Świętują niepodległość i przeklinają rządzących

Opublikowano: 23.11.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1274

„Zdobędziemy nową niepodległość” – figurowało wczoraj na transparencie pochodu w kierunku Placu Męczenników w Bejrucie, gdzie zebrały się dziesiątki tysięcy ludzi, by świętować rocznicę niepodległości i domagać się odnowienia klasy politycznej, oskarżonej o korupcję i ignorowanie narodu. Radosna atmosfera tłumów kontrastowała z raczej smętną defiladą wojskową zorganizowaną wcześniej przez władze.

Libańczycy są na ulicach od 17 października, daty społecznego buntu przeciw podatkowi od darmowych rozmów w internecie, który zamienił się w żądanie zbudowania nowego systemu politycznego, nie opartego już o podziały wyznaniowe. Prawie wszystkie partie w Libanie mają naturę najpierw religijną, a dopiero potem polityczną. To system odziedziczony po Francuzach, którzy dali niepodległość swemu bliskowschodniemu protektoratowi w 1943 r. Został utrwalony po wojnie domowej w latach 1975-1990, ale teraz wszystkie wyznania mają go dość.

Chrześcijanie, druzowie, sunnici i szyici razem występują przeciw władzom, co daje bezprecedensową zgodę narodową: nigdy jeszcze takie tłumy nie wyszły na ulice bez wezwania jakiejś partii. Kraj chce wydobyć się ze sklerotycznego systemu, który stracił całą swą skuteczność. Infrastruktura leży, brakuje prądu i wody, jest problem z wywozem śmieci i do dziś nie naprawiono wszystkich zniszczeń po ostatnim najeździe izraelskim. Zadłużenie zagraniczne jest olbrzymie, wojna syryjska przysłała prawie dwa miliony uchodźców, szykują się amerykańskie sankcje, rośnie bieda i bezrobocie, a klasa polityczna nie może znaleźć żadnej odpowiedzi.

Dzisiejsze manifestacje przybrały formę „marszów obywatelskich” zwoływanych z reguły internetowo. Dziś ludzie byli zadowoleni ze święta i bycia razem, nawet tańczono na ulicach. „Do tej pory mieliśmy nogi polityków na głowie… Ciągle mamy puste kieszenie, ale odzyskaliśmy godność” – mówiła lokalnej prasie 50-letnia Leila, manifestantka z Bejrutu. Pod koniec zeszłego miesiąca manifestacje, które objęły cały kraj, doprowadziły do dymisji premiera, lecz do tej pory sytuacja polityczna nie wyklarowała się. Ruch obywatelski nie ma znanych liderów, a klasa polityczna próbuje przetrwać, co na razie nie zapowiada oczekiwanej odnowy.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.