Święta, święta, święta

Opublikowano: 24.12.2011 | Kategorie: Publicystyka

Liczba wyświetleń: 1138

Świat zwariował! Największym producentem ozdób choinkowych są Chiny. I choć jest tam 5 mln chrześcijan, to Boże Narodzenie jest tam tak popularne jak chiński Nowy Rok w Koluszkach. Na londyńskich ulicach lampki, choinki i rubaszni Mikołaje, w domach towarowych kolędy ryczą z głośników, nawet bezdomni i ułomni swoje puszeczki na datki oklejają świątecznym papierem do pakowania prezentów. Gdyby Maryja przybyła z Józefem do Londynu, to pewnie Jezus urodziłby się w jakimś szpitalu, a któryś z zimnych urzędników zaraz by go odebrał rodzicom, bo byli obcokrajowcami.

Jednym z elementów, bez których trudno sobie wyobrazić wigilię, jest choinka. W Polsce środkowej i południowej jeszcze w latach 1930. choinki były rzadkością.

GDZIEŚ INDZIEJ TEŻ SĄ ŚWIĘTA

Zwyczaj ubierania drzewka na święta pochodzi z Niemiec z ok. XVI w. i przywędrował do nas poprzez dawne ziemie pruskie – Pomorze, Warmię, Mazury oraz Śląsk. Choinki pojawiły się najpierw w domach mieszczańskich, a dopiero potem trafiły na wsie. Z Niemiec pochodzi też, znany również w Wielkiej Brytanii, specjalny adwentowy kalendarz, w którym dzieci znajdują czekoladki. Niemcy rozpoczynają święta obiadem, po którym rozpakowuje się złożone pod choinką prezenty. Charakterystycznym przysmakiem, który pojawia się na niemieckich stołach podczas świąt Bożego Narodzenia, jest bakaliowe ciasto „stollen”, które kształtem ma przypominać nowo narodzone dzieciątko zawinięte w becik.

Podobnie jak w Polsce, w Austrii przysmakiem świątecznym jest karp, ale już w Karyntii podaje się pieczoną kaczkę. Austriackie święta to również bogactwo pierników i oczywiście grzaniec. Austriacy uwielbiają pieczone kasztany i prażone migdały, a na swoim koncie mają jeden z największych przebojów świąt – kolędę „Cicha noc”.

We Francji 25 grudnia obchodzi się w gronie rodziny, jedząc w zależności od regionu: indyka, pieczoną gęś lub – jak w Paryżu – ostrygi. Belgowie w święta uwielbiają dziczyznę w sosie śliwkowym, a Duńczycy ryż z owocami i przyprawami. Świąteczny wachlarz smaków jest więc niezwykle zróżnicowany.

W Europie zwyczaje świąteczne są do siebie podobne. Jest choinka, uroczysta kolacja i zawsze są prezenty. Ale w niektórych częściach świata świętuje się zgoła inaczej, można by powiedzieć – dziwnie.

Meksykanie zaczynają świętować dosyć wcześnie – już na 2 tygodnie przed świętami prawie wszyscy starają się mieć wolne od pracy. Przebrani kolędnicy wędrują od domu do domu na pamiątkę poszukiwań noclegu przez Maryję i Józefa. Na 12 dni przed świętami radosne i głośne procesje przechodzą ulicami miast do kościołów.

25 grudnia jest dniem najbardziej wyczekanym przez dzieci – wtedy właśnie dostają prezenty! Uroczystość rozpoczyna się po południu lub wieczorem, kiedy rodzina dzieli się rosca – słodkim chlebem w kształcie krążka. W środku zapieczona jest ceramiczna muñeca – laleczka. Symbolizuje ona nowo narodzonego Jezusa. Ten, komu trafi się laleczka, ma przyjemność (lub obowiązek) urządzić dla wszystkich obecnych przyjęcie w dniu 2 lutego.

Niektórym z nas na pewno przypadłyby do gustu święta w Australii. Jest tam lato i zamiast choinki można sobie udekorować palmę. To właśnie często się tam zdarza. 25 grudnia to wspaniała okazja do spotkań z przyjaciółmi – na grillu na plaży. Musi to być niezwykłe doświadczenie zajadać kawał mięsa z kangura przy palmie w bombkach i do tego na plaży w upale.

TRADYCJA WAŻNIEJSZA OD KOMERCJI

O Bożym Narodzeniu napisano już chyba wszystko. Każdy Polak od najmłodszych lat układa sobie schemat, który będzie powracał co roku o tej samej porze. Wigilia, opłatek, choinka, prezenty – to obraz świąt, jaki nosimy w sercu przez całe życie. Musimy przekazać go naszym dzieciom jako dar, prawdziwy świąteczny prezent – tradycję.

Im dłużej jestem w Wielkiej Brytanii, tym bardziej zdaję sobie sprawę, że święta Bożego Narodzenia to sprawdzian mojej polskości. Bo chociaż jestem daleko od domu, to nie mogę obejść się bez karpia, opłatka, sianka pod obrusem i polskiej kolędy w tle. Z żalem stwierdzam, że choć wszystko jest tak, jak być powinno, i nawet karp jest z Polski, a majonez dekoracyjny z Winiar, to brak czegoś, czego Anglicy mogą nam tylko pozazdrościć, czegoś, czego nie da się opisać. Może to ziemia, po której się stąpa, a może uśmiechnięta twarz Kowalskiego czy Nowaka w kolejce po żywego karpia. Trudno to nazwać, ale na pewno wiem, że nie znajdę tego w Anglii ani nawet gdzieś indziej na świecie. To zapach Polski, duch świąt, poczucie swojskości, coś, co wisi w powietrzu i daje nam poczucie przynależności do czegoś innego, czegoś, co jest tylko nasze – polskie.

Wielka Brytania obchodzi Boże Narodzenie bez wigilii, opłatka i barszczu z uszkami. Po prostu inna tradycja, która powinna wzbudzać nasz szacunek i dawać więcej powodów do pielęgnacji naszych własnych zwyczajów. A jest ich tyle, że powinno wystarczyć na wiele pokoleń.

Wieczerza wigilijna rozpoczyna się, gdy pierwsza gwiazda ukaże się na niebie. Po przełamaniu się opłatkiem i złożeniu życzeń cała rodzina zasiada do stołu. Jadłospis wigilijny powinien być tak pomyślany, aby uwzględniał wszystkie płody rolne i leśne z całego roku. Niestety bywało, że wielowiekową, słowiańską tradycję postnej wieczerzy podtrzymywali tylko prości ludzie. Szlachta, a tym bardziej arystokracja, nie przestrzegały jej aż tak dokładnie. Ceniły sobie potrawy z bobrzego ogona, argumentując, że większość czasu spędza on w wodzie, więc niewiele się rożni od ryby.

Do najbardziej typowych i tradycyjnych zestawów ludowych potraw wigilijnych należały: barszcz z buraków lub zupa grzybowa, bigos postny, kasza jaglana ze śliwkami suszonymi, groch lub fasola, kluski pszenne z makiem, kisiel z owsa, kutia, piernik, a na koniec jabłka i orzechy. Nie mogło również zabraknąć ryby: karpia, szczupaka, sandacza.

CO REGION TO… OBYCZAJ

Na Podlasiu najpierw podawało się „borszcz”, potem rybę smażoną lub gotowaną, kompot z suszonych owoców oraz kutię, czyli pęczak z makiem utarty na masę i rozprowadzony z miodem.

W Poznańskim wieczerza wigilijna składała się zwykle z zupy z konopi, grochówki lub polewki, klusek z makiem, kapusty z grzybami, kompotu z gruszek.

Na Pomorzu również były kluski z makiem, karp lub szczupak w galarecie, śledzie, pierogi z grzybami.

Na Mazowszu królowały pszenne placki, barszcz grzybowy, tłuczone kartofle polane masą makową, kluski z gruszkami, prażony groch, kisiel owsiany lub żurawinowy oraz kutia.

Na Podhalu królowały kluski z ziemniaków polane miodem, „kłuty”, czyli kapusta z ziemniakami, kołacze z razowej mąki oraz kwaśnica, czyli kapuśniak z suszonymi śliwkami.

Każdy region Polski, a czasami nawet każda miejscowość, posiada charakterystyczne tradycje wigilijne. Wszystkich potraw podawanych w tym dniu nie sposób wymienić. Jak głosi tradycja, na wigilijnym stole powinno się znaleźć 12 potraw. Jednak według niektórych źródeł u magnatów podawano ich 13, u szlachty 11, a u chłopów i w miastach 9. Dzisiaj przyjęło się jednak 12 potraw, z których każdej trzeba spróbować, aby zapewnić sobie szczęście w nadchodzącym roku.

Obecnie do najbardziej tradycyjnych i ogólnie kultywowanych potraw należą: barszcz z uszkami, biały żur, zupa grzybowa lub rybna, karp królewski przyrządzany na wiele sposobów, kapusta z grochem lub z grzybami, pierogi z kapustą, paszteciki z grzybami, kluski z makiem oraz kompot z suszonych owoców. Potrawy powinny być bezmięsne. W tradycji chrześcijańskiej, zgodnie z jej symboliką, liczba 12 uznawana była za wyjątkową. Dwunastu było apostołów i dwanaście miesięcy w roku, z czasem więc każdej potrawie nadano specyficzne znaczenie. Jednak nie zawsze tak było. Wigilia w czasach przedchrześcijańskich była niczym innym jak stypą zaduszną.

Zgodnie z wierzeniami w tę noc pojawiały się duchy przodków błąkające się po ziemi i należało je nakarmić, aby zapewnić sobie spokój. Z tymi tradycjami ściśle związane były pewne produkty spożywcze, takie jak: fasola, bób, groch, kasza, jabłka, orzechy i miód. Dzisiejsze miejsce przy stole dla zbłąkanego wędrowca to nic innego jak siedzenie dla zmarłego przodka. Wierzono, że można zobaczyć zbłąkaną duszę, zaglądając przez dziurkę od klucza.

Podobnych wierzeń było wiele. Zwierzęta mówiły ludzkim głosem, zatopione w jeziorach dzwony odzywały się melodią, a w strumieniach i potokach woda zamieniała się w wino lub płynne złoto. Biada śmiałkom łamiącym zasady – mogli oni usłyszeć od swoich zwierząt domowych wyrok śmierci.

Wszystkim Czytelnikom życzę zdrowych i wesołych świąt, pełnych miłości. I oby ostatnich z daleka od domu!

Autor: Sergiusz Hieronimczak
Zdjęcie: Andrew Stawarz
Źródło: eLondyn


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

20 komentarzy

  1. Roots Chant Rising 24.12.2011 11:53

    Oto nadszedł czas absurdu.Ludzie wierzą w dobro ukryte gdzieś głęboko w człowieku,dane przez najwyższego.Wszyscy są mili,życzliwi,ma się wrażenie że i urzędnik uśmiechnie się do nas. Narodowa spójność a może nawet i światowa,kto wie kto co teraz czuje.Oto nadszedł czas absurdu…będzie trwał trzy dni.

  2. fm 24.12.2011 22:36

    Czas wielkich Świąt..
    Zastanawiam się co ludzie takiego duchowego świętują. Mam sygnały, że część już się objadła do bólu i teraz umiera, a inni już chodzą podpici..

    Konsumpcja trwa.. Czcijmy Pana za te dary.. i pomyślmy o tych, którzy nie mają co do garnka włożyć.. ale co nas to obchodzi, przecież nas nie dotyczy, ta afryka to tak daleko..

    Każdy dzień jest święty…

  3. Il 24.12.2011 23:33

    święta, święta, święta … niepokalanie poczęta.
    zapylona czarna dziura
    … gazem Ducha Śniętego.
    … w figurkę i obraz zaklęta.

    Obżarte brzuchy, martwe duchy.
    Ludzie czy “zmartwychwstałe” zombie?

  4. memento 24.12.2011 23:41

    Ja już pojedzony, a jutro wielkie picie zakąszane bigosem i szynką, mniam 🙂

  5. Il 25.12.2011 00:12

    bałwochwalstwa figurkowe i obraz(k)owe powinne być zakazane a zakłócanie ciszy nocnej północnymi mszami pasterkowymi surowo karalne.

    memento, czy robisz ze swego brzucha i ciała cmentarz dla zwierząt? Pomyśl o umierających z głodu Dzieciach afrykańskich.

  6. memento 25.12.2011 00:30

    E tam, na zdjęciach mają pełne brzuszki.

  7. fm 25.12.2011 03:24

    Ot i prawda o ludzkiej miłości.. pełne bęben 😛 😉

  8. monter 25.12.2011 12:13

    ciekaw jestem ilu ludzi nie obchodzi tych świąt,
    ja nie obchodzę, pozdrawiam!

  9. Staszek 25.12.2011 18:19

    Jl dno do kwadratu,staram się w miarę możliwości nie oceniać innych ale tym kupletem zasłużyłeś sobie na miano moralnego gnojka i nie mam zamiaru tego uzasadniać nie jesteś tego wart.

  10. Il 25.12.2011 18:40

    Staszek, wierzysz, że Jezus był Bogiem, Bogiem który urodził się przez niepokalane poczęcie? Jakżeś taki wysokościowy inteligent to wytłumacz logicznie to zjawisko. Kolejna tajemnica psychomanipulatorskiego kleru?

    memento, może widziałeś niewłaściwe zdjęcia. Brzuszki mają często z głodu.

  11. Staszek 25.12.2011 18:43

    Il cofam to co napisałem, przeczytałem inne twoje komentarze,są chore.

  12. Il 25.12.2011 20:08

    Uzasadnij yntelygentny Stany …sławie
    i zmień se imię bo jest chore.

  13. Marky 25.12.2011 21:33

    @ Il

    Jesli obrazasz czyjes uczucia religijne, te osoby tez maja prawo obrazac twoje uczucia religijne. Czy twoja religia to komunofaszyzm, lewusostwo? Czy to tradycja rodzinna – np. tatus albo dziadzio byl w SB, albo PZPR? Czy to twoja komunorodzinka manipulacyjnie zaszczepila ci te patologiczna nienawisc do chrzescijanstwa? Wiec domagasz sie “wytlumaczenia logicznego” niepokalanego poczecia? Czy tego samego nie domagali sie sowieccy propagandysci…? Aha, wiec rzekomo tak bardzo wspolczujesz glodnym dzieciom afrykanskim? Jesli tak, to w jaki sposob praktycznie im pomogles, np. ile kasy im wyslales? Zero?
    🙂

  14. Marky 25.12.2011 21:35

    PS.

    @Ill

    A ile kasy dales chocby na rzecz bezdomych,czy glodnych dzieci w Polsce? Zero?
    🙂

  15. Marky 25.12.2011 21:37

    Wszystkim uczestnikom – z wyjatkiem komunofaszystow – zycze Wesolych Spokojnych Polskich Swiat.
    🙂

  16. norbo 25.12.2011 22:26

    Ha! Kolejny raz Slonce Niezwyciezone pokonalo ciemnosc!

  17. Il 25.12.2011 22:34

    Marky, wszyscyśmy używający netu i komputerów to idioci do potęgi n-tej. Włącznie ze mną. Dużo takich, którzy świętują kosztem tych co umarli lub zostali zabici. Niektórzy Izraelczycy biznes turystyczny kręcą a sekta watykańsko-włoska pomaga im w tym święcie obżarstwa i marnowania energii wypracowanej przez górników (wielu niestety nieżyjących).
    Moja Rodzina robotniczo-rolnicza, pomagająca potrzebującym (myślę, że za mało), będąca również sama w potrzebie.
    Krytykujesz jak większość pasibrzuchowatego i wygodniackiego kleru logicznie nie tłumacząc tego co nazywane jest tajemnicą.
    Duch Święty wyczarował plemnika w Maryi a poczęty w ten sposób Jezus później fiksował bo nie znał swojego Ojca?
    O jakich uczuciach religijnych napisałeś? O uczuciach do obraz(k)ów, uczuciach do figurek, do złotego kielicha, do alkoholickiego wina, do klechowych kosztownych pojazdów wielomechakonnych, do pozłacanych ciuszków często zboczonego kleru?

    Pomogłem i nadal próbuję pomagać.

  18. norbo 25.12.2011 23:20
  19. fm 26.12.2011 02:51

    Takich sytuacji w Polsce jest multum. Są ludzie, którzy nie mają co do garnka włożyć. Wielu jest zadłużonych u wielu (pomijając banksterów/lichwę).
    Polacy są zadłużeni u siebie a urząd skarbowy jeszcze wymusza podatek od pomocy.

    W tym państwie nie ma żadnego prawa. Jest jedno prawo. Polityków – bandytów. Każdy systemowa instytucja jest “prawnie” chroniona i samodzielny obywatel nie jest w stanie niczego zrobić. Media nic nie opublikują (zdarza się im raz na ruski rok). Dopiero połączenie się w grupy zaczyna powodować zmiany w ich postępowaniu.

    Kto chce ten działa.
    Zapraszam do zainteresowania się ICPPC i GMO. Robią masę akcji.
    To ostatnia z nich:
    http://festiwalstopgmo.pl/
    Często przy współpracy z:
    http://www.stopcodex.pl/
    ————————–
    Jeśli jesteś poszkodowany przez prawo – zajrzyj tutaj:
    http://aferyprawa.eu/
    lub:
    http://www.aferyibezprawie.org/
    lub:
    http://www.nowyekran.pl

    Ludzie działają! Przyłącz się. Pójdź na pikietę, akcję. Bądź świadkiem zdarzenia. Bądź świadkiem tego co robią w sądach, komendach i w innych instytucjach systemowych. Czasami wystarczy godzina/dwie, żeby komuś pomóc.

  20. fm 26.12.2011 02:54

    Obecność innych ludzi zmienia postawy i zachowania. Świadkowie mają wpływ na wynik. Obserwator ma wpływ na wynik..

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.