Święte miejsce Indian Kiowa zagrożone dewastacją

Opublikowano: 25.07.2013 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Publikacje WM, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 1263

Najświętsze miejsce Indian Kiowa z Oklahomy, góra Longhorn, może zostać zbezczeszczona. Duża część zachodniej strony Longhorn została wydzierżawiona Stewart Stone of Cushing, firmie zajmującej się kruszeniem skał, która zamierza rozebrać świętą górę ludu Kiowa i pobrać z niej materiał, służący następnie do budowy amerykańskich autostrad. Utrata góry byłaby aktem kulturowego ludobójstwa dla narodu Kiowa. Święty cedr (w rzeczywistości jałowiec wirginijski, zwany też czerwonym cedrem) spalany podczas ceremonii plemienia nie może pochodzić z innego miejsca na świecie, jego unikalny zapach nie może być zastąpiony ani wymieniony na inny. Cedr z góry Longhorn jest wycinany z drzewa i suszony, a następnie wykorzystywany w ceremoniach religijnych i w domach, w celach oczyszczających.

Cedru z Longhorn używa się dzisiaj w każdym tradycyjnym domu Kiowa. Nie tylko zresztą w nich, bo po cedr z tych okolic sięgają plemiona z całych Stanów Zjednoczonych. Dla Kiowa Longhorn pozostaje miejscem doświadczenia duchowego i pośrednikiem w najważniejszych życiowych momentach. To miejsce modlitwy w czasie choroby i śmierci, to punkt czterodobowego odosobnienia. Podczas tych postów, rdzenni mieszkańcy udają się w góry z kocem, bez jedzenia i wody, modląc się nieustannie przez cztery dni.

Wiele gór w okolicy zostało przeznaczonych pod produkcję energii wiatrowej bądź poddanych procesowi kruszenia. Naturalne piękno, znamienne dla tego regionu Oklahomy, jest niszczone, a święte miejsca rdzennych narodów niejednokrotnie bezczeszczone. W razie rozbiórki Longhorn, wielu ludzi może zostać zmuszonych do opuszczenia swoich domów. Kiowa obawiają się problemów zdrowotnych, spowodowanych przez kurz oraz zanieczyszczeń powietrza powstających podczas procesu zgniatania skał, jak również szkód, które może wyrządzić okolicznym domom użycie dynamitu. Członkowie plemienia trwożą się na myśl, że nie będą mogli kontynuować ważnych praktyk, nieodzownych w ich kulturze, a zależnych właśnie od góry.

Większość Rdzennych Mieszkańców Stanów Zjednoczonych, straciła kontrolę nad świętymi miejscami przynależnymi ich ludom. Pozbawianie Indian praw do sakralnych miejsc kultu było częścią szerszego procesu, przymusowych przesiedleń i naruszania granic rezerwatów. Święte miejsca, wyłączone z natywistycznej kontroli, stały się podatne na działanie nie-indiańskich sił, koncentrujących się na wyzysku gospodarczym, często niszczącym świętość danego miejsca. Góra Longhorn była niegdyś częścią rezerwatu Kiowa. Podobnie jak wiele innych ziem, została jednak zeń uprowadzona, podczas ponownej parcelacji indiańskich terytoriów, którą umożliwiła ustawa Dawesa z 1887 roku.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Na podstawie: intercontinentalcry.org. kgou.org, indiancountrytodaymedianetwork.com, kiowatribe.org
Dla: Wolnych Mediów

Podpisz Petycję w obronie góry Longhorn:

https://www.change.org/petitions/stop-the-destruction-of-the-kiowa-indian-tribe-s-sacred-longhorn-mountain


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Squnik 25.07.2013 12:42

    Zaraz wleci tu niejaki egzopolityka i będzie nas raczył narkomańskimi rewelacjami, że święta indiańska góra w rezerwacie jest generatorem dobroci polaryzującym jonosferę chroniąc ludzkość przed ekspansją jaszczurek jeżdżących na gapę tramwajami w dni wolne od pracy, tak jak miało to m-ce np. w temacie o zburzeniu piramid w Peru.

    @egzopilityka:
    Kiedyś coś tam wspominałeś, że chciano z Tobą film nakręcić. Czy to przypadkiem nie miało być “Las Vegas Parano” lub “pokłosie”?

  2. pablitto 30.07.2013 16:38

    a co ma z tym wspólnego jakaś egzopolityka?

    Wstaw sobie lepiej w treść njusa “nasze” rzeczowniki – np. “Korporacja Chevron w ramach koncesji na gaz łupkowy zdewastuje Jasną Górę / górę Ślęża” (zależnie w co kto wierzy 😉 – i już bardziej swojsko wygląda…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.