieku 48 lat zmarł polski raper Michał Marten „Joka”. Był członkiem grupy Kaliber 44.
Unia Europejska. Komisja Europejska wszczęła postępowanie wobec Polski, ponieważ nasz kraj nie wdrożył przepisów zakazujących wsparcia finansowego dla kotłów na paliwa kopalne od stycznia 2025 roku.
Unia Europejska. Parlament Europejski na nadchodzącym posiedzeniu ma zdecydować o uchyleniu immunitetu kandydującemu na prezydenta Polski Grzegorzowi Braunowi. Chodzi o sprawę zgaszenia świec chanukowych w 2023 roku w polskim Sejmie. Część nieprzychylnych Grzegorzowi Braunowi komentatorów uważa, że to przysporzy mu zwolenników.
Stany Zjednoczone. W wieku prawie 95-lat miliarder Warren Buffett zrezygnuje z szefowania Berkshire Hathaway. Buffett władał amerykańskim konglomeratem i jedna z największych spółek publicznych globu z siedzibą w Omaha przez prawie 60 lat. Miliarder w ostatnim kwartale ubiegłego roku sprzedał akcje o wartości ponad 134 mld dololarów i zwiększył zapasy gotówki do rekordowych 334 mld dololarów. Buffett jest największym wygranym ostatnich miesięcy turbulencji, gdy do Białego Domu wrócił Donald Trump. W pierwszych 100 dniach prezydentury Trumpa Buffett zyskał 19,6 mld dolarów, podczas gdy Elon Musk stracił 45 mld dolarów. Nowym szefem Berkshire zostanie zatem jej obecny wiceprezes 63-letni Kanadyjczyk Greg Abel.
Stany Zjednoczone. Konferencja Katolicka Stanu Nowy Jork oraz wielu polityków zarówno republikańskich jak i demokratycznych wyraziło oburzenie wobec kontrowersyjnej grafiki przedstawiającej Donalda Trumpa jako papieża Kościoła katolickiego, którą sam prezydent USA zamieścił w mediach społecznościowych.
Stany Zjednoczone. Departament Sprawiedliwości USA oraz rodzina Ashli Babbitt, która została postrzelona przez funkcjonariusza policji Kapitolu podczas zamieszek 6 stycznia 2021 roku, osiągnęli wstępne porozumienie. Ashli Babbitt to weteranka Sił Powietrznych USA i zwolenniczka Donalda Trumpa. Porozumienie dotyczy pozwu o wartości 30 mln dolarów, złożonego w 2024 roku.
Stany Zjednoczone. Prezydent USA Donald Trump odniósł się do sprawy porozumienia pokojowego między Ukrainą a Rosją. Jak stwierdził, z jedną stroną „są bliżej”, jednak nie chce ujawniać z którą. Pytany o to, ile czasu daje obu krajom zanim odejdzie, odparł: „Cóż, nadejdzie czas, kiedy powiem: ok, idź dalej, bądź głupi”.
Stany Zjednoczone. Prezydent USA Donald Trump w wywiadzie dla NBC nie wykluczył, że może użyć siły militarnej, by zająć Grenlandię. Przyznał, że nie wyobraża sobie takiego scenariusza w przypadku Kanady, którą jednak również chciałby przyłączyć do Stanów Zjednoczonych. Granicę między obu krajami nazwał „sztuczną”. Wypowiedz ta jest szeroko komentowana w Danii.
Stany Zjednoczone. Prezydent Donald Trump zapowiedział ponowne otwarcie więzienia na wyspie Alcatraz. Prezydent zakłada rozbudowę obiektu, który przez ponad 60 lat pozostawał nieaktywny. Prezydent USA napisał: „Ponowne otwarcie Alcatraz będzie symbolem prawa, porządku i sprawiedliwości”.
Stany Zjednoczone. Prezydent USA Donald Trump zapowiedział wprowadzenie 100% ceł na zagraniczne filmy. We wpisie na swojej platformie społecznościowej „Truth Social” stwierdził, że „niszczenie Hollywood” jest „zorganizowaną akcją”, przez co stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Wcześniej również mówił o potrzebie powrotu dla „klasycznych filmów” i odrzucenia obrzydliwości i wykoślawień.
Rosja. Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin w wywiadzie dla rosyjskiej telewizji publicznej powiedział: „Nie było potrzeby użycia tej broni jądrowej i mam nadzieję, że nie zaistnieje potrzeba jej użycia”. Dodał również, że: „Rosja ma siłę oraz środki, aby doprowadzić wojnę przeciwko Ukrainie do logicznego zakończenia”.
Rosja, Polska. „Interia” i inne portale ubolewają nad tym, że kwitnie handel między Polską, a Obwodem Kaliningradzkim (nazywanym w większości tekstów Obwodem Królewieckim). Red. Maciej Słomiński pisze: „Dwa otwarte przejścia graniczne z Rosją w Grzechotkach i Bezledach to tętnice, którymi wciąż płyną ludzie i towary. Do obwodu królewieckiego na barkach przewożone są meble, a w rosyjskich sklepach można dostać polskie produkty spożywcze, które docierają tam bez żadnego problemu. (…) Mimo sankcji, polskie produkty są obecne w rosyjskich sklepach, a handel między krajami trwa”.
Rosja. Władze rosyjskie władze zlikwidowały pod Rostowem dwa pomniki carskiego gen. Piotra Nikołajewicza Krasnowa, które stały na prywatnej działce. Właścicielowi postawiono zarzuty propagowania ekstremizmu ponieważ Krasnow współpracował z Niemcami podczas II wojny światowej.
Ukraina. Ukraińska strona „DeepState” opublikowała szyderczy wpis w rocznicę masakry w Odessie w 2014 roku, nazywając dzień spalenia żywcem rosyjskojęzycznych mieszkańców Odessy „Dniem smażonego koguta w stylu Odessy”. Portal Kresy.pl przypomniał, że w tym roku w Odessie odbył się marsz na cześć zabitego niedawno ukraińskiego nacjonalisty Demjana Hanula, który był jednym z organizatorów zamieszek w mieście. Uczestnicy skandowali: „Spal Kacapa, chroń Odessę!”.
Ukraina. Firma Oliyar chce zbudować gigantyczną fermę drobiu w obwodzie lwowskim, niedaleko granicy z Polską. Obiekt przewidziano na obsadę 2,3 mln kur! Ferma ma być nastawiona na produkcję jajek. Hodowane mają być rasy kur Hy-Line Brown, które według założeń mają dostarczać ponad 1,6 miliona jaj dziennie. Firma Oliyar jest jednym z czołowych producentów oleju na Ukrainie i przetwórców słonecznika, rzepaku i soi. Firma ta eksportuje swoje produkty do krajów UE (w tym Polski), Bliskiego Wschodu, Kanady, USA i krajów afrykańskich.
Ukraina. Redaktor Paweł Lisicki w prawicowej „Do Rzeczy” napisał: „Pierwsza i najważniejsza: tak jak wielokrotnie pisałem, wojna na Ukrainie była typową wojną zastępczą, toczoną przez USA rękami Ukraińców z Rosją. Dowodem na rzecz tej tezy są nie tylko wypowiedzi przywódców amerykańskich, prezydenta Donalda Trumpa i sekretarza stanu, Marca Rubia, lecz także fakty. (…) Po drugie, wszystko wskazuje na to, że wojna zakończyła się sukcesem Rosji. Jeśli deklarowanym celem Zachodu od początku wojny było zachowanie integralności terytorialnej państwa ukraińskiego i wprowadzenie go do NATO, to dziś nikt o zdrowych zmysłach o tym nie wspomina”.
Ukraina. Przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski przestrzegł, że Kijów nie może zagwarantować bezpieczeństwa zagranicznym dygnitarzom biorącym udział w obchodach Dnia Zwycięstwa 9 maja w Moskwie. Odrzucił również proponowane przez Kreml zawieszenie broni jako „przedstawienie teatralne”. Prezydent Rosji Władimir Putin wcześniej ogłosił jednostronną, trzydniową przerwę w działaniach wojennych, która rozpocznie się 8 maja i potrwa do obchodów Dnia Zwycięstwa w II wojnie światowej, powołując się na względy humanitarne.
Rumunia. Wybory prezydenckie w Rumunii potwierdzają suwerenistyczny kurs polityczny. Po przeliczeniu głosów z 98,16% obwodów w wyborach prezydenckich w Rumunii lider konserwatywno-suwerenistycznej partii AUR George Simion ma poparcie na poziomie 40,94%. Sondaże exit poll dawały mu zaledwie od 30 do 33%. Na drugim miejscu jest centrowy i prounijny burmistrz Bukaresztu Nicusor Dan z wynikiem 20,99%. Kolejny wspierany przez koalicję rządzącą Crin Antonescu z wynikiem 20,9%. George Simion otrzymał poparcie zwycięzcy pierwszych czyli unieważnionych wyborów Călina Georgescu.
Słowacja. Premier Słowacji Robert Fico w mocnych słowach wyraził swoje niezadowolenie z wypowiedzi przywódcy Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który oświadczył, że Ukraina nie może zapewnić bezpieczeństwa politykom uczestniczącym w obchodach Dnia Zwycięstwa w Moskwie. Premier Fico powiedział: „To jest niedorzeczne. Pan Zełenski mówi nam: jestem małym graczem”. Premier Słowacji dodał: „Całkowicie szanuję, że bezpieczeństwo uczestników jest wewnętrzną sprawą Federacji Rosyjskiej. Ale jeśli pan Zełenski wierzy, że jego wybuchy sprawią, że zagraniczne delegacje nie pojawią się, to jest on w głębokim błędzie. (…) Zełenski grozi prezydentom i premierom krajów, w których mieszkają miliony ludzi, jak Chiny czy Brazylia. Tak się nie robi”.
Węgry. Premier Węgier Viktor Orban stanowczo odpowiedział na wypowiedź przywódcy Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który powiedział, że 70% Węgrów popiera akcesję Ukrainy do Unii Europejskiej. Viktor Orban stwierdził: „O tym, co myślą Węgrzy, nie decyduje prezydent w Kijowie ani biurokraci w Brukseli. Nie ma ukraińskiego członkostwa w Unii Europejskiej bez Węgier”. Premier dodał: „Każdy Węgier będzie miał coś do powiedzenia w tej sprawie. Czy ci się to podoba, czy nie. Tak właśnie robimy tutaj”.
Szwecja. Sztokholm chce pozbyć się natychmiastowo migrantów, którzy mają problemy z integracją. Do tej pory niektórym z nich proponowała 900 euro, by zachęcić ich do wyjazdu. Teraz ma zamiar wielokrotnie zwiększyć tę kwotę. Od 1 stycznia 2026 roku Szwecja planuje podnieść kwotę oferowaną migrantom do 32 000 euro, aby zachęcić ich do opuszczenia kraju.
Wielka Brytania. Wielkie kontrowersje wśród lewactwa i liberałów budzi fakt ujawniania narodowości przestępców. Brytyjskie MSW ma opublikować listy z informacjami o narodowości przestępców. Z danych wynika, że wśród osób, które łamią prawo i nie są Brytyjczykami to Albańczycy, Polacy i Rumuni.
Dania. Kopenhaga przyznała, że 22 000 migrantów otrzymało pieniądze w zamian za wyjazd z ich kraju.
Niemcy. Insa na zlecenie „Bild am Sonntag” przeprowadziła sondaż na temat Alternatywy dla Niemiec (AfD). Po zaklasyfikowaniu AfD jako partii skrajnie prawicowej przez Federalny Urząd Ochrony Konstytucji prawie połowa Niemców opowiada się za delegalizacją partii, wynika z sondażu. 48% Niemców według respondentów popiera to delegalizację, 37% jest przeciwnych, a 15% stwierdziło, że nie wie. 61% Niemców uważa AfD za partię skrajnie prawicową, pomimo socjalnych akcentów w ich programie.
Niemcy. W 80 Rocznicę Zwycięstwa Armii Radzieckiej i Wojska Polskiego nad hitlerowskimi Niemcami Stowarzyszenie Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej na czele z prezesem Rolandem Dubowskim obchodziło w byłej Niemieckiej Republice Demokratycznej. Polacy zostali zaproszeni do Niemiec przez Stowarzyszenie na Rzecz Tradycji Narodowej Amii Ludowej i Oddziałów Granicznych NRD. Polskich gości przyjmował p. Siegfried Eichner. Działacze Stowarzyszenia Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej złożyli kwiaty na cmentarzach żołnierzy we Frankfurcie nad Odrą, Poczdamie i Berlinie. Odbyło się również spotkanie dotyczące projektu międzynarodowej konwencji o ochronie Miejsc Pamięci II Wojny Światowej.
Serbia. Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić opuścił szpital w Belgradzie po tym, jak jego stan zdrowia uległ pogorszeniu podczas wizyty w USA. Leczący go kardiolog ocenił, że jego stan jest stabilny, ale prezydent nie będzie mógł przez kilka dni wykonywać swoich obowiązków. Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić udał się do USA z zamiarem spotkania z prezydentem Donaldem Trumpem oraz innymi ważnymi osobistościami, w tym sekretarzem skarbu Scottem Bessentem i specjalnym wysłannikiem Richardem Grenellem. Nie udało mu się spotkać z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Pod znakiem zapytania stoi jego spotkanie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i jego udział w defiladzie wojskowej z okazji Dnia Zwycięstwa.
Wielka Brytania. Suwereniści rosną w siłę. Partia Reform UK kierowana przez Nigela Farage’a, zdobywa coraz większe poparcie w Wielkiej Brytanii, co może zakończyć stuletnią dominację torysów i laburzystów. W ostatnich wyborach lokalnych partia ta zdobyła znaczące poparcie, a ich kandydatka wygrała wybory uzupełniające do parlamentu. Sondaż YouGov wskazuje, że na Reform UK chce głosować co czwarty Brytyjczyk, co pokazuje rosnące niezadowolenie z obecnych partii rządzących.
Wielka Brytania. W wyniku operacji antyterrorystycznej w Anglii aresztowano pięć osób, w tym czterech obywateli Iranu w wieku od 29 do 46 lat. Dochodzenie dotyczyło planowanego zamachu na nieujawniony obiekt, a policja bada możliwe motywy działania podejrzanych. Zatrzymani mieszkali w Londynie, Swindon, Stockport, Rochdale i Manchesterze.
Izrael. Rakieta balistyczna wystrzelona z Jemenu przez Huti uderzyła wcześniej w niedzielę w okolice lotniska Ben Guriona w środkowym Izraelu. Kilka osób zostało lekko rannych. Na około pół godziny wstrzymano operacje lotnicze. Izraelskie siły zbrojne poinformowały, że podjęto kilka prób przechwycenia pocisku, a lotnictwo prowadzi dochodzenie, które ma wyjaśnić, dlaczego nie udało się zestrzelić rakiety.
Izrael. Tel Awiw mobilizuje dziesiątki tysięcy rezerwistów do nowej ofensywy w Strefie Gazy. Premier Benjamin Netanjahu zatwierdził plany rozszerzenia operacji wojskowej, której celem jest zwiększenie presji na Hamas. Tel Awiw przypuścił też atak na Strefę Gazy. Ataki były skierowane na południowe obszary terytorium palestyńskiego, a większość ofiar to mieszkańcy miasteczek namiotowych dla uchodźców. W wyniku izraelskich nalotów izraelskich na Strefę Gazy zabitych zostało 16 osób, w tym troje dzieci.
Izrael. W Nazarecie dobyła się duża manifestacja przeciwko wyzyskowi i polityce premiera Benjamina Netanyahu. Manifestacje zorganizowali komuniści.
Palestyna. Powszechne stało się okradanie domów, sklepów i punktów z pomocą humanitarną. Hamas podjął drastyczne działania wobec złodziei. Szef biura medialnego Hamasu Ismail Al-Thawabta poinformował, że wykonano „rewolucyjne wyroki śmierci” na kilku czołowych przestępcach. Według Hamasu niektóre z tych grup palestyńskich były wspierane przez Izrael.
Liban. Rozpoczęły się lokalne wybory w Libanie. To pierwsze wybory od 9 lat ogłoszone po rozejmie w wojnie między Izraelem i Hezbollahem.
Chiny. Chiński przywódca Xi Jinping złoży oficjalną wizytę w Rosji w dniach 7-10 maja na zaproszenie prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina. Wizyta zbiega się z obchodami 80. rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. Podczas wizyty Xi Jinpinga w Rosji, przywódcy obu krajów omówią rozwój strategicznego partnerstwa. Planowane jest podpisanie szeregu dokumentów, które mają wzmocnić współpracę gospodarczą, wojskową i polityczną między Chinami a Rosją. Dyskusje obejmą także kwestie międzynarodowe i regionalne.
Singapur. Rządząca Partia Akcji Ludowej odnotowała zdecydowane zwycięstwo w wyborach parlamentarnych. Według już oficjalnych wyników, ugrupowanie premiera Lawrence’a Wonga zdobyło 87 z 97 miejsc w jednoizbowym parlamencie – podała w niedzielę japońska agencja Kyodo.
Meksyk. Prezydent Meksyku Claudia Sheinbaum zdecydowanie odrzuciła propozycję prezydenta USA Donalda Trumpa dotyczącą przysłania wojsk amerykańskich. Miałyby one pomóc lokalnym służbom w walce z kartelami narkotykowymi. Sheinbaum zaproponowała w zamian współpracę i wymianę informacji z USA, jednocześnie apelując o zakończenie przemytu broni do Meksyku. Administracja Trumpa rozważała ataki dronów na kartele.
Wenezuela. W stolicy Wenezueli Caracas trwa budowa pomnika upamiętniającego zwycięstwo nad III Rzeszą Niemiecką. Pomnik przedstawiający radzieckiego żołnierza z czerwoną flagą na fragmencie Bramie Brandenburskiej jest ukłonem w stronę Rosji.
Brazylia. Brazylijska policja poinformowała, że udaremniła atak bombowy, który „grupa podszywająca się pod fanów Lady Gagi”, planowała przeprowadzić podczas sobotniego koncertu na plaży Copacabana w Rio de Janeiro.
Autorstwo: łj, rd, hm, dp
Zdjęcie: kalhh (CC0)
Źródło: MyslPolska.info