Świąteczny protest w Sudanie

Opublikowano: 27.12.2021 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1086

Dwa miesiące minęły od sudańskiego zamachu stanu dokonanego przez gen. Abdela Fatah al-Burhana. By przypomnieć rządzącemu krajem wojsku, że nie odpuszczą, obywatele tłumnie wyszli na ulice Chartumu.

Zrozpaczonych obywateli nie powstrzymało nawet to, że służby bezpieczeństwa przed planowanym protestem przecięły linie telefoniczne, ograniczyły dostęp do internetu i zablokowały drogi łączące stolicę z przedmieściami. Gubernator stanu Chartum groził, że służby „rozprawią się z tymi, którzy łamią prawo i wprowadzają chaos”. Mimo to, tysięczne tłumy zdołały przemaszerować przez stolicę Sudanu i ruszyć na pałac prezydencki, który od 25 października jest siedzibą Abdela Fatah al-Burhana.

Protesty, prócz Chartumu i jego przedmieść, odbyły się również w Madani – mieście ok. 150 km na południe od stolicy.

Już w piątek wieczorem mosty na Nilu, łączące Chartum z Omdurmanem i Chartumem Północnym, zostały zablokowane za pomocą kontenerów transportowych. Grupa monitorująca sieć, NetBlocks na zlecenie wojska już koło północy odcięła Sudańczyków od internetu. A to właśnie internet stanowił najważniejsze narzędzie komunikacji organizatorów protestu z obywatelami. Również w piątek w nocy odnotowano aresztowania kilku aktywistów.

Jak podaje AfricaNews.com, Volker Perthes, specjalny wysłannik ONZ do Sudanu, interweniował w sprawie ograniczeń organizacji pokojowego protestu. Próbował zmusić władzę do chronienia protestujących, nie do powstrzymywania ich.

„Chcemy przyciągnąć uwagę całego świata do Sudanu i poprosić, by obserwował to, co dzieje się w Sudanie – rewolucyjny moment dla wolności i demokracji” – powiedział Komitet Lekarzy, który jest częścią ruchu demokratycznego.

Mimo nawoływań ONZ i sudańskich aktywistów, już w ciągu paru godzin protestujący zostali zaatakowani przez służby bezpieczeństwa gazem łzawiącym. Odnotowano również 13 przypadków gwałtów, których ofiarą padły dziewczynki i kobiety.

Liczbę ofiar śmiertelnych protestów w ciągu ostatnich tygodni szacuje się na 48. Mimo to, kolejna manifestacja została już zaplanowana na 30 grudnia.

Autorstwo: Antonina Steffen
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.