Święto Zmarłych – jak obchodziło się je dawniej?

Opublikowano: 01.11.2021 | Kategorie: Historia, Publicystyka, Społeczeństwo, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1419

1 listopada w Polsce, a także przez wielu Polaków za granicą, obchodzone jest Święto Zmarłych lub inaczej Wszystkich Świętych. Niezależnie od wyznania oraz od religijności poszczególnych osób dzień ten jest wyjątkowy dla wielu naszych rodaków. Jak jednak był on obchodzony dawniej?

Zwyczaj związany ze Świętem Zmarłych trwa od roku 731 i został zapoczątkowany przez Grzegorza II. Przed tą datą obowiązywało Święto Zmarłych Męczenników i zgodnie z decyzją papieża Bonifacego IV z 610 roku było obchodzone 1 maja.

Święto Zmarłych dawniej

Dawniej wierzono, że w dniu, na który przypadało Święto Zmarłych, owi zmarli wracają do świata żywych i do swoich domów, a ze względu na to, że ich dusze odczuwają głód, tęsknotę oraz pragnienie – należy zaspokoić ich potrzeby i w ten sposób ich udobruchać, aby dusze się nie zemściły.

W czasie Święta Zmarłych dawniej gospodynie wypiekały specjalne chlebki (tyle, ile było zmarłych w rodzinie), które dawano następnie żebrakom siedzącym przed cmentarzami lub kościołami. Żebraków uznawano bowiem za osoby mające kontakt z „tamtym” światem. Goszczono ich także w domach, gdyż wierzono, że dusze bliskich, którzy już nie żyją, mogą przyjść właśnie pod postacią żebraka.

Palenie ognisk na rozstajach dróg także należało do zwyczaju praktykowanego w czasie Święta Zmarłych. W ten sposób wskazywało się im drogę do domów. Ogień zapalano także na cmentarzach od przełomu XVI/XVII wieku i w ten właśnie sposób zapoczątkowano tradycję palenia zniczy.

Czego nie można było robić 1 listopada?

W czasie Święta Zmarłych nie tylko pilnowano obchodzenia konkretnych zwyczajów, ale także zwracano uwagę na to, czego robić nie należało, gdyż można było w ten sposób np. obrazić zmarłych.

Nie wolno było rozpalać w piecach, gdyż wierzono, że zmarli wchodzą w czasie swojego święta do domów właśnie przez piece, a przez zapalenie ognia można było taką odwiedzającą dusze poparzyć lub odciąć jej drogę powrotną.

Nie wolno było także w tym czasie klepać masła, tkać, spluwać czy ugniatać kapusty. Nie należało także głośno rozmawiać przy stołach i raptownie od nich wstawać, gdyż mogło to przestraszyć dusze.

Obecnie nasze obchody Święta Zmarłych (Wszystkich Świętych) sprowadzają się do odwiedzin grobów bliskich, zapalenia zniczy, czy modlitwy. W tym dniu przypominamy sobie o tych, którzy odeszli. Jest to dla wielu z nas czas zadumy, niezależnie od wiary, którą wyznajemy.

Autorstwo: Paulina Markowska
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.